Zaman Çarkı

Onu bilmiyorum ama sanırım Victarion Greyjoy donanmasıyla birlikte gitmişti o kıtaya. Araştırırken okumuştum aklımda öyle kalmış, bir daha bakmam lazım.

1 Beğeni

Fırtına Işığındaki olay ile ilgili olarak şahsi düşüncem şöyle;

2.Kitap AĞIR SPOİLER!!!

Szeth’in herhangi bir spren bağı yok. Fırtına Işığını kullanmadaki tüm yeteneği Şeref kılıcından geliyor. Bence Kaladin bu konuda spren bağı nedeniyle avantajlı konumda ayrıca Szeth daha önce Kaladin gibi birisiyle karşılaşmadı. Kaladin ile karşılaştı gerçi ama o zaman Kaladin güçlerinin tam farkında değildi. Dolayısıyla Kaladin bu handikaplarını lehine çevirdi. Ben o bölümü çok beğenerek okumuştum. Bir dahaki karşılaşmalarında (karşılaşıyorlarsa eğer) Kaladin bu kadar şanslı olmayacaktır malum kılıcın da etkisini düşünürsek…

2 Beğeni
  1. Kitabın ortalarındayımda çok merak ediyorum acaba Rand bir gün adam olun lan ben yeniden doğan ejderim asarım keserim yargı dağıtırım aklınızı başınızdan alırım. Diyeceği sayfalarda gelecek mi acaba :slight_smile: bi garibim perrine posta koydu onu kovdu yanından. Ama oda kendine yakın olan insanların zarar göreceğinden korktuğu için bence. Yakında Min ide kovallar yanından
2 Beğeni

Sorunuzun cevabını söyleyim mi yoksa kalsın mı? :slight_smile:

2 Beğeni

Siz Zaman Çarkı’nı okumadınız mı yahu? Avatarınızdaki Matrim Couthon tasvirinden hep sıkı bir Zaman Çarkı hayranı olduğunuzu düşünmüştüm :smiley:

3 Beğeni

Oathbringer sizi şaşırtabilir efendim ^^

1 Beğeni

Aynen cevap istiyor musunuz yoksa kendiniz mi öğrenmek istersiniz? :slight_smile:

2 Beğeni

Aman kalsın. Seri ile alakalı spoiler zaten bi akıllının direk blur layıp yaptığı yorumdan randın kolunun kopacağını öğrendim.Bu spoiler yeter bana. Aklıma gelmişken spoiler yapacak olan varsa başına hangi kitaptan hangi kısımdan olduğunu yazsın. Ben mesela 7.kitaptayım 4. kitap benim için spoiler olmaz dolayısıyla birşey varsa acaa diyip bakıyoum hoop 10. 11. hatta seri sonundan spoiler yiyorum. Lüfen biraz dikkat

4 Beğeni

Bu Avatar 2012’den kalma. Forumdaki ilk ve son avatarım. O kadar üzerime yapışmış ki şu an sen söyleyince fark ettim ben de. :smile:

İşte o dönem Zaman Çarkı’na başladığım dönemdi. Peş peşe 4 kitap devirdim kısa bir sürede. Sonra ne olduysa oldu ve ara vereyim dedim. Buz ve Ateşin Şarkısı ve başka kitaplar derken 7 yıldır geri dönüp okuyamadım…

Kışın Yüreği’ni yani 9. kitabı bugün bitirdim. Perrin’li bölümlerde hafif sıkılmış olsam da, o da Faile’si yüzünden oldu, Mat ve Rand’ı okumak güzeldi. Sonlara doğru yine heyecan doruktaydı. Yalnız daha detaylı olaylar görmek isterdim finalde ve Terkedilmişlerin gözlerinden daha fazla bölüm okumak.

