Zaman Çarkı

Şuraya bi park edeyim ileride FRP hayata geçerse tekrar bakarım,o sırada da aylardır bitmeyen 4. kitabi bitirmeye çalışayım.

1 Beğeni

FRP oynamak için olağanüstü bir düzen gerekmez mi? Öbür türlü, aklıma hep filmlerde yansıtılan, çok popüler serilerin kart oyunlarını oynamaya çalışıp kendini küçük düşüren insanlar geliyor. Bir filmde quidditch oynamaya çalışıp saçma sapan görünen insanları görmüştüm, onlar eğleniyorsa başka ama eğlenceli görünmüyordu.

Siz olsanız hangisini seçerdiniz (Hangisine aşık olurdunuz) ? Neden?

• Min
  • Elayne
  • Aviendha

0 oylayanlar

2 Beğeni

3 ünü de seçemiyor muyuz? :sweat_smile:

2 Beğeni

Bence Rand Min’i seçmeli. Ama sadece birini seçeceğini sanmıyorum. Üç kadına aşık. Kadınlar da bunu kabullenmiş. Bu durumu hiç anlamıyorum…
Min en sevdiğim iki kadın karakterden biri. Her şeye olur olmaz sinirlenmiyor, deli bir öfkesi yok. Yumuşak başlı, neşeli. Tam sevilesi. :smile:

3 Beğeni

Aslında Zaman Çarkı evreninde karakterlerin manası yok, mana hazneleri var. Seride mana bitmesi diye bir şey söz konusu değil, zira gücün çekildiği kaynak sonsuz Bu yüzden mana, büyü gücü olarak iki farklı stat vermek mantıklı değil. Ayrıca dayanıklılık da büyü kullanımı ile epey bağlantılı…

İste işin bilenleri sizlersiniz ben eğlence olsun diye kendi deneyimimi yansıtmaya çalıştım. İlerilere gelince muhtemelen ve unutmazsam bu statlar değişecektir. :slight_smile:

Benim favorim de Min. Diğerleri Rand’dan çok Ejder’e aşıklar. Min, Rand’ı saf haliyle tanıyan ve ona o haliyle aşık olan tek sevgilisi. Rand ise Elayne ve Aviedha’ya olan aşkından siyasi kazanç elde ediyor, saf bir aşk değil bence. Min’e ise kendisini anladığı ve yanında huzur bulduğu için aşık oluyor.

2 Beğeni

Kullanıcı adım Aviendha ama ben de Min diyorum :d

Seriyi ikinci okuyuşum ama şu üç kadın olayını hala içime sindiremiyorum. Yani nasıl kabul edebilirler aklım almıyor :d Bunu dizi de nasıl yansıtacaklar merak ediyorum. Özellikle feminizmin tüm filmlerde, dizilerde ağır bastığı bir dönemde çok eşliliği kabullenen kadınlar bir garip duracak gibi.

2 Beğeni

Nedendir bilmiorum ama Aviendha. Yani illa ucunden birini secmek zorundaysak.

Yoksa bana kalsa Cadsuane yada Nynaeve ( el’Nynaeve ti al’Meara Mandragoran :sunglasses: ) derdim. Cunku serideki kadin karakterler sorunlu bana gore.

En sevdiğiniz kadın karakteri sormadım. Spoiler olmasın diye belirtmedim ama Rand’ın yerinde olsanız kimi seçerdiniz diye sordum ben, yanlış anlaşılma olmasın.

Aviendha Aiel adetlerinden dolayı bu durumu kabullenebiliyor, onları karı kardeş olarak görüyor. :confused: Ama Min ve Elayne’e gelince bir neden bulamıyorum. Ortada bir sebep yok gibi.

2 Beğeni

Normalde Elayne demiştim ama durum buysa Min derim.

Özet

Rand’ın kafayı yediği anlarda yanında Min vardı, bir de Rand Min’in yanında çok rahat ettiğini kendisi söylüyordu.

