Zaman Çarkı

Bu durum sizi çok üzmesin . Kara Ajah bir kişi değil, birden fazla Aes Sedai’yi barındıran bir grup. O mesajımda gördüğünüz isim ise diğer mensuplardan biraz farklı sadece. Bakmasanız daha iyiydi ancak sağlık olsun ^^ Oralara gelene kadar daha çok yolunuz var eğer ikinci kitaptaysanız. Nice güzel vakalar görürsünüz merak etmeyin. Okumaya devam!

Şuan seriyi o kadar hızlı okuyorum ki, inanın dediğiniz kitaplara ve sahnelere gelmek için heyecanliyim. Ama Frodo misali bir dönüş olsa çok klasik bir durum olur ve hiç şaşırmam gibime geliyor. Onun harici seride zaten 2 grup var. İyiler ve kötüler. Kendini iyi gösterip kötü olan yada tam tersi bir durum hiçbir karakter için beni şaşırtmaz. Mesela sallıyorum, Rand bence kesinlikle karanlık tarafın tadına bakacaktır. Bunu tamamen uyduruyorum. Bu tarz durumlar harici bambaşka bir şekilde ters köşe yaparsa, o zaman seri başımın üstünde.

O zaman başınız üstüne diyelim. :smiley:

1 Beğeni

Başım kel sayılır o zaman heyecan dorukta bekliyorum.:sweat_smile::partying_face:

Benim de kelleşmeye doğru depar atıyor ama yapacak bir şey yok. :rofl:

Tamam da şu meşhur spoiler kaçıncı kitapta???

O bahsedilen spoiler 12. kitaba aitti. Ajahla ilgili olanı diyorsanız.

Ayrıca kitapta, sadece iyiler ve kötüler diye bir ayrım yok. Beyaz Cübbeliler(Işığın Evlatları) var örneğin, onlar kendilerine göre iyi bir grup ama dışarıdan pek öyle değiller. Seachanlerin anlayışı da başka. Ejderyeminlileri de dahil edebilirim buna.

3 Beğeni

Ajah ile ilgiliyse yazmışlar zaten.

Ben de işe farklı bir boyut katayım. İlerisi için bir bilgi vereyim. Aslında spoiler sayılmaz çünkü belirsiz bir bilgi ama yine de blur yapayım isteyen baksın.

Son savaşa gelmeden çok önce efsaneler çağından sonra unutulmuş bazı şeyler tekrar yapılır hale gelecek. Daha da önemli olarak efsaneler çağında bile yapılması imkansız görülen iki olay gerçekleşecek. Ve ne yazık ki bunlardan birini gerçekleştiren kişi yeterince övgü almayacak. O andan sonra siz okurken ifrit olacaksınız diğer karakterlerin tutumuna.

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum ben de o olay yüzünden karakterlere sinir oluyorum, hala sinirim geçmedi. 10.kitaptayım.

1 Beğeni

Şu kitabı ne koşullarda okuyorum ama bitmiyor!
Birde şu Nynaeve ve Elayne bölümleri ne zaman bitecek diye bakıp, sonra birde -tamamıyla kendi merak duygum yüzünden- kitabın sonuna okumam cidden çok güzel oldu(!)

2 Beğeni

Son kitapta Rand ile Shai’tan’ın mücadelesini çok yetersiz buldum. Serinin başından beri süper, güçlü, efsane, tanrısal, yok edilemez olarak görülen Shai’tan’ın deseni kendisine göre şekillendirip “Bak ben kazanınca böyle olacak, çok da güzel olacak.” şeklindeki davranışlarını çok çocuksu buldum. Ayrıca ana karakterlerin güç gelişimlerini de hiç sevmedim. Hiçbir karakter gücünü kendi emeğiyle kazanmadı. Hepsi hikayeye çok güçlü olarak başladı. Rand direkt Lews Therin’in gücünü devraldı, Mat geçmiş on bin senenin en yetenekli komutanlarının anısını aldı, Perrin Kurt yetilerine sahip oldu. Aes Sedailer desen “Bizim Saidar’ımız var önümüzden çekilin.” havasında. Tüm olayların başında güç sahipleri var, ama ezilenler hep desenin yüzüne bakmadığı, asla güçlü olamayacak garibanlar.

1 Beğeni

Robert Jordanın yolculuk ile ilgili kararı çok tuhaf değil mi? Sokaktan çevirdiğiniz herkes yolculuk biliyor artık. Birde Morgase’in başına gelenleri düşündüm. Kadının eski hali ile karşılaştırılınca hak ettiğini düşünüyorum. Aynısının Elayne için olmasını umuyorum. Siyahlığa doğru kayan bir karakteri adam akıllı terbiye etmek gerekir. Gerçi Egwene terbiye olmaktan çok uzak bir yere geldi ama neyse. İleride Rand güzel bir cevap verir umarım.
Şuan içinde bulunduğumuz dünyadaki egemenliğin farklı bir cinsiyet üzerinden anlatılmasını anlayabiliyorum. Fakat bu gerçekliğe, söylenilen onca şeye, Işığın yapısına uymuyor. Işığın evlatlarının yolu ne kadar sapkınsa o kadar sapkın bir halde çoğu karakter.

Bu spoilerlar hangi ciltlerden bak kendimi zor tutuyorum.

1 Beğeni

Benim yazdıklarım mı? Eğer öyleyse en önemli ikisi 6. ve 10. kitaplarda gerçekleşiyor.

Yok son 2 koca spoilerlı mesajlar.

1. kitaptan sonrasını kapsıyor. Bazı yerler bütün seri ile ilgili.
1 Beğeni

Ben arkadaş boşuna para vermesin diye uyarmak istedim. Yine almak istiyorsa alsın. Engel olan yok.

Ayrica 1. Kitabını okuduğumda eksik yanlarına rağmen seriyi sevmiştim. Yazarin daha ilk kitabı 2. Ve 3. Kitaplarda hatalarını düzeltir demiştim. Ancak 2. Kitapta hićbir ilerleme göremedim. sins of Empire serisinin çevrilmesinide o yüzden istememistim. Ona harcanacak çaba Black Company, Malazan gibi serilere harcansin istiyorum. Haa ama Yazar sins of empire serisinde ilerleme kaydetmis adam gibi bir dünya yaratmişşa o zaman çevrilmesini isterim.

@yafeshan dünyasını sevmedim. Zç ve fırtinadan sonra tatmin etmedi.

Bende bunu diyorum. Neden boşa para olsun? Beb okurken zevk aldım. Güzeldi, sen sevmedin diye boş mu oluyor kitap? İnatla aynı üslubu kullanıyorsun. Kimisi yoğurt sever kimisi süt. sever.
Yoğurtu sevmediysen " ben sevmedim sizde yemeyin "demezsin

2 Beğeni

Iyi peki oyle olsun.

Bende ilk kitabı beğenmiştim ama ikinci kitap çok sıkıcıydı. Üç’ü okumadım bu yüzden.

1 Beğeni