Anka

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Anka – Aylık Öykü Seçkisi

image

Kendimi bileli uçabiliyorum! Kanatlarım yükselip alçalırken, ben dünyanın üzerinden geçip, yerçekiminin içinden sızıp, tanımadığım gezegenlerin ruhuna konuyorum. Evet! Bunu gerçekten yapabiliyorum. Başımı gideceğim yere çevirdiğim zaman, geride kalan, hızımı düşüren her şeyi silkeleyerek, ulaşabileceğim tüm yeni yerleri keşfediyorum. Belki bir seyyahım belki de sıradan bir yolcu, kim bilebilir! Bir keresinde, onu terk edip gittiğimde, dünya… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Merhabalar Gaye,

Tema Kafdağı olunca Anka bir yerinden dahil oluyor öyküye elbet lakin seninki pirüpak bir arayışı anlatmaktaydı. Saf bir inançla dolup taşmaktaydı resmen. Günüme umut kattın. Evine varır mı neresidir yuvası bilmiyorum lakin kimileri için yolculuk evin kendisi oluyor.

Bilmiyorum doğru mu yorumladım ama hoşuma giden detaylara da değinmek istiyorum. Anka’nın yanışı suyla imgeleşmiş gibi geldi. Kabuğun zırh olarak betimlenmesi ve son olarak külden doğuşun bedensizliği… Yani kafamda canlanan şey direk İran mitolojisindeki Simurg kavramı olduğu için son detayını ekstra sevdim. Umarım uçuk kaçık yerlere ulaşmadım? Ya da ulaştıysam bile bu durumdan mutluyum.

İlhamla kal!

Ezgi, şahanesin!
Anlatmak istediğimden fazlasını almışsın. Yolculuk, evin kendisi tanımını ayrıca sevdim. Tam anlamıyla bir tema bu cümle.
İçimizdeki Anka’yı hep korumamız ve diğer Anka’larımızı böyle güzel platformlarda bulabilmemiz dileğiyle.
İlhamın, enerjin, umudun hep bol olsun…

1 Beğeni

ursula lequin’e atıfla bazen yolun kendisi bir amaçtır ya…elinize sağlık

Çok hoş bir alıntı olmuş.
Teşekkür ederim.

Basit bir temaya gizem bulaştırmak zor bir zanaattir. Siz bunu başarıyla gerçekleştirmişsiniz. Belki yer yer felsefi aforizmalar olsaydı öykü bambaşka bir canlılık kazanabilirdi. Elinize sağlık.

1 Beğeni

Merhaba Gaye, küllerinden yeniden doğan Anka… Okundukça insanı canlandıran umut öyküsü. Ancak böyle güzel dile getirilebilirdi umudun varlığı. Tebrikler

1 Beğeni

Teşekkür ederim yorumunuz için. Kesinlikle olabilirdi. Sonraki öykümde, faydalanacağım tavsiyenizden.

Merhaba Meltem,
Çok sevindim böyle hissettirdiğime.
Çok teşekkür ederim.

Sevgili @gayekcelik

Aşağıdaki ifadeni çok beğendim. Buraya yazan bir yolcunun da dediği gibi gizem dolu.

Üstelik çok büyük bir beklenti ile hikaye gittikçe büyüdü, yani ankanın kanatlarında taşıdığı anlam daha da derinleşti ve sonra küçüldü, bir serçeye dönüştü. Muhteşem işler yapmak için olağanüstü bir kuşa benzemeden de içindeki azim ile uçulabielcğeini gösterdin.

Sadece aşağıdaki iki paragrafı bir kez daha ziyaret etmek isteyebilirsin. İkisinin arasına bağlayıcı lazım sanki çünkü sembolik olarak da baksan biraz kopukmuş izlenimi yaratma ihtimali var. Bir tür transformasyona hazırlık belki?

Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

Merhaba @Dipsiz
En zayıf noktamı yakalayıp, altın tabakta sunmuşsun sanki :slight_smile:
Çoğu zaman takıldığım nokta, paragraflar arasındaki geçiş. İşaretlediğin bölümü en az üç kez yeni cümleyle süsledim; ama yine de olmamış demek ki.
Bunun üzerine daha çok çalışacağım. Teşekkürler geliştirici eleştirin için.

Merhabalar
Öykü çok samimi ve sıcaktı. Bittiğinde tebessüm ettim. Baştan sona hoş bir ahenk vardı anlatımınızda, insanı kendine çeken. Diğer seçkilerde görüşmek üzere. :slight_smile:

Merhaba Duygu,
Çok teşekkür ederim okuyup yorumladığın için.
Merakla bekliyorum Matruşkalarımızı :slight_smile:

1 Beğeni