Ben soruyu tam da dediğiniz şekilde anlamıştım. :joy:

2 Beğeni

Spoiler olmasın diye soruyu açıkça sormamıştım. Oyunuzu değiştirmenize izin veriyor sistem.

Bence Elayne. Çünkü o bir kraliçe. Aes Sedai. Böyle güçlü karakterleri seviyorum. Yenidendoğan ejdere yakışıyor. Ama ben asıl Lanfearı destekliyorum. Bence serinin en güçlü kadını. Lews therin’i de gerçekten seviyor.

Yeniden doğan ejder değil mi bu Rand ? Niye seçiyor birini ?? Hepsini alsın :smiley:

1 Beğeni

Ben de aynısını demiştim. Niye seçelim. Sonuçta onlar baştan razı. Ayrıca üçünü de seçmezsek hiçbiri kabul etmeyecek. Aralarında zaten anlaşmışlar. Bizim sözümüz geçmiyor artık. :joy:

Yenidendoğan Ejder Hint mitolojisindeki Trimurti’den esinlenerek yaratılmış. Trimurti, Hint mitolojisindeki üç büyük tanrı olan Brahma. Vishnu ve Shiva’nın tek bedende birleşmiş reankarnasyonu. Hint mitolojisinde Brahma yaratıcı, Vishnu koruyucu, Shiva yok edicidir.
Zaman Çarkı’nda da Yenidendoğan Ejder Trimurti’dir. Delik’i kapamaya çalışırken dünyayı kırıp bizim okuduğumuz halini yaratan Lews Therin Telamon, onu kurtarmaya yazılı olan koyun çobanı Rand Al’Thor ve onu yok etmek isteyen Ishamael.
Bu bir nevi kişilik bozukluğu içindeki Yenidendoğan Ejder, yaratıcı Lews Therin’in aşkı İlyana’nın yeniden doğmuş hali olan Elayne’e, koruyucu olan Rand Al’Thor kendisi gibi sıradan bir hayattan başka bir şey istemeyen Min’e, yok edici olarak da bir savaşçı olan Aviendha’ya aşık oluyor.
Bu kadınlar aslında Yenidendoğan Ejder’in dengesi. Üçüncü kitapta sıradan biri olamayacağını fark ederek Min’i bırakan, göğsündeki karanlık yara ile bir yolculuğa çıkan, yolculuk sırasında aklını kaybetme seviyesine gelen Rand, Dördüncü kitapta Lews Therin gibi bir kral olmayı öğrenirken aynı zamanda Elayne’e aşık olmaya başlıyor. Aiel kıraçlarında, üstündeki baskı ile birlikte gölge de arttıkça bir yok ediciye de dönüşen Rand Aviendha’ya aşık oluyor, ve bütün bunlarla birlikte, normal olmaya, sıradan birisi olmaya ihtiyaç duyduğu, baskılara dayanamadığı zamanlarda hep Min’i arıyor ve ona aşık oluyor.
Üç kadın’ın hikayesi bu aslında. Her ne kadar rahatsız edici olsa da aslında üç ayrı kadına aşık olan üç ayrı kişilik var.

12 Beğeni

Esinlendiği mitolojik karakter ya da yazdığınız gibi üç kadını sevmesinin mantıklı nedenlerinden (yanlış hatırlamıyorsam kitapta da bunlara değiniliyordu ve siz de çok güzel açıklamışsınız) çok bir kadın olarak diğer kadınların bunu kabullenmesini anlayamadığımdan bahsetmiştim. Tabi ki okuduğumuz kitabın geçtiği evrenin mantığına göre olayları kabul etmek lazım ama bir yerde insan ister istemez empati yapıyor işte :d

1 Beğeni

@OldFatGil-Galad çok güzel açıklamış, sayesinde ben de yeni bir şey öğrendim.
Yalnız burada şöyle bir şey de var, kitaplarda daha çok Min, Elayne ve Aviendha Rand’ı idare ediyorlar, Rand onlara asla karışamıyor. :joy:

3 Beğeni