Zaman Çarkı

Son savaş alametleri bunlar, çöp torbaları konuşuyor!

2 Beğeni

Kadroya çok canım sıkıldı. Uzun zamandır buralarda olamadım biliyorum. Son olay uzerine dayanamadim kactim geldim. :cry:

5 Beğeni

Ben önceki kitapları düşünerek cevaplamıştım. 12 ve 13’te birlikte değiller ama Mat’in boş bir yer kapladığı da söylenemez. Sonuçta bu Matrim Cauthon, nerede bir olay varsa ortasından o çıkar.

1 Beğeni

Anladım, teşekkür ederim. Umarım yeterince birlikte görüyoruzdur. Lord olmayan Lordu kimse üzmesin :raised_hand:

1 Beğeni

Yanlışsam lütfen beni düzeltin. Dizinin sorumlusu diyor ki “Bu adam odaya girdi, sahnesinden bir kısım okudu ve izleyen herkesi gözyaşları içerisinde bıraktı. Hepimiz birbirimize baktık ve ‘Perrin’imiz o’ dedik. Şimdi hepinizin onunla tanıştığına çok memnunuz." Bu adam yerine sırf beyaz olduğu için daha kötü bir oyuncunun seçilmesini mi isterdiniz? Yani ten rengi oyunculuktan daha mı önemli mesela?

Hmm çok doğru kesinlikle haklısınız. Zaten dünyada bu rolü oynayabilecek yeteneğe sahip aynı zamanda fiziksel kriterleri sağlayan hiç bir oyuncu yok. Sadece bu adam var. Zaten political correctness da hayal ürünü.

4 Beğeni

Hbo’nun sahipleri de Got final sezonunu çok beğenmişlerdi…

4 Beğeni

Neden kötü bir oyuncu oynasın isteyelim ki? Tüm beyaz oyuncular kötü oyuncular mıdır? Role uygun beyaz bir aktör bulunamaz mıydı?

Bu sıfırdan dizi için yaratılan bir karakter değil, külliyatın ana karakterlerinden biri. Onlarca sayfalık tasviri var bu karakterin-karakterlerin, kültürlerin, halkların, ulusların. Ben uyarlama yapılırken aslına her şekilde uygun olsun istiyorum. Bu Amerika’da geçen bir olayı anlatan bir hikaye değil, yazarının aklı ve hayal dünyası ile sıfırdan yaratılmış koca bir dünya ve içinde siyahi insanlar da, asyalı insanlar da, latin insanlar da var. “Hadi burada siyahiler de olmuş olsun” demek niye? Bu yazara ve eserine bir hakarettir benim gözümde. Kaldı ki karakter seçilmeden önce çeşitlilik adı altında siyahi bir oyuncunun oynamasına karar kılınmışsa ki ben şahsen öyle olduğunu düşünüyorum yoksa siyahi bir oyuncuyu neden seçmelere davet etsinler, içlerinden en iyi oynayanı seçmişlerdir.

7 Beğeni

Tüm oyuncu secimlerini ben cok begendim. Perrin cok icime sindi, kivircik sac hafif acinakli surat o depresif havasi var cocukta. Saclar uzayip fizik olarak yeterince irilesirse bence gayet iyi. Rand yakisikli olmasi iyi olmus, yuzundeki hafif baby face olayini da begendim. Rand in saf salak hareketlerini iyi uygular bence oyuncu. Mat, Egwene, Nynaeve de iyi secimler

1 Beğeni

Açıkçası dediğim gibi Perrin’in siyahi olması zerre ilgilendirmiyor beni. Kendisini hayal ederken zaten oldukça esmer tenli biri olarak hayal ediyordum. Oyunculuğu iyi olsun biricik Perrin’imin o sinirli hallerini versin benim için gayet ideal.

Perrin’in esmer olduğunu düşünenlere…

1 Beğeni

Yukarılardaki endişelerini aynen paylaşıyorum artık @D-San ben de o zamanlarki kadar umutlu değilim zira.
Sorun sadece oyuncu seçimi değil -ki politik doğruculuk olacağını ön görmüştük, buradaki mesajlar sayesinde de görsellerin aynen öyle olduğunu anlamış oldum- Brandon Sanderson’un senaryoda değişiklik yapıldığını söylediği andan itibaren içime bir şüphe düşmüştü zaten.
Politik doğruculuğun iyice ayyuka çıkmasına anlam veremiyorum gerçekten. Bu hikayenin bizim dünyamızda geçmediği apaçıkken neden siyahi karakterler, neden Rand’ın ilişkilerinde kırpılmalar? Hoş, hâlâ dizinin nasıl olacağını merak etmekle birlikte başarılı olacağına dair umudum gittikçe azalıyor. Büyük şirketlerin sırf günah çıkarmak için politik doğruculuğu kullanmalarını anlayamıyorum gerçekten, bu samimiyetsizlik neden? “Ama burada siyahi karakter yoook!” diyenler de bana kalırsa her şeyi sömürmeyi seven insanlar.
Görmeyen bir okur ve izleyici olarak körlüğün alakasız yerlere malzeme olmasını istemem mesela ben. Olay burada Robert Jordan’ın dünyasını layıkıyla yansıtmak olmalı, kör göze parmak sokup subliminal mesaj vermek değil.
Artık zincir kurup dizi yapımcılarını kaynaktan kesmenin vakti geldi bence. Boş Yol bölümüyle kalmalıydılar.