Dokuz Ayın Kızı da dahil oldu hikayeye. Onu şimdilik pek sevemedim ama belki ilerleyen bölümlerde severim. Şu an için, tek sevdiğim Seachan Egeanin, onu da farklı görüşleri olduğu için sevmekteyim. Seachanlerin kırılmasını ve inandığı şeylerin yıkılmasını görecek miyim ileriki bölümlerde meraktayım. Yenidendoğan Ejder değişim getiriyor her nasılsa, beklenmedik şeyler
doğaldır bu yüzden umarım görürüm diyorum.:joy: Deniz Halkı Kadınlarına gelince onların kibirli tavırlarını okumak ayrı bir meseleydi. Onlara bir bölümde hadlerini bildiren Cadsuane’yi sırf bu davranışı sebebiyle sevdim…Elayne, Aviendha ile Min’in birbirlerine yaklaşımlarını tuhaf buluyorum, üzerlerine düşündükçe daha da tuhaflaşıyor sanki. Elayne ve Aviendha Birincil kardeş oldular birbirlerini çok seviyorlar, çok güzel ama sevdiği adamı paylaşma düşüncesi işte bu sinir yıpratan bir şey. Kabul edilir gibi değil ve finalde Saidin’deki lekeyi temizleme olayını çok daha ayrıntılı okumak isterdim açıkçası, daha iyi anlamak için. Sanki fazla hızlı geçti ya da bana öyle geldi, bilmiyorum. Onuncu kitapta bununla ilgili daha fazla bilgi olur sanıyorum.

Onuncu kitabı okumak için de sabırsızlanıyorum. :smile:

3 Beğeni

Zaman çarkı 2.kitaptan sonra kendimce karakter gelişimlerini güncelledim. İlk karakter güncellemesinide yapmıştım ve 1057. mesajda bulabilirsiniz. Hata payım çok yüksek ve bu verdiğim puanlar tamamen ilk 2 kitaba göre verilmiş olup, itiraz hakkı herkesin vardir.(hesaplamalarda işlem hatası oranı çok yüksektir.):sweat_smile:

Rand al thor: Seviye 60
Can: 200
Büyü gücü: 500
Dayanıklılık: 200
Kuvvet: 10
Beceri: 15
İletişim: 5
Liderlik: 20
Saygınlık: 50
Silâh: Balıkçıl damgalı kılıç(+ 10 saygınlık), ok-yay
Özel yetenek: konsantrasyon, ejder olmak(+40 saygınlık, ordu toplama, +100 büyü gücü, - 100 korku), tek el kılıç ustası, öfke modu
Eksi özellik: Delirme potansiyeli var.

Mat Cauthon: Seviye 10
Can: 110(-20)
Büyü gücü: 120
Dayanıklılık: 170
Kuvvet: 4(+10)
Beceri: 3
İletisim: 2
Liderlik: 1
Silâh: ok-yay, hançer(+10 kuvvet, -20 can)
Özel yetenek: Ok kullanabiliyor, Mordethin hançeri
Negatif özellik: Hançer etkisi

Perrin Aybara: Seviye 25
Can:150
Büyü gücü : 190
Dayanıklılık: 210
Beceri: 7
Kuvvet: 10
İletisim: 6
Liderlik: 2
Kurt yeteneği: 8
Silâh: Balta
Özel yetenek: Warg olması(+8 kurt yeteneği) ekstra kuvvetli olması, kurtlar ile iletişim ve koku duyusu
Negatif yetenek: Kızlar hakkında çok az bilgili, çabuk pes edebilmesi.

Egwene al’vere: Seviye 20 (Çömez)
Can: 150
Büyü gücü: 200
Dayanıklılık: 150
Beceri: 15
Kuvvet: 1
Liderlik: 4
Özel yetenek: basit seviye yönlendirme,

Nynaeve al’meara: Seviye 40 ( Kabul edilmiş)
Can: 200
Büyü gücü: 300
Dayanıklılık: 200
Beceri: 27
Kuvvet: 3
Liderlik: 10
Özel yetenek: orta seviye yönlendirme, elementel büyü saldırıları, öfke modu

4 Beğeni

Gece gece ne güldüm ne güzel uğraşmışsınız. :slight_smile: ama yanlarına max. Sınırları da yazmalısınız ki referans olsun. Mesela seviye 60 çok mu az mı sınır ne? Kuvvet 10 ama kaç üzerinden 20 mi 50 mi? Bir de psikilojilerine de puan verseydiniz keşke. Bunu her kitaptan sonra tekrarlasanız çok güzel olur. :slight_smile: Bir de mesela tiklerini zaaflarını da yazsanız keşke. Mesela Nynaeve’nin örgüsünü çekiştirme, rand’in kendi kendine mırıldanması ve kulak memesini okşaması, mat’in şarkı söylemesi, Egwene’in dil çıkarması gibi tiksi diyebileceğimiz hareketleri var.

