Zaman Çarkı

5.cilti bitirdim ve ne yalan söyleyim okuduğum en heyecanlı zç ciltiydi. Tabi ki son 100 200 sayfası. Bir sürü beklenmedik olay oldu ve ağzım tatlandı. Sonunda Rand karakterini oturttu, Matte öyle sayılır. Perrin ve 2 nehir bölümlerinin olmaması biraz kötü idi. En azından farklılık olurdi. Onun için kitabın ortaları zulüm gibi geçti benim için. Rüya bölümlerini okumak ızdırap gibiydi.

Bana birisi serateş yapılırken ki zaman kırılmasını anlatabilir mi ? Rand, Rahvinin yanına kapı açıp gittiği vakit, Rahvinin tuzağı ile karşılaştı ve yanındakilerin çoğu öldü. Ama sonradan anlamadığım şekilde Tel aran rhiodda mücadele başladı. Nyneave ile beraber. Olay o noktaya nasıl geldi. Rüyaya Rahvin mi soktu ? Ve serateş kullandığı için bulunduğu zaman geri gitti ve sadece serateşi yiyen Rahvin ölüp, diğerleri tekrar hiçbirşey olmamış gibi hayata mi döndüler?

Kitap bir sürü soru işareti ve gizem ile bitti. Sonu sayesinde bu cilt 5 cilt içindeki en iyisi oldu benim adıma. Oathbringer gelene kadar başka kitap okuyacaktım fakat gene dayanamayıp 6.cilte başlayacağim bunda bayram tatili en büyük etken tabiki. :slight_smile: Moiraine ölmez, ölemez. Hepimiz Moiraine askerleriyiz. Bir Moiraine ölür, bir sürüsü dirilir. Şaka bir yana kesinlikle ikiside ölmedi diye düşünüyorum. Ama o mektuplar biraz düşündürüyor. Yukarıda sormuştum ama tam cevabi alamadim.4.ciltte Moiraine neden Rhuideana girdi ? Kendi isteği ile mi yoksa onu bilgeler mi zorlamıştı? Elimde 4.cilt olmadığı için dönüp bakamıyorum. Birisi güzelce spoiler vermeden tekrar açıklayabilir mi ?

3 Beğeni

Önce ilk soru:

Şerateş kullandığında ne kadar güçlü yaptığına bağlı olarak öldürdüğün kişinin desendeki ipliğini geriye dönük yok ediyorsun. Yeterince güçlü bir şerateş o kişiyi doğmamış gibi varoluştan silebilir bile. Bu nedenle şerateşle Rahvin ölünce bir süre önceye kadar yaptıkları yaşanmamış oluyor ve öldürdükleri geri geliyor. Ayrıca Rahvin kapı açarak direkt kendi bedeniyle düşler dünyasına girdi. Rand da onun peşinden gitti. Bu şekilde düşler dünyasına girmek aslında tehlikeli ama yapılabiliyor.

İkinci soru:

Moiraine Tear da 3 sorusuna cevap aldı ve ne sorduğunu bilmiyoruz. Büyük ihtimalle Rand ile alakalı bir şeylerdir. Bundan dolayı da büyük ihtimal Rhuideana gitmesi söylenmiştir. Kitapta bu konu hakkında açıklama olmadığından tahmin ediyoruz. Sadece Mat ne sordu ve ne cevap aldı onu biliyoruz. Ne Rand ne de Moiraine ne sordu ne cevap aldı bilgimiz yok.

6 Beğeni

Teşekkürler gayet açıklayıcı oldu. Biraz dalgın bir okuyucu olduğum için birşeyler kaçırdım mi diye düşünmüştüm. :sweat_smile:

Önemli değil. Yardım edebildiysem ne mutlu. Bir an önce bitirin de daha detaylı konuşabilelim üzerinde. :smile:

1 Beğeni

O iş zor ya. 6.ciltide okur, uzun bir ara veririm herhalde. Hem elimdeki stok bitiyor hemde önümüzdeki serilerin çoğunun çok sıkıcı olduğunu duymuştum biraz geri vites yaptırıyor. Ki bu 5 ciltin çoğundan tatmin olmadım. Kitapların son 50, 100, 150 sayfalari hariç çok sıkıcı ve uzun. Aslında doğru kelime gereksiz uzun.

