Canavar, Kâbuslar ve Öyküler

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/canavar-kabuslar-ve-oykuler/

image

Charles Hébé, cehennemde haşlanmayı yeğlerdi. Hayatını değiştirecek bir felaketi ya da rüyaların insanların elinden alınacağı bir dünyayı da. Burnunda beliren kırmızı noktalar, kemikli yüzü ve ince parmakları. Mükemmeldi. Yavaşça gözünü kapamaya başladığında aklından neler geçtiğini tahmin etmenin bile sizi tatmin edeceği zekâyı hissettiriyordu. Sınırlandırmaya çalıştığı hayatında etrafında olan birkaç dostu, kitapları ve uğurlu kalemleri dışında… (DEVAMI…)

4 Beğeni

merhaba,
öykün her zamanki gibi kendine has ve güzeldi ama bu öyküde biraz karmaşa hissettim. cümle kuruluşlarında birkaç yerde anlatım bozukluğu vardı. cümleleri evirdim çevirdim ama anlamlı bir bütünlük kuramadım. ya daha hızlı yazdığını düşünüyorum bu öyküyü ya da son okumaları az yaptığını. dediğim karmaşa da akıcılığı biraz sekteye uğratmış. olumsuz bir yorum gibi görünebilir ama yazı kabiliyetini bildiğimden yapıcı anlamda bu eleştiriye ihtiyacın olduğunu düşündüm. kelimelerin, hayal gücün, ifade yeteneğin yine ışıklı sadece biraz karışık. umarım anlatabilmişimdir :slight_smile:
kalemine kuvvet.

1 Beğeni

Merhaba,
Güzel ve yapıcı yorumlar ve öykümü okumak için ayırdığınız zaman için teşekkür ederim. Bir önceki tema öyküsündeki yorumunuza cevaben son zamanlarda yazarken ne yaptığımı anlamadığımı söylemiştim. Bu öyküyü kastediyordum. Bu öyküyü yazmaya çalışırken defalarca yazmamam gerektiğini düşündüm. Bu da aklımdaki karmaşanın cümlelere taşınmasına sebep oldu.
Bana inandığınız için teşekkür ederim. Belki de biraz ara vermeliyim.
Teşekkürler ve sevgiler!

1 Beğeni

yazı yolunda tabiri caizse kabızlık çektiğim, tek satır dahi yazamadığım yahut yazmak istemediğim zamanlar çok oluyor, kendimden örnek verirsem. o zamanlar şöyle yapıyorum; kalemini sevdiğim yazarları okuyorum amatör yahut profesyonel. şiir okuyorum, kelimelere esneklik verebilmek, yeni anlamlar yükleyebilmek dahası zihnimi lüzumsuz şeylerden arındırabilmek için. zira içte bir karmaşa varsa bu sözlerimize olduğu kadar yazılarımıza da yansıyor. belki bu tarz şeyler deneyebilirsin.
bu arada kendine fazla yüklenme, zira gencecik yaşında -36’dan selamlar- müthiş öyküler kaleme alıyorsun. yadsınamayacak bir şey var ki kalemin farklı ve yazıda çok yeteneklisin. yaparsın sen, yaparsın :slight_smile:

1 Beğeni

Elif merhaba,

Önceki öykülerini de okuyan fakat onları okurken zorlanan (bütünüyle benim kafasızlığım, senlik bir şey değil) biri olarak bu öykünü çok beğendim. Hatta sanıyorum ki en çok beğendiğim öykün bu oldu.

Oncle yüklemin gelmesi için Hébé’ye yalvarmalıydı.

“Başka çarem yok,” diyordu, “kelimelerim bana ihanet ediyor.”

Zorlama olmayan güzel cümleler.

Öykünü okurken öykümü yazmaya başlamadan önceki bazı kaygılar geldi aklıma fakat onları bilahare sorarım sana. Bu tema, diğerlerine kıyasla son derece tutucuydu bana kalırsa, özellikle tür bakımından. Hakkını vermişsin.

Eline sağlık ^^

1 Beğeni

Merhaba Çağatay,

Öykümü okuduğun için sevindim. Zaman ayırman bile yazma amacımı sonuçlandırıyor. Teşekkür ederim. Ben de seninkini okudum ilk gün ve çok beğenmiştim. Keşke direkt öykünün altına yazsaydım. :stuck_out_tongue:
Bu temayı çok beğenmiştim ama kendimle aramın kötü olduğu zamana denk geldi. Zorlandım.
Diğer öykülerin anlaşılmaması benden kaynaklı çünkü o dünyalara kendimi fazla kaptırıp size yeterince anlatmıyorum.
Kaygılarını merak ettim.
Teşekkür ederim ve de sevgiler!

Merhabalar,

Öncelikle ne zaman bu öyküye başlasam bir şekilde bölündü; yaklaşık üç kere bunu yaşadım ve bu sefer bölünme lüksü vermedim kendime. Sonunda başardım! Nitekim iyi ki diyorum.

Bu seçkinin Charles Hébé ve Oncle’ın yazım sürecine yer vermesi gerekiyordu kesinlikle lakin beni ürküten bir içerikti bu. Keza hakkını vermişsiniz gerçekten, kaleminize sağlık.

Oncle adıyla can bulmuştu; onun Hébé’nin kabuslarından çok dünyaya ait bir kabus olduğunu düşünmüştüm galiba fakat ikisinin karışımını okumak hoştu. Metin uzun ve akıcı bir öykü için gayet merak uyandırıcı bir dille yazılmıştı. Çocuklara dair kısımlarda dozajı çok güzel ayarlamıştınız gerçekten.

Öykünüz aracılığıyla Oncle her yazarın kabusuna dönüştü diyebiliriz, zihninize sağlık!

1 Beğeni

Merhaba,

Benzer süreçler yaşamışız. Sonunda burada bunları konuşuyor olmak güzel, iyi ki.

İnanın yazarken bu kâbusun buralara geleceğini plânlamamıştım. Benim Oncle Cauchemère benden daha hareketli çıktı. Yazdıktan sonra böyle bir kâbusumun olmaması için her şeyi yapacağımı düşündüm. Tüm sözleriniz için teşekkür ederim!

1 Beğeni