Alev Topu

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Alev Topu – Aylık Öykü Seçkisi

image

Güneş tepede parlıyor. Gölgeler kısalmış. Sıcak bir yaz havası. Oyunda bir o taraf öne geçiyor, bir bu taraf. Skor sürekli değişiyor. Top ise skordan hiç geride değil. Bir o yana gidiyor, bir bu yana. Salınıyor durmadan. Bunun bazen eğlenceli olduğunu kimse inkar etmiyor. Ancak öyle bir an geliyor ki oyuncular ne kadar uğraşsa da skor… (DEVAMI…)

Merhaba.

Uyutulmuş insanlığın, başına gelmiş felaketi güneş metaforuyla anlatmanız akıllıcaydı.
Kısa, yormayan bir anlatımla, okura vermek istediğiniz mesajı, posta kutularına nazikçe bırakmışsınız.

Savaştan sağ çıkacak insanlığın akıllanması, uyutulanın elinde iğne tutan adamı görebilmesi dileğiyle…

Sevgiler…

1 Beğeni

Merhaba,
Teşekkür ediyorum. Eski zamanlarda, uzun, göze hoş gelen cümleler kullanırdım. Andre Gide’den sonra sade bir yol tercihim. Son zamanlarda 1000 kelime altında metinler çalışıyorum. Az sözle, bir şey anlatmak zor, anlatabilmişsem ne mutlu. Kısa bir distopya bu ayki çalışma. Dileklerinize gönülden katılıyorum. Sevgiler…

1 Beğeni

merhabalar.
geçen ay da aklımdaydı ama yazmamışım bu ay yazayım. konu seçimleriniz güzel ama yapıyor, geliyor, oluyor, bitiyor diye devam eden cümleler belirli sayıdan sonra beni hikayenin içinden atıyor. yani bir hikaye değil de meditasyon seansında gibi direktif alıyorum hissi yaşatıyor bana. elinize sağlık. eleştirim bu kadardı.

1 Beğeni

Şu dönemde özelikle şimdiki zaman çalışıyorum. isim cümleleri, tek kelimelerle bunu aşmaya çalışsam da biraz zaman alacak gibi. başka bir öyküm için de söylenmişti bu. geçmiş zamanda bu daha kolay aşılıyor, birkaç farlı alternatif olduğu için ritim yakalanıyor. (-di, -mişti, -yordu, -bilirdi, -caktı… gibi.) Teşekkürler…

1 Beğeni

Merhaba

Elinize sağlık. Güzel derli toplu kısa cümleler ve sade anlatımla başlayıp bitirmişsiniz metninizi. Düşündürücü ve sorgulayıcı. Ancak, sanırım ben bu anlatımın birinci tekil şahıs ağzından yapılıp onun düşünceleri olarak aktarılmasını yeğlerdim. Bı haliyle beni metne yaklaştırmadı. Mesafe koydu uzak tuttu.

Tekrar emeğinize sağlık

1 Beğeni

Merhaba,
Öncelikle okuduğunuz için teşekkür ederim. Yaklaştırmama sebebi şimdiki zamandan kaynaklanıyor olabilir mi? Uzun zamandır şimdiki zaman yazmayı deniyorum ama bir türlü -yor, -yor, -yor meselesini çözemedim. Sanırım artık geçmiş zamana geçeceğim artık. Birinci tekil şahıs olarak nasıl bir şey yapabilirim? Bunun üzerine düşünüyorum. Bakalım bir çıkış yolu bulabilecek miyim? Selamlar… Sevgiler…

1 Beğeni

Mesela şöyle

“Bunun bazen eğlenceli olduğunu inkar etmiyorum.”

“anlaşılacağı üzere günün birinde çıkan bu fırtınaya yakamı kaptıracağım. Hikayenin kalan kısmını ise istediğim gibi uyduracağım haliyle. Kabul etmek gerekir ki buna da hakkım var. Karambol üstüne karambol. Bütün çabalar boş. İşin kötüsü, başlangıçtaki çekişmeli oyuna döneceğini sanıyorlar. “

Gibi

Şimdiki zamanınızda sorun yok.

1 Beğeni

Yani anlatıcı siz olun, kendi ağzınızdan anlatım bize.

1 Beğeni

Hmm, o şekilde bir deneyeceğim. aradaki yerlerde, doğru birinci tekil şahsa geçecek yerler bulunabilir. ben kalan son üç mahkumdan biri olsam mı diye de düşünmüştüm :))

1 Beğeni

Merhaba

Temayı finale saklamissiniz sanki ya da ben öyle anladım. Ama öyküyü okudum ve sonunda aldım mesajı. Farklı bir deney olmuş. Ama amacına ulaşmış. Yolu diğer taraftan dolandırdı bana Öykünüzu
Tebrikler

1 Beğeni

Öykünüz üzerine kısa bir düşünmeden sonra vermek istediğiniz mesaj ortaya çıkıyor. Bence öykünüzde süslü cümleler eksik. Biraz daha duygu dolu cümlelere yer verilseydi okuyucuya verilen mesaj dışında bazı hisler de verilebilirdi. Bu benim düşüncem tabii, bunlar olmasa da gayet olmuş bir öykü. Elinize sağlık.
Esenlikler dilerim

1 Beğeni

Merhaba,
Metne yabancılaşmak da süreç. Bu yüzden değerlendirmeleriniz ve fikirleriniz çok önemli. Tabi bu bir distopya denemesi. Çok zorlandım yazarken. Süre kısıtı da var malum, ben bir de metne kelime kısıtı koydum. Ne demek istediğinizi bu metin için anladım. Çok teşekkür ederim…

1 Beğeni

Merhaba,
Beğenmenize sevindim. Yeni metinler denemeye çalışıyorum. Geçen ay başka bir tarz ve üslup, bu ay başka. gelecek ay da öyle olması için çabam. Tabi metnin bir şey anlatması da çok önemli.
Teşekkür ederim…