Zaman Çarkı

Tamamdır hocam.Herkeste böyle herhalde.Benimde 1.ciltte 100 sayfa kaldı.Bitirince geçicem 2.kitaba.

Bu aralar herkes GoT ile Lotr in savaş sahnelerini kıyaslıyor. Bakalım bizim tarmongaidon nasıl olacak :slight_smile:

Valla Tarmongaidon’a kadar çok fazla epik sahne var. Şahsen ben Dünya’nın Gözü’nü, Tear Kalesi’ni, Choedan Kal savaşını, Kara Dumanı, Beyaz Pelerinleri, Gölge Tazılarını falan merak ediyorum. Benim için diziyi dizi yapan bunlar olacak. :smiley: Nedense tümünün altından kalkamayacaklarmış gibi hissediyorum. Her geçen gün @Ishamael’in anime fikri çok daha mantıklı geliyor.

2 Beğeni

O Battle Of Winterfell dedikleri saçmalık değil Lotr’un büyük savaş sahneleri, Gollum’la Samwise’ın kavgaları ile bile kıyaslananamaz. Baştan sona saçmalıktan başka birşey değildi. Savaş tarihi bilen bir danışman tutsalarmış belki bir nebze düzgün birşey ortaya çıkardı. D.B ve diğeri yazılmamış şeyleri çekemiyorlar.

Umarım Zaman Çarkı da popüler kültür kurbanı olmaz. Çünkü ilk kitaptan itibaren Tarmon Gaidon’a hazırlık yapılıyor, tıpkı ASOİAF’ın Büyük Savaş’a hazırladığı gibi. Dizi büyük kitlelere ulaşabilirse Tarmon Gaidon’u görebiliriz.

6 Beğeni

Ben de duruma bağlı olarak her sezon serinin bütçesinin giderek büyüyeceğini, ya da söne söne hayalkırıklığı olacağını düşünüyorum. Ortasını düşünmesi hayli zor benim açımdan :smiley:

2 Beğeni

Got’u beklemek… :joy: :joy: :joy:
Eğer büyük bir kitle yakalayamazsa ben de finalini görebileceğimizi zannetmiyorum. İlk üç sezon’un bütçesinin çok iyi kullanılması lazım. Kovalamacalardan dolayı Falme dışında pek büyük şeyler olmuyor, o yüzden sağlam bir bütçe iyi kullanılırsa izleyeci kazanması mümkün. Aksi halde üç sezondan fazlasını görmek zor. Üçü görmek bile zor.

GoT kadar sükse yapması imkansız, GoT fantastik bir yapım olmasına rağmen genele en kolay ulaşan eser.

Amazon aynı zamanda LOTR dizisini de yapıyor iki dizide yakın aralıklı çıkacak ve LOTR dizisini izleyenler yeni sezonu beklerken boşluğa düşeceklerdir. Doğru bir tanıtımla bu seyircilerin en az yarısı Zaman Çarkı izlemeye başlatılabilir, seyirciler çekildikten sonra bu seyircilerin takipçisi olup olmayacağı Zaman Çarkı dizisinin kalitesine bağlı.

İyi bir reklam, güzel kadın ve yakışıklı erkek oyuncu kadrosuyla Zaman Çarkı fenomen bile olabilir.

Sırf bunlardan ötürü keşke hiç çekmeseler …

Zaman Çarkı’nı güzel bir dizi yapmak için Game of Thrones’tan fazla uğraşmaları gerek çünkü yapısı itibariyle çok daha karmaşık bir seri bizimki. İnsanlar, kostümler, mekanlar vs…
Tüm bunların ve senaryonun üzerinde hakkıyla çalışırlarsa ortaya güzel bir iş çıkabilir. Yok “kendi Game of Throneslarını” yapmak istiyorlarsa dükkanı kapatıp gitsinler daha iyi. Umarım böyle bir şey olmaz.

1 Beğeni

Yani Daes Daemar denen bir olay da var sonuçta, Game of Thrones’taki politika açlığını oradan gidermeleri gayet mümkün, o kadar Game of Thrones istiyorlarsa.

2 Beğeni

O da var, ki kitaplarda ciddi yer tutan sahneler bunlar.
Aslında Zaman Çarkı’nda Game of Thrones’tan kadar vahşet ve entrika var, hattta daha fazla. Ancak Robert Jordan vahşet kısımlarını üstü kapalı anlattığı için bize yokmuş gibi geliyor. Her şeyi açık açık gösterirlerse ortaya Game of Thrones’tan daha fazla vahşet çıkar. Ha, ama önemli olan Myrdrralları, trollocları ve gölgedöllerini düzgün işlemeleri, eğer sözkonusu karanlık kısımlarsa. Entrika için zaten bol bol malzeme var. :slight_smile:

Böyle anlatıyorsunuz da sonra kitabın başından kalkamıyoruz. :slight_smile: 2.kitaptta bugün yarın biter. 3. kitaba hemen gireyim mi yoksa biraz 4. kitap çıkana kadar biraz dinlensem mi ?

Ben ilk üçü bitirin derim, birbirlerinin devamı gibiler çünkü.

1 Beğeni

Evet, gölge dölleri cidden saf kötü olmanın hakkını veriyorlar.

1 Beğeni

Kırk dakikalık bir diziye sığdırmak demek kitabın çoğunu koymamak demek. Her şey gittikçe derinleşirken bugün atladıkları bir şey yarın bela olabilir. Bir de popüler isimler konusu var ki bilemiyorum. Mesela Perrin’i sevmiyorum ama oradan gidip adam akıllı birine oynatırlarsa uyuz olurum. Bunlar neyse de beni asıl endişelendiren hafif cinsellik içeren sahnelerin bile seyirciye nasıl sunulacağı. Bu tip sahnelerin atlanmayacağını, her fırsatta ekleneceğini düşünüyorum. Zaten kırk dakikaya bu koca dünyayı sıkıştırdığınızda geriye kalan sadece bu sahneler olacakmış gibi geliyor. Bu ihtimal hoşuma gitmiyor…

3 Beğeni

Zaman Çarkı’nda Game of Thrones kadar cinsel içerikli sahne yok aslında ama popülist gitmek için birkaç tane koyacaklardır, yapacak bir şey yok. Ha, yapmasalar daha iyi elbette.

Yok canım vardır. Biz bilmiyoruzdur. Misal Egwene bir dans yapıyordu şu an adını filan hatırlayamadım. Orada bir çocuk filan vardı hatta. Dizi mantığında bakınca o sahneleri düşünmek dahi istemiyorum. :rofl:

1 Beğeni

Valla benim kanaatimce Game of Thronestan daha çok çıplaklığa ve cinselliğe açık Zaman Çarkı. Aiel Çadırları, Graendal, Seanchan hizmetçileri, karakterlerin banyoda geçen tonla sahneleri, Aes Sedailığa kabul törenleri vesaire ^^

Çıplaklık game of thrones’tan daha fazla ama cinsellik bilemiyorum. Biraz westworld gibi diyebiliriz çıplaklık kısımlarına.

1 Beğeni

Çok doğru, ben de tam da bunu diyecektim. Tamam genelev yok ama bütün ana karakterler çıplaklığa geçiyorlar.