Zaman Çarkı

Hepsini okumadım, bazı yerlerdeki spoilerları biliyordum zaten. Fakat Rand’ın içindeki 3. kişi kim? Hangi kitapta öğreniyoruz ve nasıl bir amacı var? Büyük bir spoiler ise söylemenize gerek yok.

4 ve 13.ciltlerde var miydi birde ne zaman aldınız?

3 ay once dediklerinizi almistim eksiklerum vardi yeni aldim yeni tamamladim seriyi:-)

Vayy arkadaş burasi tam bir spoiler cennetine dönüşmüş.:slight_smile::grin:

Son kitaplarda geçiyor, büyük spoiler olur.

O yüzü ilk kez Sammael ile Shadar Logoth’ta şerateşleri çarpıştığında görüyordu. Terkedilmişin şerateşi gerçek güç ile yapıldığı için Rand’ın şerateşi ile bağlantı kurup Rand’ın da gerçek güç kullanabilmesine olanak sağlıyordu. O dönemde Karanlık Varlık’ın temsilcisi Moridin (ishamael,elan) olduğu için gördüğü yüz de o oluyor. Yani Rand’ın Karanlık Varlık’ın dokunuşundan gelen ilk Lews Therin deliliğine gerçek güç dokunuşu da eklendiğinde o yüz gelmiş oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam o konuyu böyle anlamlandırmıştım. Gerçi o konu zaten Karanlık Varlık’ın istediği noktaya gelmiyor.

Sadece spoiler icin baslik var hanimlar beyler. Burayi blur cumbusune cevirdik.

2 Beğeni

Gerçek gücü Rand’a Shaitan’ın verdiğini düşünmüştüm hep. Şerateş açıklamasını sizden duydum ilk defa. :thinking:

Zaten gerçek gücün kaynağı Shai’tan. Şerateş olayında Rand, sadece Terkedilmişlere bahşedilen erçek güce erişim sağlıyor.

Demek istediğim Shai’tan’ın bile isteye Rand’e bu gücü bahşettiği idi. Bana hep bir şekilde Rand’ı şerri kullanmaya teşvik ederek kendi tarafına çekmeye çalışıyor gibi gelmişti.

1 Beğeni

Aynen katılıyorum. Hatta terkedilmişlerin Rand’a olan nefretleri de bu yüzden aslında. Onlar Shai’tan’ın sağ kolu olmak istiyorlar ama bir bakıyorlar ki o mevkiye düşünülen isim ne olursa olsun Rand.

Eğer Rand isteyerek karanlık tarafa geçseydi kıyamet çukurunda yeniden doğup seçilmiş olacaktı. Artık karanlık vağlığa bağlandığı için de onun gerçek gücünü kullanabilecekti.
Karanlık varlığın Rand’ı sürekli kendi tarafına çekme çabası ise Ejder’i sonsuza kadar kendisine bağlayıp, desen üzerinde tek başına hüküm sürmek istemesinden kaynaklanıyor.

Son kitapta olmanın verdiği hüzün diye bir şey var ve yavaş ilerlemeye çalışıyorum.

4 Beğeni

Ne kadar yavaş ilerlemeye çalışsan da kendiliğinden bir hızlanma oluyor. Kendimden biliyorum. Çok zorlaman lazım kendini azıcık yavaşlamak için.

1 Beğeni

Doğru, yavaş okumaya çalışsam da pek mümkün olmuyor. Kitabın kendisi hızlı ilerliyor. Bir yandan merak ediyorum ne olacağını. :sweat_smile:

2 Beğeni

En son kısmı bana göre çok da tahmin edilebilir değil (benim aklıma gelen sonlar çok farklıydı) ama aynı zamanda çok da tatmin edici.

1 Beğeni

5.cilt son 60 70 sayfa. Muhtemelen bu gece bitiremeyeceğim ama okuduğum en heyecanli bölümleri okudum ard arda. Moiraine, koca yürekli Moiraine. İlkokul zamanlarimda Harry Potter okurken, tülün ötesi bölümünü hatırlattı. Belkide kitap okurken ilk yaşadığım şok idi. Siriusun ölmesi. Evet o kadar basit bir ölümü hak etmiyordu. Az önce ki bölümde Moirainein öldüğü bölümü okurken aklıma gelen tek şey idi. Bu arada Morianein öldüğünü pek düşünmüyorum, keza Lanfearında. Ama şu anda öyle bir hava var. Birde Moiarine bu olacakları Rhuideanda mi gördü? Moiraine neden gitmişti ki Rhuideana orasinida hiç anlamamıştım. Ağır spoiler vermeden birisi özetleyebilir mi ?

4 Beğeni

Rhuidan’ın kadınlara verdiği, geçmişi görmek dışında, geleceğe dair kırıntılar var. Ama ona yardımcı olan bir diğer şey de Tear’daki o yamuk çerçeveli kapı. Orada sorular ve cevaplar almışlardı hatırlarsanız.

2 Beğeni

Ucu gölgeye dokunan sorular hariç yalnız o. Yani Lanfear ile ilgili bir bilgi alması mümkün değil.

1 Beğeni
  1. Bitirdim. Son 30 sayfa dışında kayda değer hiçbir şey olmadı. Sonu da diğer kitaplarıki kadar merak ettirici bitmedi.
1 Beğeni