Bilmiyorum bana hiç öyle gelmemişti ilk okuduğumda. Şimdi Brandon Sanderson okuyorum ve ayrıca bir yandan da Zaman Çarkı’nı ikinci kez okuyorum. İlk seferde dikkatimden kaçmış olabilecek şeylere bakıyorum. Ağır ağır gidiyorum zaten. Seriyi okuyan kişilerle konuşabilmek de güzel oluyor.

2 Beğeni

Rhuidean’a gitme olayı biraz da şöyle olmuştu. Moiraine, bilgeler ve Egwene çadırda konuşurlarken bilgeler içindeki düş görenlerin ilerde olabilecek ihtimalleri görüp görmemelerinden bahsediyordu. Orda bir bilge Moirane’e ‘senin de Rhuidean’a gitmen gibi’ gibi bir cümle kurdu. Moiraine de Rhuidean’a gittiğimi gördünüz mü dedi, bilgeler de aslında müdahale edilmemesi lazım görülen şeylere, bunu duymamış olman lazımdı gibi birşeyler söyledi. Bunun üzerine de Moirane de Rhuidean’a gitmeye karar verdi. O kısmı ben öyle hatırlıyorum.

Bu arada 10. Kitap hala yavaş gidiyor ancak okurken birşey aklıma geldi. Kitaptaki Davram Bashere karakteri nedense bana çok sempatik geliyor. Biraz düşününce karakteri nedense Türk bir karaktermiş gibi algılamaya başladığımı fark ettim. Neden bilmiyorum ama bende böyle bir his bıraktı. Bilmiyorum sizin de bu tarz yakınlık kurduğunuz karakter oldu mu:)

2 Beğeni

Kampanya buldukça tamamlıyorum Zaman Çarkı serisini.

Hepsiburada’daki ithaki %50 indirimi göz kırpıyor sanki. :wink:

O seri tamamlanacak arkadaş :grinning::grinning:

2 Beğeni

Kargonuz geldiğinde kitapların hasarlı olup olmaması hakkında yorum yapabilir misiniz?

Ben istesem de tamamlayamıyorumki baskısı yok 4. cildin 🤦

1 Beğeni

Tabii ne demek. Yeter ki gelsin😊

1. kitap ne zaman çıkıyor, bir bilgi verildi mi ithaki tarafından?
  1. kitabın yeni baskısı bu yıl içinde yapılacak demişti sanki yayınevi yetkilisi. O zamanda illa ki %50 olmasa da %40 indirim olur bir sitede. :slight_smile: Az daha dişinizi sıkın.
2 Beğeni

Sonunda 6. kitaba başlama zamanı. Bakalım kitabın sonunda olan şu meşhur Dumai kuyularıyla ilgili bölüm nasıl olacak? :thinking:

3 Beğeni

Bende dayanamadım dün başladım. 5.kitabın sonu çok iyidi. 6.kitabın başı da güzel önsözü.

3 Beğeni

@penceresiz_ev @Buyici
6.kitabin sonları da çok iyi. Acayip gaza gelmiştim okurken.:smirk:

2 Beğeni

Ağırdan alın 2 ay oldu 8. Cilti bitiremedim. 150 sayfa kaldı biticek inş.Normalde 2 bilemedin 3 haftada okurum zaman çarkını ama işte :confused:

1. Kitap sonlarına doğru spoiler. ya rand minin yanına gelip cadsuaneyi huzuruna çağırtıyor bu arada üstünü değiştirim diyor. E haklıda seferden gelmiş. Soyunurken içeri 3 aiel girip rand ve mini dövüyor. Niye sefere giderken almamış bunları. Ya bu ne saçma sahneydi :smiley: bu ne biçim ejder gelen ya laf sokuyor ya dövüyor.bi delirsede tamanen önüne geleni öldürse. Ben ejder olacamda gelip beni askerlerim dövecek haaa. Trolocların önlerine atarım onları

Ya yok adam olmaz bu rand dan. Koyun çobanını desen ejder yaparsa böyle olur

1 Beğeni