Zaman Çarkı

İyi ve Kötü konusu hakkında Martin’in fikirlerini biliyorum. Ama bunu seriye yedirmesi konusunda sıkıntım var benim. Evet insanlar mutlak iyi veya mutlak kötü değildir. Bu açıdan Martin’i takdir ediyorum, bunu karakterlerine çok iyi yansıtıyor. Ama diğer yandan insanüstü veya doğaüstü güçleri yazarken de aynı şekilde yazıyor. Belirsizlikten kastım bu. Zaman Çarkı hakkında en sevdiğim şeylerden biri de bu. Spoiler vermek istemiyorum ama seriyi tamamlayınca sizde göreceksiniz.

2 Beğeni

Benim için de öyleydi. Asoif kitaplarını diziden önce okuduğum için olduğunu düşünüyorum. Senelerce game of thrones türkiye forumunda takıldım. Sonra yine o forum sayesinde Zaman Çarkı ile tanıştım. O zamanlar okuyup da yorum yapan çok insan yoktu ama yine de okuyanlar buradaki gibi hep “Zaman Çarkı’ndan sonra her şey yavan gelecek” diyordu.

Nitekim benim için de aynı durum gerçekleşti.

Zaman Çarkını fırsatınız varken dizisi çıkmadan okuyun.

Diziden sonra buralar hep fanboy dolacak.

Özet olarak bu seriyi okuyup da “ben bunu sevmedim” diye bir yorumda bulunan ile karşılaşmadım.

4 Beğeni

Tabi dizinin hakkını verebilirlerse (!)

1 Beğeni

Ben Zaman Çarkı’nın neredeyse gerçek bir dünya motifi olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen bunu son kitabı bitirdiğimde tasdikleyeceğim. Kafamdaki sorulara muhtemelen yanıt bulamayacağım ve bu da gerçekçi yönünü gösterir ama tercih etmediğim bir yön. Neyse bunu yedi sene sonra falan konuşuruz. :joy:

4 Beğeni

Alakasız olarak Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde Zaman Çarkı serisinin yazarı Robert Jordan’da iki farklı şekilde var (selam çakma olayı) ve Martin ondan üstat diye bahsediyor.

3 Beğeni

O zaman diyeceğim tek birşey kalıyor " Heyecanıyım dahaaa yolun başındayım. Hep yanımda ol, kitapların sevdalısıyım.) :grin:

2 Beğeni

Sayın Zaman Çarkı müdavimleri, sizlere bir sorum var:

Seri, methedildiği kadar sağlam mıdır? Birkaç siteden kontrol ettim, kitaplarının fiyatı biraz yüksek. Durum böyle olunca zaman ve para israfı yapacağım bir seri hakkında bilgi almak istedim.

Teşekkür ederim.

Çok sağlamdır. Hatta epik fantastik seriler arasında sıralama yapsak zirveye oynar. Evet kitaplar biraz pahalı ama bence değer.

2 Beğeni

Pekala. Okuyacaklarım arasına hiç değilse ilk kitabını sıkıştırırım.

En azından ilk iki kitabını sıkıştırmanızı tavsiye ederim, ikinci kitapta işler daha bir açılıyor. Devam edip etmemeye Büyük Av’ı da okuduktan sonra karar vermeniz daha kolay olur bence.

1 Beğeni

Öyle olsun.

Foruma yeni katıldığımda ilgimi çeken ilk başlıktı. Okumayı düşünmek şimdi kafama dank etti.

Set olarak fiyatı bin liraya yakın. Gözüm korktu açıkçası. Hepsini bir anda değil de parça parça toplayarak geniş bir zamanda okumak daha mantıklı geldi.

Set halinde şu an aldığında 650 tl civarı bir ücret çıkması lazım. Ben de önümüzdeki siparişlerde toplamaya başlayacağım.

Zaman Çarkı’na harcanan para ve zaman israf olmaktan çok uzaktır.

1 Beğeni

Benim hatam afedersin.

Bir süredir aklımda olan, uzun soluklu bir plan var:
Zaman Çarkı’nı 9 defa baştan sona okuyup, yüzlerce sayfa not biriktirdikten sonra artık yapabileceğimi düşündüğüm; seriye tekrar başlayıp her bölüm(yahut birkaç bölüm için) kapsamlı incelemeler ve re-read yapmak. Bu, uzun vadede Türkçe’de geniş bir Zaman Çarkı incelemeleri ve lore külliyatının ilk adımı olabilir elbette. Benzer bir projeyi Tor’da Sylas Barrett yapıyor bildiğim kadarıyla: Sylas K Barrett | Tor.com

Sınavlar ve zamanımı alacak başka birkaç aktivite bittiğinde bunu hayata geçirmeyi planlıyorum. Yüksek ihtimalle bir veya birkaç yıla yayılacak, yine de haftada iki-üç bölüme dair yazı yazmayı planlıyorum. Yalnızca serinin ana kitapları değil, Handbook, Jordan hayattayken çıkan “The World of Robert Jordan’s The Wheel of Time” ve bu güne kadar Harriet McDougal, Jordan ya da Sanderson tarafından yazılan/söylenen tüm kayıtları kullanacağım elbette. Zaman Çarkı, böyle bir projeyi diğer fantastik serilerden daha fazla hak ediyor.
Buradakilerin fikirleri benim için yüksek önem arz ediyor, ee ne diyorsunuz :smile:

12 Beğeni

Benim ilk ciltim bugün geliyor ve seriye haftaya başlıyorum. Herkesin ayri bir planı var ne güzel. :grin:

2 Beğeni

Ben de seriyi okumaya başlamak istiyorum ama önce 4. kitap tekrar basılmalı.

1. kitapla ilgili bir şeyi merak ediyorum. Bundan sonrası 9. kitap ile alakalı ağır spoiler içermektedir.

Saidin’in temizlenmesi belirli bir süre aldı. Bu süre zarfında Demandred neden kendine sonuna kadar bağlı olan Ayyadlarla sağlam bi çember kurup saldırmadı? İlk denemesinde tek başınayken başarısız oluyor ama eğer ki 13 Ayyad ve Sakarnen ile birlikte karşına çıkanlara üstün gelebilirdi herhalde.

Elimde karton basım var özelden mesaj atarsın uygun fiyata bırakabilirim

Ciltli istiyorsanız bandrolü alınmış yakın zamanda çıkar sanırım

2 Beğeni

Teşekkürler. Ciltli istiyorum. Aldıklarımın hepsi ciltli.