5 Beğeni

Tamamen oyalanma amacı ile oluştu bu fikir aklımda. Tabi amatörce ve seriyi sadece 2 kitap ile bildiğim için bir max birim yapamıyorum. Aes sedailer içinde yapardım fakat yeterince mücadele içinde ya da potansiyellerini göremedim. O yüzden alt üst barem belirleyemedim. Her kitap sonu yapacağım. Çok keyif aldım yaparken, kendi kendime güldüm. Hafıza tazeleme oldu benim için. Mesela tik olayı Randın sürekli dudaklarını yalaması ile bende yapmaya başladım. :sweat_smile::grin:

4 Beğeni

O zaman şöyle diyeyim şimdiden 60 ise ilerde epey çok olacak demektir bu. :slight_smile: Ayrıca Mat’e 10 puan beni güldürdü. :smiley: her puanladığınızda okuyacağım. Ve dudak yalama konusunda haklısınız sizinki daha iyi bir tespit olmuş aslında. :slight_smile:

2 Beğeni

Mat neden 10 ? Çünkü 2 kitapta çok bişey görmedim. Perrin neden 25 ? O da ilk kitapta ki aksiyonundan dolayı. Fırtınaışığı içinde yapmak istiyorum ama onun için sıkı bir hafıza tazeleme gerek. Sizlerde katkıda bulunabilirsiniz ama spoiler vermeden. :slight_smile:

1 Beğeni

Naçizane yorumum level sistemi çok yüksek olmuş gibi.
Örneğin D&D’de Drizzt’in seviyesi:

Drizzt Do Urden Fighter 11 (champion) Ranger 5 (hunter) circa 1371 DR

FRP oynarken şöyle bir durum oluyor, oyuncu level 10’un üstüne çıktığında afedersiniz ama hayvan gibi güçlü oluyorlar. Büyücüler köyleri tek bie büyüyle yok edebiliyor, thiefler bir gecede şehrin hatrı sayılır bir kısmını elden geçirebilir, rahipler tanrılarıyla mucize gerçekleştirmesi için birebir konuşabilir, vb. Deyim yerindeyse yarı tanrı oluyorlar.

Ejderha Mızrağı daha farklı. Forgotten Realms’ta city guard seviyesi 6, buna rağmen Tanis, Caramon vs dünyayı o seviyedeyken kurtarıyor. Hatta eskiden “Ejderha Mızrağına level 18 üstü giremez” geyiği vardı.

Daha ikinci kitaptan Rand’e level 60 demek, 7. Kitapta level 300-350 olacak anlamına geliyor, keza bu Mat, Perrin vesair için de geçerli. Health, stamina vs tutarlı ama diğerleri ile.
Puanlamayı takip etmeye çalışıyorum her yazdığınızda ama naçizane söyleyeyim dedim :smile:

4 Beğeni

Olsun yaa koskoca rand boru mu? :slight_smile: Bir iki kitap sonra daha sağlıklı oluşur zaten şimdilik bol kepçe.:grin::thinking:

1 Beğeni

9 Beğeni
  1. Kitabın sonlarındayım şu an. Bazı şeylerle ilgili birşeyler söyleme ihtiyacı hissettim.

Bu Gawyn nasıl bir karakterdir? Elaida’nın kuleyi ele geçirmesini okurken Elaida’dan çok Gawyn sinirlerimi yıprattı. Karakterin konuşmalarını, hareketlerini okurken resmen sinirden bütün vücudum uyuştu. Şu an bütün umudum Logain’de. Artık 4. Kitapta bazı karakterle nefret-sevgi ilişkisi kurmaya başladığımı düşünüyorum. Şu an kitaptan beklentilerim arasına Gawyn’in sersefil olması da eklendi.

3 Beğeni

Sorun Gawyn’de değil aslında. Beyaz Kule’nin altı çürük bir sisteme sahip olmasında yatıyor asıl sorun. Nihayetinde Gawyn Aes Sedai’ların emirlerini yerine getiriyor. Ayrıca Siuan Sanche’nin Gawyn’nin kız kardeşini ve sevdiği kızları müthiş tehlikeli bir göreve gönderdiğini de göz ardı etmemek gerekir değerlendirirken. Yani belli açılardan Gawyn’nin o anki Amyrlin makamını desteklememek için yeterince sebebi var kanımca.

1 Beğeni