Zaman Çarkı

(Her şey için teşekkürler özellikle balık için) #946

Üşenmedim goodreads’ten son kitabı ne zaman bitirmişim diye baktım.
2 Nisan 2017, velhasılı o günden beridir kendimi boşlukta hissediyorum… :pensive:

(Buyici) #947

O kadar mi yaaa acayip canım çekti seriyi. Sabırsızlanıyorum başlamak için. :astonished::astonished::astonished:

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #948

Zaman Çarkı okuduktan sonra hiçbir seri onun yerini tutmayacak. En azından benim için böyle.

(Buyici) #949

Benim için zirve taht oyunları serisidir. Klişeleri yıkıp geçen fantazyaya bambaşka bir soluk getiren bir seri. Umarım Martinin seriyi bitirdiği günü görebilirim. Ama klişeleri yaratan yazarlarada büyük saygım var. Örneğin Frank Halbert Dune serisi herşey klişe geliyor ama yazım yılına bakınca klişeler bu seriden doğmuş diyorsun. Umarım bunda da o tadı bulurum.

(Umut Özak) #950

Yapmayın arkadaşlar, seriyi bu kadar övmeyin. Beklenti o kadar yükseliyor ki okumaya elim gitmiyor bir türlü. :no_mouth:

(Perrin Aybara) #951

1 2 ay boşluk iyi kaos lordunu 1 sene bekledim ben. Mesela asmedeon ölmüş unutmuşum rand andora gitmiş hiç hatırlamıyorum. Neyse akıyor ama seri

(Buyici) #952

Spoiler vermeyin lütfen:) bak bu yazdiklarini unuturum ama bundan sonrakileri unutmayabilirimmmmm :sob:

(Can) #953

Çark şeklinde bir ayar işareti var onun içinde blur veya içerik gizleme komutları var kullanabilirsiniz. @Agape spoiler’ı gizleyebilirse güzel olur.

(Lanfear ) #954

Kaos lordunu ben de 6-7 ay bekledim ama unutmamıştım. :wink:

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #955

Şu geldi aklıma:

“Klişeler” ile neyi kast ettiğiniz tam açık değil. Martin’in karakterlerine yüklediği roller diğer epik fantazyalara göre daha farklı ama benim için ASOİAF evreninde bundan kaynaklanan bir muğlaklık var. “Zaten bu belirsizlikten dolayı klişeleri yıkıyor” diyebilirsiniz. Ama bana göre bu belirsizlik eksi puan. Zaman Çarkı’nda iyi ve kötü bellidir ama ASOİAF evreninde kimin iyi, kimin kötü olduğu hala belli değil ama yine de Martin’in açıklamalarına ve fikirlerine bakarak iki serinin de aslında aynı sonuca ulaştığını görebiliriz. Bu bakımdan Zaman Çarkı benim gözümde daha iyidir. Bence Martin’in en büyük problemi gerçek dünyaya çok fazla bağımlı kalması. Seriyi bitirememesinin sebebi bu belirsizlikten kaynaklanan karmaşa olabilir.

(Buyici) #956

Klişeler klasik iyi kötü ve siyah beyaz savaşı. Martinin en sevdiğim tarafi gri oluşu. Süprizlerle açık oluşu ve kesinlikle korkunç derecede gönderme, ima, imge kullanması. Kitapların uzun sürede yazılmasının tek sebebide bu kadae kurgunun çok uzun zamanda düzenlenmesi. Epic rap battle history yapmayalım da zaman çarkı için çok heyecanlıyım.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #957

İyi ve Kötü konusu hakkında Martin’in fikirlerini biliyorum. Ama bunu seriye yedirmesi konusunda sıkıntım var benim. Evet insanlar mutlak iyi veya mutlak kötü değildir. Bu açıdan Martin’i takdir ediyorum, bunu karakterlerine çok iyi yansıtıyor. Ama diğer yandan insanüstü veya doğaüstü güçleri yazarken de aynı şekilde yazıyor. Belirsizlikten kastım bu. Zaman Çarkı hakkında en sevdiğim şeylerden biri de bu. Spoiler vermek istemiyorum ama seriyi tamamlayınca sizde göreceksiniz.

(Mehmet Turan) #958

Benim için de öyleydi. Asoif kitaplarını diziden önce okuduğum için olduğunu düşünüyorum. Senelerce game of thrones türkiye forumunda takıldım. Sonra yine o forum sayesinde Zaman Çarkı ile tanıştım. O zamanlar okuyup da yorum yapan çok insan yoktu ama yine de okuyanlar buradaki gibi hep “Zaman Çarkı’ndan sonra her şey yavan gelecek” diyordu.

Nitekim benim için de aynı durum gerçekleşti.

Zaman Çarkını fırsatınız varken dizisi çıkmadan okuyun.

Diziden sonra buralar hep fanboy dolacak.

Özet olarak bu seriyi okuyup da “ben bunu sevmedim” diye bir yorumda bulunan ile karşılaşmadım.

(Her şey için teşekkürler özellikle balık için) #959

Tabi dizinin hakkını verebilirlerse (!)

(Hiçliğin bekçisi…) #960

Ben Zaman Çarkı’nın neredeyse gerçek bir dünya motifi olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen bunu son kitabı bitirdiğimde tasdikleyeceğim. Kafamdaki sorulara muhtemelen yanıt bulamayacağım ve bu da gerçekçi yönünü gösterir ama tercih etmediğim bir yön. Neyse bunu yedi sene sonra falan konuşuruz. :joy:

(Can) #961

Alakasız olarak Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde Zaman Çarkı serisinin yazarı Robert Jordan’da iki farklı şekilde var (selam çakma olayı) ve Martin ondan üstat diye bahsediyor.

(Buyici) #962

O zaman diyeceğim tek birşey kalıyor " Heyecanıyım dahaaa yolun başındayım. Hep yanımda ol, kitapların sevdalısıyım.) :grin:

Sayın Zaman Çarkı müdavimleri, sizlere bir sorum var:

Seri, methedildiği kadar sağlam mıdır? Birkaç siteden kontrol ettim, kitaplarının fiyatı biraz yüksek. Durum böyle olunca zaman ve para israfı yapacağım bir seri hakkında bilgi almak istedim.

Teşekkür ederim.

(Lanfear ) #964

Çok sağlamdır. Hatta epik fantastik seriler arasında sıralama yapsak zirveye oynar. Evet kitaplar biraz pahalı ama bence değer.

Pekala. Okuyacaklarım arasına hiç değilse ilk kitabını sıkıştırırım.