Zaman Çarkı

(Hamdemit Abi) #1654

Ben bunun üzerine biraz haberlere bakayım dedim ve şunları buldum:

• Jordan 2007 yılında vefat ettiğinde seri Amerika’da 44 milyon, Dünya genelinde ise 70 milyon satmıştı.
  • Sanderson son üç kitabı bitirdiğinde Dünya genelinde satışlar 80 milyona yaklaşmış kesin olmayan verilere göre 85 milyonu geçmişti.

Karşılaştırma olsun diye ASoIaF’a bakacak olursak seri Amerika’da 45 milyon, Dünya’da ise 90 milyon satmış.
Son olarak bir seri daha vereyim. Twilight ise Dünya genelinde 100 milyonun üzerinde satmış.

Kaynaklarım wikipedia ve şu makaledir.

(42. Mehmet) #1655

Twilight bu verilere göre hepsini döver. Napalım olaysız dağılalım mı ?

Harf hatası mı? :rofl: Büyük Av’da “üç adımda…” diye bir kısım var,
o üç “tmiç” olarak önüme geldi bazen > : gibi gibi şeylerle de karşılaşabilirsiniz Trolloc’lar ‘Trald’ oluyor, ben yeni bi’ karakter mi geldi acep? diye şaşırıyorum.

(Carai an Caldazar!) #1657

GOT kitabının diziside olduğu düşünüldüğünde eşit sayılırlar. Tabı ZÇ nın 14 kitap olmasıda göz önüne alınmalı. Ama 14 kitap olmasi satış sonuçları için olumlu mu yoksa olmusuz mu orasinı bilmem.

(Buyici) #1658

Bence olumsuz. Ben yıllarca çok uzun bir seri diye almadım mesela. Ama bazılarını da bu uzunluk tahrik edebilir o ayrı.

(aysegul) #1659

Benim için güzel olduğu sürece, kurguyu, evreni sevdiğim sürece ne kadar uzun olursa o kadar iyi açıkcası :slight_smile:

(42. Mehmet) #1660

Fakat asoiaf da tamamlandığında bayağı uzun bir seri olacak. Kitapların ikiye bölündüğünü hesaba katarak söylüyorum tabi.

(Deepreader) #1661

Seriyi okumaya Dünyanın Gözü’nden mi, Yeni Bahar’dan mı başlamalıyım?

(Muhammet Topcu) #1662

Yeni Bahar kesinlikle daha sonra okunmalı. En az 6 kitap okuyun, hatta yazılış sırasına göre okumak için sabredip 10. kitaptan sonra okuyun.

(Deepreader) #1663

Sıralamaya göre okursam 14. kitaptan sonra okumam gerekmez mi?

(Muhammet Topcu) #1664

Hayır, yayınlanış sırasına göre 9. kitap ile 10. kitap arasında çıkıyor Yeni Bahar. Tarihi 2001. Onuncu kitap 2003’te çıkmış, yanlış söylemişim üstte. 9. kitaptan sonra okumakta fayda var.

Ama kitaptaki tarih olarak ilk kitabın öncesini anlatıyor.

(Deepreader) #1665

Anladım, teşekkür ederim cevaplarınız için.

(Carai an Caldazar!) #1666

@Kingebu bence Türkiye gibi ülkelerde olmusuz ABD gibi ülkelerde olumlu.

@aysays haklisin ama seri sakız gibi uzayınca tadı kaçıyor serinin. Fantastik edebiyatın en sevmediğim yonude bu yazarlar para için seriyi hep uzatıyorlar. Üstelik bunu yeni yazarlarda yapıyor. Mesela; Mark Lawrenc, Joe Abericome, Peter V. Brett. O evrende geçen yeni üçlemelerin Türkçeye çevrilmemeside cabası.

@Xerhias bence 7 kitap fantastik edebiyat için çok uzun deği,ortalama uzunlukta. Hee birde Seri tüm dünyada 2’ye bölünerek satılmıyor. :slight_smile::blush:

(Arfrlecow) #1667

Sanırım Egwene ölmeyecek kitabın sonunda. (ana karakter mantığı) Ama her bölümünü okuduğum zaman umut ediyorum. Elayne için de duygularım aynı. Asoiaf serisini okumadım ama yazarının ani ölümlerle şaşırttığını söylüyorlar. Keşke Zaman Çarkı için de aynısı olsaydı. Hatta Elayne Rand tarafından, Egwene Gawyn tarafından öldürülsün. Çok şey mi istiyorum?

(Carai an Caldazar!) #1668

Spoiler vermemi istermisin?

(Arfrlecow) #1669

Ölüyorsa olur.(İlk defa 20 karakter sınırına takıldım.)

(Carai an Caldazar!) #1670

Ekside okurken görmüştüm 14. Kitabın sonunda hakkı rahmetine kavuşuyor.

(Arfrlecow) #1671

Hani karanlık varlık ölmüyordu?

(Carai an Caldazar!) #1672

Orasıni bilmem ben daha 14. Kitabi okumadim.

(Arfrlecow) #1673

Bende bilmiyorum, 8.kitaptayım daha. Yazar 150 sayfa Elayne yazmış, sırf bu yüzden tekrar okuma hevesim kırılıyor.