5 Beğeni

Şu göktaşı çarpsa bari. Bu nasıl kast.

2 Beğeni

Tam olarak nerede yazıyor ten rengi?

Hiçbir yerde yazmıyor :slight_smile:

Hayretle okuyorum yazdıklarınızı. Hayretle…

1 Beğeni

Buradaki düşünceleri pek yansıtmıyorsa da şunu şuraya bırakayım.

1 Beğeni

Ben beğendim açıkçası çok da olumsuz bakmıyorum. Bu tip çalışmaların olması lazım ki daha fazlasına ulaşabilelim. Son zamanlarda çekilen bir şeyi bir daha çekmek moda oldu. Bakarsınız dizi tutar ve filmi de yapılır. Bir sürü şey oluyor. Para kazanmak için her şey yapılıyor artık. Ben olumsuz bakmıyorum açıkçası. Uzun zamandır ben epik fantastik bir diziye rastlamadım. Got dizisini saymıyorum çünkü fantastik dozunun az olduğunu düşünüyorum. Bana yeterli gelmiyor.

Egwene benim kafamdaki profile pek uymuyor. Benim gözümde kendisi itici bir karakter. Onu okurken sesi tiz, gıcık ve itici bir tip geliyor aklıma. Beynimin içinde bile ona bakmak istemiyorum. :smiley: Bu tamamen bizlerin hayal gücüyle alakalı. Bizler burada seriyi okumaya başlayan, okuyan onlarca insanız. Hepimizin karakter gelişimi, hayata bakış açısı ve hayal gücü farklı. Bu açıdan bakarsam bizlerin yüzde ellisini memnun etmeyeceği açık. Her halükarda ben yapımların kitaplardan iyi olduğu ve neredeyse yansıttığı çok az çalışma gördüm. Bunu hepimiz tecrübe ettik. Bu sebeple ortaya konulan şeyden biz okuyucuların iyi kötü memnun olması gerekir. Ben artık harika seriler varken zottirik senaryoların dizileşmesinden çok sıkıldım. En azından evrenini bildiğim bir çalışma izleyeceğim. Bence bu güzel bir şey. Beğenmezsem de tadını çıkartıp bunu bir fan çalışması gibi kabul edebilirim. Üstelik daha saç, makyaj, set gibi faktörler de var. Bunun dışında bir oyuncu siyahiymiş, cartmış, curtmuş beni zerre alakadar etmiyor. Arka planda verilmeye çalışılan mesajla da ilgilenmiyorum. Kim kime ne mesaj vermek istiyorsa verebilir. Bana göre din,dil,ırk gözetmeksizin rolünü iyi yerine getirebiliyorsa mimik, duruş, kabiliyet varsa gerisi teferruattır. Oyunculuğu iyiyse, senaryo kotarıyorsa bence gayet başarılıdır. Mutlaka farklılıklar olacak ama hep kafamın içinde hayal etmekten de sıkıldım.

9 Beğeni

Valla bu kadar olumsuz yorumların olmasına ben de şaşırdım doğrusu. Hiç de fena değil bence. Biraz oyunculuğa bakıyor gerisi işin doğrusu.

1 Beğeni

Aslında beni endişelendiren kısım tam olarak kast değil. Ne de olsa görsel kısım beni çok fazla alakadar etmiyor, karakterler her zaman ben onları nasıl hayal ediyorsam öyle kalacaklar benim için.
Ancak politik doğruculuğun girdiği her alana sirayet etmek gibi bir huyu var. Şimdi bu diziyi çeken vatandaşlar sırf popüler görüşlere aykırı diye birtakım şeyleri değiştirip hikayenin özünü mahvederse Zaman Çarkı izlemenin ne anlamı kalır?
Ha, bir noktada @Agape’ye katılıyorum, kendisinin tabiriyle zottirik :joy: diziler izlemek ben de istemiyorum ve her ne olursa olsun Zaman Çarkı’nı kanlı canlı deneyimlemek eğlenceli olacak. Ama yine de… Yine de Zaman Çarkı bu tip tartışmalara malzeme olmamalı, olamamalı…

4 Beğeni