Zaman Çarkı

Gawyn’in sorumluluğunun Elayne’e karşı olduğunu düşünüyorum. Kitapta bir kaç kez dile getirilmişti, kız-veliahtı korumak birinci önceliği. Buna rağmen Min’in Elayne ve Egwene’in Siuan’a inandıklarını söylemesi birşeyler değiştirmeliydi sanki. Bir de Gawyn Egwene ve Elayne’nin tehlikeli bir göreve gönderildiğini bilmiyor, bu kendi hurafesi, kendisine sadece güvende oldukları söylendi. Bir diğer durum da şu, Siuan’dan çok öğrencileri ayaklandırıp muhafızlar saldırtması, arkadaşım dediği kişileri öldürmesi benim asabımı bozdu. Benim Gawyn hakkındaki şahsi fikrim; olduğundan çok daha önemli biriymiş gibi görünmeye çalışan kompleksli birisi olduğu şeklinde.

[spoiler] Evet görev gizliydi, unutmuşum. Ancak hatırladığım kadarıyla Caemlyn Kraliçesi’nin kızından uzun süre haber alamadığı ile ilgili bir gerilim de peyda oluyordu. Şüphesiz bu da bir etken.

Gawyn zaten oldukça önemli bir şahıs aslında, diyardaki en büyük ülkelerden birinin birinci prensi.
Lakin sıkıntı sanırım onun, kızları çocuk olarak görüp tehlikeyi idrak edemeyecekleri yönünde bir inanışa sahip olması. Kaldı ki bu konuda haksız da değiller, acayip fevriler. [/spoiler]

Muhabbetinizi bozmak istemem ama seninki spoilerlenmedi.

3 Beğeni

Kapı yol ve 7. Kitabın sonu Bu kapıyolların tutarsızlığı beni bitirecek.Ya ben anlamadım işleyişlerini yada sıkıntı var hakikaten. Kapı yolu istediği yere açabiliyor mu Rand anlamadım. Sanki kapı yolları bildiği mekanlara açabildiğini söylemişti yazarımız. Ama şimdi zart diye illian’a kapı yol açtı. Rand daha önce illain’a gitti de ben mi hatırlamıyorum? Ama gitmiş olmaz Sammael tepesine binerdi çünkü.

Yok gittiği yeri değil kapıyol açtığı yeri iyi bilmesi gerekiyor hatırlarsanız araziye dağılıp bulundukları yeri tarıyorlardı. Bu Rand’a da çok saçma geliyor, gidilen mekanı bilmek daha önemli değil mi diyor. Ama sanırım yazar uzay-zaman ilişkisiyle ilgili bir şeyler yapmış. Çünkü kapıyol, desenin dokusunda bir delik açmak gibi tarif ediliyor. Hatta birkaç yerde daha detaylı açıklamalar var, iki mekanı birbirine dayayıp delmekle ilgili sanırım.

Bu herkes için geçerli yani kapıyol açmak için mekanı tanıma olayı. Sadece tek bir kişide bu sınır yok. :slight_smile:

2 Beğeni
  1. Kitap sonu sammelin ölmesine çok güldüm ya. Resmen ok yoluna gitti niyazi durumu yaşabdı :smiley:

11 ve 12. kitapların basımı hakkında bir bilgi var mı? İthaki konusu altında arıyorum, 1300. yorumdan sonrasını göstermiyor.

Çoook nadir Zaman Çarkı ayraçları.

Boyutunu merak edenler için bir Bilimkurgu Klasiği koydum arkasına. Klasiklerin ayraçlarından bayağı büyükler anlayacağınız.

Bu da kupası.

14 Beğeni

Elinde 4. Kitabın ciltlisi olanlara bir soru soracağım. Özellikle elinde 3. Baskı olan var mıı?

1 Beğeni

Piyasada olsa ben alsam. 3.cilt bitiyor bu haftasonu ve karakter gelişim güncellemeleri de akabinde gelecek. :slight_smile:

Ben bir tane buldum zebromadan ve aldım. Sıfırdı, jelatinli geldi. Ama diğer kitaplarına göre bazı farklılıklar var. Orijinal olup olmadığından emin olmak istiyorum açıkçası.

1 Beğeni

Ben yeni baskıyı bekleyeceğim hem biraz ara veririm ama seri dedikleri gibi 3.ciltten sonra daha heyecanlanıyor umarım çok sürmez.

1 Beğeni

Bende var 3. baskı. Sorunuz nedir?

1 Beğeni

Bendeki 4. Kitap 3. Baskı.

İlk giriş kısmındaki sayfa ile diğer sayfalar arasında böyle bir renk farklılığı var. Serinin diğer kitaplarında böyle bir farklılık yoktu. Büyük ihtimalle evham yapıyorum sanırım. Sizin de bu şekilde mi?

Bende de aynı şekilde, serinin diğer kitaplarında 3. Baskılarının bir kısmında var bir kısmında yok, bazı 2. Baskılarda da var aynı durum hatta. :slight_smile:

İlk 4 kitabı okumuş ve aradan uzun zaman geçtiği için tam hatırlamıyorum karakterleri. Aklımda kalan Min arsız velet, Elayne şımarık kız. Aviendha hakkında da hiç birşey hatırlamadım ama arsız velet ve şımarık kızın yanında iyi bir tercih olacağını düşündüm.
(benim sığ yorumum bu şekilde :slight_smile: )

bendeki kaçıncı baskıydı hatırlamıyorum eve geçince bakarım.

1 Beğeni

Uuh 3.ciltte bitti. Sonunda keyif aldım diyebildim. Incelememi ve karakter gelişimlerini sabah yapacağım. 8.8/10 puan verdiğimi söyleyebilirim. 4.ciltte çıksın artık yada nette 60tl altında bulan varsa ciltli söylesin lütfen. :slight_smile:

2 Beğeni

Durun beklentinizi arttırayım. :grimacing: Üçüncü kitaba ben de 8.8 vermişim. Dördüncü kitaba ise 9.3