Adım Sultan

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Adım Sultan – Aylık Öykü Seçkisi

image

Buraya damla düşmemiş. Otobüse binmeden önce tepemden aşağı suyu boşaltan Mevla, şu sokağa bir kepçe akıtmamış. İkinci çayı içtim. Hala bekliyordum. İbrahim beni Lokman Abi’yle tanıştıracaktı. Namı diğer torpil Abi. Ney ustasıydı. Sözü geçiyor bizim camiada, araya hatırlı adam koyup seni bizim ekibe alır, konserlerden para kazanırsın,dedi İbrahim. Sana torpil yapacağım oğlum, diye böbürlenmeyi unutmadı.… (DEVAMI…)

6 Beğeni

Çok naif bir öyküydü. Oldukça sevdim. Elinize sağlık.

1 Beğeni

Senaryolaştırılırsa çok başarılı bir kısa film olacağını düşünüyorum. Tabii yönetmenin hikayenin inceliğini seyirciye verebilmesi kaydıyla. Yumuşacık bir öykü olmuş. Kısa film fikrini düşünebilirsiniz. İlhamınız daim olsun!

2 Beğeni

Gerçekten çok güzel fikir, ne güzel öykünün hayalinizde böyle bir atmosfer oluşturması. Ancak ben o alanda hiç bilgi sahibi değilim diyebilirim, bir bilen " ben bunu kısa film yapmak istiyorum " derse neden olmasın? Çok da güzel olur. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Saygıyla…

2 Beğeni

Gözünüze, gönlünüze sağlık. Saygıyla :four_leaf_clover:

1 Beğeni

Elinize sağlık, öykünüzü çok sevdim. Abartıya kaçmadan, sade bir anlatımla çok sağlam duyguları geçirebilmişsiniz.

Etek öpmekle dudak aşınmaz dedi iç sesim, kişiliksizliğimi yücelttim. Ne kadar üçkâğıtçı olduğumu düşündüm. Hakkımı bekleyecek takatim kalmadı. Açlıktan mı ölseydim?

Çok beğendim bu kısmı. Ve öykünün sonunda onuruna yaptığı atıf da bence bağlantılı olmuş.

Küçük bir öneri, çocuk ve kız tanımlamasını belki biraz - küçük olarak anlaşılmasını engellemek için - gençleştirebilirsiniz. Yani genç oğlan bile deseniz artık o gözümüzde çocukluğa düşmekten kurtulur. Bu sadece bir öneri.

Kelimelerinizdeki sıcaklık daim olsun

Merhaba,
Bahsettiğiniz paragrafı yazdıktan sonra her okuyuşumda karakterin karşısına geçip, türkünün ney ile çalınıp söylenişini hayal ettim. Bu türküyü çok sevdiğimden olacak ki kulağımda ney ile çalınmış hali kaldı diyebilirim (Ney ile hiç dinlemesem de) :slightly_smiling_face:Yoldan geçen dinleyicilere de sevdirmemek olmazdı bence :four_leaf_clover:
Beni heyecanlandıran bölümlerden birisi de bu bölümdü. Karakterlerin, okurun aklında ve yüreğinde yer bulması mutluluk verici.
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Saygıyla…

1 Beğeni

Selamlar.
Gerçekten başarılı bir öyküydü.
Öykülerdeki karakterlerin ve mekanların bizden olmasını seviyorum, türkçe isimler ve bilindik mekanlar öyküye ayrı bir tat katıyor bence.
Çocuğun sokakta Bahçada Yeşil Çınar türküsünü neyle çaldığı sırada insanların tepkileri, para atmaları kısmı gerçekten çok güzeldi, adeta film sahnesi gibiydi.
Çocuk ve kızın naiflii ve insanların aldırmaz tavırları çok güzel bir tezat oluşturmuş.
ellerinize sağlık.

Merhaba,
Bahsettiğiniz paragrafı yazdıktan sonra her okuyuşumda karakterin karşısına geçip, türkünün ney ile çalınıp söylenişini hayal ettim. Bu türküyü çok sevdiğimden olacak ki kulağımda ney ile çalınmış hali kaldı diyebilirim (Ney ile hiç dinlemesem de) :slightly_smiling_face:Yoldan geçen dinleyicilere de sevdirmemek olmazdı bence :four_leaf_clover:
Beni heyecanlandıran bölümlerden birisi de bu bölümdü. Karakterlerin, okurun aklında ve yüreğinde yer bulması mutluluk verici.
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Saygıyla…

1 Beğeni

Müge hanım diğer yorumu yazarken size yazdığım cevabın üzerinde düzeltme yapmışım (utangaç yüz) Yorumumu da geri getirmeyi başaramadım kusuruma bakmayın (mahcup yüz) Hatta bir kaç kez aynı yorumu paylaşmış bile olabilirim, bu cevap yazma işlerinde acemi olduğum da ortaya çıktı böylece (şaşkın ve mahcup yüz)
Öykünün baştan sona dek hissettirmeye çalıştığım vurgusunu çekip çıkarmanıza çok sevindim (kalp), değerli yorumunuza çok teşekkür ederim tekrardan, Saygıyla…:four_leaf_clover: (kalp tekrardan)

1 Beğeni

Güzel bir öyküydü. Kısa cümleler ve minik betimlemeler güzel kullanıldığında hayali çok hoş bir kıvamda yaratıyor.

Neyzen çocuğun düşüncelerini aktardığın kısmı daha önce “ana karakter"in bir şeyleri hikayeleştirme eğilimine bağlandığını düşünerek genel anlatım tarzından kopuk bir bölüm olarak görmüyorum ama keşke biraz daha” belirgin" olsaydı o düşünce/durum yorumlaması.

Okuyucuyu gerçek bir takipçi yapmayı becerdiğin ve bizim de karakterle aynı kadarı almamızı sağladığın için tebrik ederim.

Okudupum cihazdan dolayı mı bilmiyorum ama bir iki yerde noktalama hatasıyla karşılaştım. Ama, sorun edilebilecek seviyede değildi.

İyi çalışmalar :slight_smile:

Merhaba,
Güzel yorumunuza teşekkür ederim, çok mutlu oldum.
Bu karakterler benim karşıma geçip bunları söylüyor emin olun, Neyzen çocuk da sizin gibi keşke beni daha fazla anlatsaydın dedi, anlatıcı izin vermedi işte, baba, kız, Ibrahım derken… baktım başa çıkamıyorum, hadi herkes yerine dedim böyle oldu :slightly_smiling_face:
Sözün kısası yardımcı karakterlerin davranışlarından süzüp çocuğun duygularını yansıtarak hissettirmek istedim sanırım.
Hoş kalın
Saygıyla…

Ellerinize, emeğinize, yüreğinize sağlık. Mükemmel bir öykü okudum, duygu dolu.

1 Beğeni