Zaman Çarkı

Gerçekten, Rand ve Shai’ten bölümleri çok keyifli ve epik bölümlerdi. Kitabın kendisi apayrı bir keyif ama o olasılıkları okumak yeni bir dünya gibi resmen.

4 Beğeni

Artık bu seriye başlama kararı alarak ilk iki kitabı 12 günde bitirdim. Kitabı okumaya başlayınca akıp gitti. Şuan üçüncü kitaba geçtim ama nasıl geçtiğini bilmiyorum. Başlarda çok fazla isim olması biraz zorladı. İlerledikçe çok keyifli bir seri olmaya başladı. Yüzüklerin Efendisinden sonra en beğendiğim seri oldu şuan. :blush:

5 Beğeni

Oyuncularin illustrasyonlarini yapmis bir sanatci. Ben cok begendim

12 Beğeni

14 kitabı bitirmiş olmanın hüznünü de Zaman Çarkı dünyasını tanımış olmanın sevincini de bir arada yaşıyorum. Kitabı bir kaç gün önce bitirdim aslında ama o hüzün ve sevinç hala var, bir arada duruyor.

Ayrıca her bir karakter canlı kanlı benim gözümde. Onlarla üzüldüm, sevindim, birlikte ağladım, güldüm. Onlar benim çok sevdiğim arkadaşlarım gibi oldular. Birlikte çok olaylar yaşandı. Hiç sevilmeyen karakterler için bile üzülebildim. Hatta onlar için ağladım. Kitabın son bölümleri duygusal yönden baskındı da zaten. Hem kitapları okuyunca karakterlere bağlanmamak mümkün olmazdı ya. Her bir kitapla daha fazla sevdim dünyasını ve daha fazla ısındım Zaman Çarkı dünyasına.

Işık ve Karanlığın son savaşı, gözler önüne serilen ihtimaller ve onları okumak harikuladeydi. Keşke daha uzun olsaydı daha fazla okuyabilseydim o bölümleri… Gölge dölleriyle insanların savaşı, Terkedilmişlerin hamleleri, kurt düşlerindeki olaylar ki özellikle bayıldım bu kısma. Perrin’in kurt düşünde en son yaptığı şey, aşkı sayesinde olanlar ne muhteşemdi. :slight_smile:

Olver’li son bölümleri de unutmayayım. Okurken etkilenmiştim ki bir çok bölümü okurken etkilendim. Ayrıca içtepiye çok sinir oldum. Dostları etkileyip düşmana çevirmek…çok üzücü.

Al’Lan Mandragoran’ın nasıl bir kahraman olduğunu da gördüm. Gerçek bir kılıç ustası. Bu arada…Gawyn ne kadar aptalca davransa da ona bile üzülebildim. O da kardeşlikle ilgili bir durumdandı.

Nynaeve’ye ilk kitaplarda sinir olmuştum ki sonradan sevdiğim kadın karakterler arasına girdi, onlar da fazla kişi değil zaten. Min Farshaw, Brigitte Gümüşyay. Moiraine de var tabi. Thom Merrilin’in bir eşinin olması, eşinin özellikle o karakter olması garip, şaşırtıcı gelmişti bana. :joy:

Son olarak kitabın finali güzel, beklenmedik ve fazlasıyla şaşırtıcıydı benim için. Rand al’Thor bunu hak etmişti. Daha huzurlu bir hayat. Ama keşke Son Savaş’tan sonrasını okuyabilmek mümkün olsaydı. Daha uzun olsaydı da seri…:blush:

10 Beğeni

Bir DevianArt kullanıcısı Zaman Çarkı için 3 boyutlu illüstrasyonlar yapıyor. Son zamanlarda, dizi de yaklaşırken Zaman Çarkı eskisinden kat kat popüler oldu.
Link: https://www.deviantart.com/joepingleton/gallery/67649151/Fanart?epik=dj0yJnU9X1RnWDZ2bk1jWEdIMndEWW1EeTBDNkEwNW1vT2k4U3Embj1hS3NuZzZWejVYLTVzdUNDVnZMNkx3Jm09MyZ0PUFBQUFBRjFuNXpR

Bunlar da doğu asyadan, Zaman Çarkı Ta’veren Fanartları.
Rand - Görev
Mat - Şans
Perrin - Sadakat.

