Alakarga'nın Fısıltıları

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/alakarganin-fisiltilari/

image

Ufkun maviye doymamış göğsünü delip geçen Galata Kulesi’ne bakakaldı kadın. Zamanın çarklarına sokulmuş devasa bir çomak gibi geldi karşısındaki bina. Gündüzü bir başka seyirdi gecesi apayrı bir şölen. Bir başına, mağrur, Kız Kulesine vurgun; etrafında yüzyıllar boyu değişen bir toplum ve her birine suskun Galata, olanca varlığıyla. Ne çok yalınlık varsa milyonların yaşadığı kentte, hepsine… (DEVAMI…)

Kayıp Rıhtım bilinçaltımdaki karmaşalardan birine dair devasa bir adım atmamı sağladı diyebiliriz! Düzenli öykü yazma hali ayrı bir keyif de veriyor ama bu öyküyle cidden geleceğe dönük bir hamle yapmış oldum. Umuyorum birkaç yıl sonra daha anlaşılır bir şekilde sevinçlerimi buradan paylaşır hale gelebilirim :smiley:

Keyifli okumalar dilerim herkese, kurgu içindeki kurgu henüz yazım aşamasındaki projem olan fantastik bir seriyle ilintilidir. Benim dahi bilmediğim bir karakter keşfi yapmış oldum rıhtım sayesinde. Çok güzel oldu çok da iyi oldu :smiley:

İlgi çekici bir anlatımınız var. Bir anda kendimi kaptırdım öyküye. Kurguyu çok beğendim, güçlü anlatımınızla da zengin bir öykü ortaya çıkmış. Okumak benim için keyif vericiydi, yazdıklarınız gözümde rahatça canlanabildi. Diğer seçkilerde görüşmek üzere.

1 Beğeni

Merhabalar,

Çok güzel değerlendirmeler bunlar, inanın bir hayli sevindim. Tebessümüm dışında bir şey ekleyemiyorum sanırım bu yoruma cevaben tekrar görüşmek dileğiyle :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba Ezgi,
Öykü çok güçlü bir kelime ve bilgi haznesi ile yazılmış ve karakterinin yeteneği oldukça yaratıcı. Benzetmeler güçlü anlatım derindi. Ancak okumakta zorlandım. Çünkü olaya giriş yapmadan çok uzun bir bilgi ve anlatım karmaşası var. Bir olaydan mi bahsediyorsun yoksa felsefik bir metin mi okuyoruz onun ayrımı okuyucuyu zorluyor. Bu durum okurken kopma riski taşıyor. Yani okuyan yarıda öykünden kaçabilir. Naçizane eleştirim buydu. Onun dışında derin bilgi ve kelime dağarcığına hayran kaldım. Çok daha başarılı bir öykü için denge kurman yeterli olacaktır. Eline kalemine sağlık :smiley:

1 Beğeni

Merhabalar,

Öncelikle öykü hakkındaki yapıcı değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Öykü taslağı aslında içerikte kısaca anlatılan Hezarfen - Kayıp Kanatlar hikayesinden ibaretti. Başlangıçta bu kurgusal kitaba dair göndermeler yaparak günümüzde Hezarfen’in uçuşundan sonrasını yorumlamak niyetindeydim. Lakin nasıl olduysa öykü kendini bambaşka bir kurgumla birleştirdi. Aradaki birçok tanım, daha önce düşlediğim fakat bir türlü kaleme dökülemeyen yapı taşları olunca da kıyamadım çıkartmaya. Seçki içerisinde küçük bir risk aldım diyebiliriz ama geleceğe dönük güzel bir alt metin çıktı benim için. Sabrınıza ve zihninize sağlık :slight_smile:

1 Beğeni