Zülfü Livaneli İmzalı "Kardeşimin Hikayesi"nin Bir Doppelganger'ı Var: Kıyamet Çiçeği

Zülfü Livaneli’nin “Kardeşimin Hikayesi” adlı kitabını minicik birkaç farkla (sağ olsun onun için de) piyasaya süren bir yazar varmış. Aynı kitabı Kıyamet Çiçeği adıyla bastıran Nursen Karayanız’ın tek ilhamı “Allah” imiş. Röportajında öyle dediği iddia ediliyor.

İlk olayı değilmiş bu arada.

Aşağıdaki bağlantıda kitapların ilk sayfaları yan yana verilmiş. Etkileyici.

2 Beğeni

:scream: Dehşet içerisindeyim.

Haberin sonundaki gibi bir iddiada bulunmalarını beklemiyorum:

Çok satan bir romanı kendi ismimle yayımlayarak bir deney yaptım. Zülfü Livaneli adı mı çok satıyor yoksa okur iyi romanın izini mi sürüyor” gibi bir açıklamayla karşı karşıya kalır mıyız dersiniz?

İlk başta, fena savunma değilmiş gibi duruyor. Lakin o durumda intihali resmen kabul etmiş olacaklardır.

Kendisinden konuyla ilgili “Açıklama!!1!!” ve “Açıklama 2!!!” bekliyorum.

2 Beğeni

Kesin gelir. Hissediyorum :expressionless:

Daha önce telefonu gördüm, tableti gördüm, saati gördüm, parfümü gördüm, ayakkabayı gördüm, elbise, mont gördüm ama ilk defa kitabın çakmasını görüyorum :crazy_face:

Aklıma Cem Yılmaz’ın çakma Rolex esprisi geldi. :joy:

1 Beğeni

İnternet ortamında başkasının öyküsünü değiştirerek yayınlayanlardan haberdardım. Ama bu? Ama bu? Voouuv.

1 Beğeni

Çalıntı kitap için isim öneri başlığında çok harika bir şey gördüm;

“(bkz: sekizinci dahiliye koğuşu)”

3 Beğeni

İnanılmaz bir olay. Biz ofiste (ki burası bir yayınevi) ağzımız açık okuduk iş arkadaşlarımla. Sonra söz konusu yazar/hırsızın Ordu’nun bir yerel sitesinde yayımlanan haberini okuduk, sonra dayanamadık kitabı(!) için çektiği videoyu izledik, sonra bir de şiirini dinledik Youtube’dan. İnanılmaz eğlendik, öneririm :smiley:

2 Beğeni

Çalma süreci nasıl işliyor acaba? Hangisini araklasama karar vermek de zordur. Bir sürü seçenek var sonuçta, “o piti piti” mi yaptı? Ben Frank Herbert’in Dune serisini çalabilirdim mesela.

2 Beğeni

Buna da şey önerisi gelmiş: “Arkadaşımın Hikayesi”

1 Beğeni

Siz ofiscene ne sağlam sinirlere sahipmişsiniz?

Tanıtım videosunun başı ve ortası neyse de, sonu yok mu o sonu? Bilemiyorum; modern sanattır diye kabullenecekken, önce Karacaahmet, sonra “Geri Döndüler!” reklamına evrildi.

Ahlakım Şiirlerimi Yaktı Bu Gece şiirine değinemiyorum. Dinlemeye çabaladım, başaramadım.

1 Beğeni

Bence, yerli üretime destek için yerli yazarların eserlerini tekrar piyasaya kazandırmaya uğraşıyor.

3 Beğeni

Şaka gibi. Böyle bir hırsızlık yapıp bu olayın ortaya çıkmayacağını nasıl düşünebilir anlamıyorum. Yayınevi nasıl basmış onu da anlamıyorum :confused:

Katılıyorum, büyük ihtimal hayranı olduğu bir yazarı ne kadar sevdiğini anlatmış aslında. Laf ederse yazar bir daha okumamakla tehdit edebilir.

“Karaktersiz Bir Hırsız Olsanız, Hangi Kitabı Çalardınız?” diye bir başlık mı açsam? İlk metin de hazır. Bir dünya düşünün, sevdiğiniz yazarın istediğiniz bir kitabını çalacaksınız. Sonrasında eğer bu anlaşılırsa, “Ben sadece Allah’a hesap veririm,” diyerek hiçbir ceza almadan kurtulabileceksiniz. Ne çalardınız ve neden?

3 Beğeni

:thinking: Resmi açıklamasının, bizimkilerden daha düşük ikna ediciliğe sahip olmasından kuşkulanıyorum.

1 Beğeni

“Her aşk kırmızıdan çalınmış öksüz bir tutkudur.”
Bence kadın livaneli hayranı. :joy: Savunmasıda bu yönde olacaktır.

Yahu aklım almıyor böyle bi işi. Bu çiftlik bank kafası insanlar ne zaman bu kadar cüretkar olabildiler ? Hadi internet yine anonim bir ortam, sahte isimler ve hesaplarla bir hikayeyi bir videoyu çalıp yükleyebiliyor insanlar. Ama bu ülkede gerek siyaseten gerek edebi kimliği ile bu kadar tanınmış bir kişinin resmi olarak basıp yayınlandığı bir eseri kopyala yapıştırla çalmak ve üstüne reklam çalışması yapmak nasıl bir vizyonsuzluk nasıl bir gerizekalılık ve haysiyetsizliktir? Yabancı eser çevirip kendi adıyla yayınlasa yine kurnazlık der geçerim ama bu bildiğiniz düpedüz aptallık yahu.

Hırsızın resmi cevabını birileri paylaşa bilir mi buradan? (Yaparsa veya Yapıldıysa)

1 Beğeni

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/zulfu-livanelinin-sevilen-romani-kardesimin-hikayesi-de-calinan-kitaplar-kervanina-eklendi/

image

İntihal denizinde sular durulmuyor! Zülfü Livaneli’nin “Kardeşimin Hikâyesi” romanı, neredeyse olduğu gibi aşırılıp yepyeni bir kapak ve yazarla(!) karşımıza çıkmış. (DEVAMI…)

4 Beğeni

İste aradigim lezzet ya,

Hayir sunu anlamiyorum calintidan para kazanmasi icin biraz satmasi lazim AMA goze batmamasi ve farkedilmemesi icinde hic satmamasi lazim. Allahim nasil bir ikilem bu, ins bu celiskiden cikicak hikaye fikrimi calip kitap yapmazlar :smile:

4 Beğeni

Bu süper fikirmiş. Çalıyorum ben bu fikri. :smiley:

Deney yaptığını söylemiş bir de. Resmen deney yapanlara hakaret. :smiley:
İnsan kendini nasıl rezil eder, işte bunu kanıtlamış. Bir emeği yok saymak, hazıra konmak bu kadar kolay mı? Yayınevini zaten hiç anlayamadım. Araştırmadan, denetlemeden mi basıyorlar her önlerine gelen yazıyı?