13 Beğeni

Hadi diğerlerini anladım evet güzel olmuş. Ama niye Perrin’i amca misali çizmişler🤔

1 Beğeni

İlk etapta tüm ciltleri aldım. Tamamlama 1 senemi aldı. Okumaya yeni başladım. 150. sayfadayım. Çok gizemli bir külliyat olacağa benziyor. Sadece isimler biraz zor. Ama konu beni mıhladı.

Zaman çarkı haritası varımdır bir yerlerde acaba.?
Büyük boy ve detaylı olanından.

1 Beğeni

4 Beğeni

Teşekkür ederim. Peki hikaye sadece bu harita ile mi sınırlı. Yoksa yeni başladım diyemi bu kısmı attınız.

1 Beğeni

Bu kısım sadece…

En son ejderha mızrağı serisini bitirmiştim. Ve oradaki arkadaşlık ve tadında komedi çok hoşuma gitmişti. Heleki Tass efsaneydi. Bir numaraya ejderha mızrağı İ koymuştum. Ama galiba zaman çarkı 1. Sıraya yükselecek benim sevdiklerim arasında. Zaman çarkı daha ağır bir ve betimlemeleri bol bir seri.

Bu arada unutulmuş diyarlar serisinin 1. Kitabını da okudum ama nedense sarmadı beni. Çekemedi içine. Soğuk geldi. Ejderha mızrağı gibi dostça gelmedi. Bir Raistlin bulamadım onda yada bir Tass belkide. Hele o cücenin tatlı huysuzluklarını da bulamadım. Ama kötü diyemem asla. Beni çekemedi sadece. Bir şans daha verebilirim aslında ama 14 serinlik bir külliyat ne zaman biter bilemem.

Ben yaklaşık 8-9 ayda bitirdim seriyi. İyiki de bu evrenle tanışmışım. Başta uzunluğu göz korkutuyor ama okuyunca insanı içine alıp götürüyor. İlk kitaptan bağlanmıştım. Benim için özellikle karakterlerin gelişimlerini izlemek harikaydı. Bir çok karakter insanın adeta dostu olup çıkıveriyor. Bol karakter ve başlarına gelen bol macera. Kötü yanı ne derseniz, seri bitince oluşan boşluk…

3 Beğeni

8-9 ay okuduktan sonra nasıl bitince boşluk duygusu yaşadın?
Ben 1.5 ayda bitirdim bütün seriyi ve 14 kitap o kadar doyurdu ki sadece oturup biraz düşündüm sonra aklıma bile gelmedi. Hatta yan kitabı okumak için hiçbir istek duymuyorum.

Gawyn’e aptalca davrandı deme hakkına sahip değilsin bence. Shara’lıların kampına tutsak girdiklerinde kurtulmak için aklına gelen çözüm yüzüklerdi. Belki kullanmasa da olurdu ama Son Savaş gelmiş ve bütün kaynakları kullanmak gerekiyor. Gawyn’nin Rand’ı kıskandığını fark ettiği bölümü hatırlayacak olursan, ölürken de bari Demandred gibi muhteşem bir kılıç ustasını yanında götürmek isteyişi çok normal ve insancıl bir istek. Gaywn ölünce Egwene’nin çekeceği acı var bir de ama Gawyn her türlü öleceği için o an bunu aklına getirememiş olması da çok normal. (14. kitabı okumayanlar açmasın büyük spoiler)

1.5ayda başka hiçbirşey yapmadın mı? Senin okuman anormal hızlı olmuş. Ben 6.ciltte bıraktım seriyi mesela. Şaşıyorum şimdi sana 1.5 ayda nasıl bitirebildin diye. :sweat_smile:

1 Beğeni

Hakikaten 1.5 ayda 14 cilt yaklaşık 12500 sayfa. Nasıl yanii. Hiç mi uyumadı, yemek yemedin.

1 Beğeni

Canım serimle ocakta 2. Yılımıza giriyoruz. Bir aksilik olmazsa (son iki kitabı temin edememek gibi) bu yılın sonunda ayrılıyor yollarımız. @deceiver9 tebrik ederim o nasıl bir okumadır.

1 Beğeni

Günde 300 sayfa falan okudum arkadaşlar. Anormal hızlı olduğunu düşünmüyorum, ben alışığım.

2 Beğeni