Zaman Çarkı

Ben ise ara vermenden yanayım. Zorlicam diye iyice seriden soğuyabilirsin. Hem yaz günleri okumak gerçekten zor -en azından bana göre. Başka kitaplar, seriler bitir. Belli bir vakit geçince Zaman Çarkı sana göz kırpacak ve seni kendine çekecek. Artık kaderiniz birbirlerine bağlandı. Sonra beşinci günün şafağında …

2 Beğeni

Sonra 5.günün şafağında comolokko. :slight_smile: Araya 4 5 6 Drizzti alicam muhtemelen. 1 2 3 tadı halen damağımda.

2 Beğeni

Yazar Rand’ı sonlara doğru iyice duygusuz yapmış. Adamın tek düşündüğü şey Tarmon Gai’don olmuş.

Yahu adamın eli kopuyor, tırnağı kırılmış gibi tepki veriyor.

1 Beğeni

Spoiler spoiler spoiler

Özet

Adam duygularını belli etmektense kolunun kopmasını önemsemiyor. Karanlık Varlık’ı yenmek için duygulardan ari bir şekilde olması gerektiğini düşünüyor.

2 Beğeni

Spoiler içinde verdiğiniz kısmı okurken bende zorlanmıştım. Başa alıp birkaç kere aynı sayfayı okuduğumu hatırlar gibiyim.

ZÇ kitabına birazda yol hikayesi olarak bakmak lazım. Bu arada 4. Kitap ilk beş kitap içindeki en iyi kitaptı. Sonraki ciltlerde daha iyisi çıkar mı bilmem. Ama ben en çok 2. Kitabı sevdim.

1. Kitabın sonu biraz gizemli bitti. haberiniz olsun.
1 Beğeni

Dünyanın gözüne 2018 ocakta başlamıştım. Şu an 9. Kitaptayım. Çoğu kişi peşpeşe okumuş ama ben her kitap arasına en az bir ay ara vererek okudum. Serileri peşpeşe okuyamıyorum ben. Ha bi de 6’yı baya bi bekledik 5-6 ay kadar o yüzden de süre uzadı.

Henüz 8 de olduğum için bluru kaldırıp okumadım. Ama normal değil mi ? Adam yeniden doğan ejder ve tüm amacı son savaşta gölgeyi yenmek. Sona yaklaştıkça son savaşı düşünmesi normal bence

2 Beğeni

Arkadaşlar merhaba konuyu araştırmadım belki ama seri içerisinde isimlerde arapçaya bir ilgi var ( aleyna ilayda şeytan vb) bunun nedeni nedir? Benzer hatta daha fazla dune de de var orası ayrı konu.

Ama rand çok sert birine dönüşmeye başladı. Biraz acımasızlaştı.

1 Beğeni

O isimler yok ki kitapta. Elayne, Elaida, Ilyana ile birlikte karanlık varlığın ismi olan Shai’tan var. Sizin kastettiğiniz bu isimler olmalı.

Shai’tan dışında bir benzerlik görmüyorum ben. Okunuşu şeytan gibi. Karanlığın, kötülüğün kaynağı Shai’tan.

1 Beğeni

İsimlerin yazılışları öyle olsa da buradan geldikleri fazlasıyla belli. Yoksa ben mi hatalı düşünüyorum.

Elaida’yı bilemem ama Shai’tan gerçekten benziyor.

1 Beğeni

Bence elinizdekileri bitirin. Özellikle 6. Kitapta yer alan Dumai Kuyuları’nda yaşanacaklar Rand üzerinde büyük dönüm noktası mahiyetinde. Güzelce de aksiyon göreceksiniz. Bu arada gizemli karakter yok demişsiniz ama bence seri gizemli karakter kaynıyor. Aes Sedailar, Ogierler, kara duman, mordeth, padan fain, hemen hemen bütün terk edilmişler, shaidar haran, siyah ajah güruhu, aelfin ve eelfinler vs.

3 Beğeni

Gizemli karakter var ama onların gözünden çok yavaş ilerliyor olaylar. Dediğim gibi 3.kitabın önsözünde ki padan fain olayı 4.cilt 500.sayfada tekrar çıktı. Şimdi kim bilir bir daha ne zaman çıkar. :slight_smile:

1 Beğeni

İlk kitapta gördüğünüz bir gizemin 13. Kitapta çözüleceğini söylesem şaşırmazsınız o halde :smiley: Zaman Çarkı biraz öyle bir seri.

1 Beğeni
  1. Kitapta Padan Fain ile ilgili 2 yada 3 bölüm vardı.

Ayrıca 5. Kitabı okurken kitap nereye bağlanacak diye çok merak ettim. Yazar öncesinde hiç pot kırmıyor. Her şey aniden son 100 sayfada oldu.

@muaet Dumai Kuyularını çok merak ediyorum. Sırf o yüzden 6. Kitabı fiziksel olarak satın alacağım.

Sanderson 1. Kitaptaki olayi nasıl hatırlamış yahu? Bunun için büyük bir Jordan fanı olması lazım.

3 Beğeni

Sanderson’la alakası yok. Zaten Robert Jordan taslağını çıkarmış. Adam kitabı tamamlayamayabileceğini önceden kestirmiş herhalde. Sanderson’a düşen taslak üstünde çalışıp o notları hikayeleştirmek.(ki bunu hafife almıyorum, yanlış anlaşılma olmasın. Bu işi kotarması ise olağanüstü bir şey.)

2 Beğeni

Sanderson ile alakasız olur mu hiç. Adam son kitapları yazabilmek için yalayıp yutmuştur her şeyi. Son kitap için taslaktan ziyade notlar vardı, 1 kitap olarak çıkacak son kitabı anca 3 kitapta yazabildi.

Fain gönlümde kanayan yaradır.

1 Beğeni

Onu ben de çok merak ediyorum ne rolü olacaktı son savaşta acaba.