Ardına Bakmadan Atlayanlar

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/ardina-bakmadan-atlayanlar/

image

Gün bir kez daha aydınlandı. Olan ve olacak onca şeye rağmen… Güneş bir kez daha cesaret etti; o lanetli gezegenin karşısına çıkmaya. Güneş, kendini feda etti şu meşhur ölümlüler için ama faniler hiçbir şeyin farkında değildi. Ta ki küçük çocuk bir eli şapkasında diğer elinde gazeteler ile sokakta bağırana dek. “Yazıyoorr yazıyorrr… Binlerce kişinin beklediği… (DEVAMI…)

Öykünüzde “Neden?” sorusuna herhangi bir cevap yok. Gerçeküstü olsun ya da olmasın tüm olay kurguları bir nedensellik ilkesi üzerine kurulmak zorundadır. Gazeteyi okuyan herkes okuduklarına ivedilikle inandıkları yetmiyormuş gibi bir de atlamaya gidiyorlar. Tüm bu hazırlık süresince onca kişinin tanıdığı kimse bu durumu sorgulamıyor? Hikayeniz boşlukta yer alıyor gibi. Kat etmeniz gereken çok yol olduğunu düşünüyorum. Diğer seçkilerde görüşmek dileğiyle.

Elbetteki daha çok uzun bir yolum var. Ama şuna inanıyorum dediğiniz gibi bir nedenin olması gerekir lakin bu seçkide o nedeni okuyucunun bulmasını istedim. Büyük bir açık olmuş olabilir okuyucuların anlaması için ama sizinde atladığınız küçük bir nokta var hazırlıkların olduğu her hanede yanardağ başına gidenler var onun dışında çocuklar. Çocukların bu gibi sorgulama yapmasını bekleyemeyiz. Bu güzel yönlendirici yorumunuz için size çok teşekkür ederim. Dikkate alıp kendimi geliştireceğimden emin olabilirsiniz.