Zaman Çarkı'ndaki Alev ve Boşluk Hakkında Bir Soru

Not: Denetmen arkadaş konumu yorum olarak taşımadan önce bana bir öm at söylemek istediklerim var sana.

Bildiğiniz üzere Zaman Çarkı dünyasında kullanılan bir alev düşünme ve duyguları oraya aktarma kendini her şeyden yalıtma gibi bir yöntemden bahsediliyor. Genelde okçular ve kılıç ustaları ve yönlendirmek isteyen kişiler kullanıyor hatta Aes Sedai’ler tek güce dokunmak için aynı yöntemi gül goncası şeklinde düşünüyor. İşte bu sistemin gerçekte bir karşılığı, bir benzeri ya da ilham aldığı bir şey var mı?

Bir de dışarıdaki sıcağı ve soğuğu görmezden gelmek için bir yöntemleri var yani hiç terlemiyorlar biliyorsunuz ama onu hiç açıklamıyor. Bu uydurma mı temeli var mı?

Bu iki yöntemle ilgili bilgisi olan varsa yazabilirse çok memnun olurum. İlk yöntemin adı kitapta bir yerde “Ko’di” olarak geçiyor, Lanfear ona “Birlik” diyordu. İngilizce aslında sanırım Void olarak geçiyor.

Düzenleme: Wot wikia da şu metin var:
This state of mind is taught by a number of meditative traditions, such as Ch’an Buddhism (Wikipedia:Zen). The essential practice is being mindful.

Some martial artists, such as those training in Japanese Zen archery, use this state to allow the arrow to fly to its target at the most opportune time. Another example involves the Hindu hero, Arjuna, central to the Bhagavad Gita . Arjuna was able to hit a target with his arrow because he was able to precisely see a tiny target during the chaotic flow of battle. Many books and scrolls have been written on this subject, such as Issai Chozanshi’s The Tengu’s Sermon on the Martial Arts or a modern example, Peter Ralston’s Cheng Hsin: The Principles of Effortless Power .

It should be noted that there are several paths to mindfulness. “The Flame and the Void” can be classified as a one-point meditation. In other one-point meditations, “The Flame” would be substituted for the breath or the tip of the nose. The concentration on doing exactly nothing is another, called wuxin in Chinese ( mushin in Japanese). For more information on the practice of mindfulness, a good place to start is the book, Mindfulness in Plain English.

2 Beğeni