Çiğ Süt

Zeynep💕 Çok teşekkür ediyorum. Her zamanki o güzel desteğin ve yorumun için. Sevgiyle🍀

Merhaba @Kitsune :blush:
Öyküyü bu ay bir türlü yazamadım. Çünkü final istediğim kıvamda değildi. Bu ayı es geçecekken, final kafamda böyle şekillendi. Yoksa bence oldukça sıradandı. :blush:
Kadınla ilgili tanımlamalarında kesinlikle doğru. Duygusal açlığın yarattığı histerik bir durum sözkonusu. Elbette ki normal sayılmaz.
Okuduğun, eleştirdiğin için çok teşekkürler.
Sevgilerimle🍀

1 Beğeni

Selam,
Öncelikle belirtmeliyim ki öykünün temposu, ruhsal çağrışımları, dengesi hepsi çok yerindeydi. Kesinlikle “olmuş” bir öyküydü.
Olay örgüsü de çok iyi yerleştirilmiş ve çok iyi sonlandırılmıştı. İki karakter de çok sıradışıydı, gördük ki Lidya daha da sıradışıymış. İlginç bir şekilde de hem erkekleri çekiyor hem de itiyor belki gizlediği sıradışılığı yüzünden. Yani anlatmakta zorlanıyorum, şunu demek istiyorum; okuyucu için seyyah finale kadar daha marjinal bir tipleme iken sanki seyyah için veya ilk koca için Lidya daha gizil bir iticiliğe sahip.
Herşeyin sonunda psikolojik çözülmenin kuvvetle anlatıldığı demeyeyim ama sezdirildiği bir metin olmuş. Belki biraz sebeplerden ari bir rahatsızlık edicilik amaçlanmış.
Belki bir kadın için daha açık bir öykü bu bir erkek açısından daha kapalı kalabiliyor da olabilir.
Ama tüm bu söylediklerim metni övmek için. Eserin derinliği ve düşündürücülüne dair bşarılar olarak değerlendiriyorum bunları.
Elinize sağlık.

2 Beğeni

Merhabalar @MuratBarisSari
Ne iyi geldi yorumunuz🍀 Çok iyi analizlerde bulunduğunuzu ve okuduğunuz öykülerin ana fikirlerini başarıyla çıkarttığınızı düşünüyorum. Sadece benimkiler için değil, tüm Seçki öyküleri için söylüyorum bunu.
Güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum. Bilerek kondurduğum ‘rahatsız edicilik’ leri bile, amacıyla sezmeniz şahane.
Görüşürüz sonraki Seçki’de.
İlhamla kalın✌️

2 Beğeni

Merhaba Gaye! :raised_hand_with_fingers_splayed:
Son günlerde burada sizlerin yazdığı öyküleri okumaya çalışıyorum. Ve dün okuduğum öykülerin yanında bugün seninkini de okumamla rıhtımda harika cevherler olduğunu keşfetmiş bulunmaktayım.
Gerçekten çok başarılı bir öyküydü. Baştan sona büyük bir merakla, kesintisiz okudum. Karakterlerin ve öykün klişeden uzaktı. İtiraf etmem gerekirse okurken içime karabasan çöktüğü kısımlar oldu,“Nereye gidiyor bu hikaye, sonda bizi ne bekliyor?” diye sorup durdum. Ama sen giriş-gelişme-sonucu çok iyi bağlamışsın. Sırıtan hiçbir yer yoktu ve şaşırtıcı sonunda tatmin tebessümünü yüzüme kondurdum…:slight_smile: Hissettirmek istediklerini okuyucuya profesyonelce hissettirdiğin bir öykü kaleme almışsın.
Başka öykülerde görüşmek üzere, kalemine sağlık! :innocent:

1 Beğeni

Merhaba @realta :blush:
Cevher diye nitelendirdiğin kişilerden biri olmak ne güzel :two_hearts:
Çok teşekkür ediyorum değerli sözlerin için. Çok kıymetli, çok mutlu edici.
O afakan basmaları olmasın diye pek uzatmayayım dedim ama yine de önüne geçememişim demek😊
Sevgilerimle, görüşmek üzere🙌

1 Beğeni

Çiğ süt elif şafak siyah süt kopyası olmuş tabi kopyanında başarı taşıyor olması gerek anlatımdaki çiğlik belki isme yansımıştır bu öyküyü başarılı bulanlar bunu yazan kadar edebiyattan anlamayan kişiler olarak gördüm. Tesadüf eseri dolaşırken rastladım ve edebiyatın öykülerin bunlar için emek verenlerin senaryolaşmış yazımları umarım görmüyorlardır.

Okurken anladığım bu kadar kutsal gelen bir annelik iç güdüsü hiç bu kadar yatak odası havasına bürünmemiştir siyah süt kitabını okumanı tavsiye ederim belki ordaki ince sızıntı gibi içimize giren betimlemeyi anlayabilirsin yazımlarda tren vagonunu sıra sıra geziyormuşum gibi hissettim motomott

Tesekkür ederim :woman_shrugging:

3 Beğeni

Her iki mesaja da aynı anda yanıt vermek istiyorum fazla yer kaplamasın.
Yorum yapmak da okumak gibi nitelikli ve incelikli bir konu bana kalırsa. Dolayısıyla, yorumu yapanın yorumunu ciddiye aldırması ve eleştirisini okuyucuya geçirebilmesi için;

1- İmla kurallarına dikkat etmesi gerekir
2- Eleştirinin ya da yorumun amacını netleştirmesi gerekir
3- Güzel Türkçe’mizde var olan saygı taşıyan cümleler kurulması gerekir - eğer bir samimiyet yoksa.
4- -de/-da ayrımı çok önemli -Hala öğrenemedik-bkz.1
5- Tanımadığımız kişilere hitap şeklimiz de çok önemli bkz.3
6.
7-

İsteğimiz hakaret etmek ise, bunun mecrası burası değildir. O zaman birileri kalkıp hadsizliğe had bildirmek ister. Bu da böyle sürüp gider.

İsteğimiz, kibarca yorumlayıp, karşımızdakini geliştirici ve teşvik edici eleştiriler sunmaksa, bunun için okumayı, yazmayı, konuşmayı bilmek gerekir.

Gönül Hanım

Siz ne yazık ki bu kriterlerin hiç birini gerçekleyememişsiniz. Bu nedenle sanırım söyledikleriniz, gezdiğiniz köhne tren vagonları arasında sıfır etkiyle sonsuzluğa karışacak.

Biz de burada, Seçki’ye emek veren kişiler olarak, keyifle üretmeye devam edeceğiz.

Saygılar

5 Beğeni

@Muge_Kocak
Saygıyla eğiliyorum önünde Müge :pray:

3 Beğeni

Üretirken bir amaca yönelik olsun katletmeyin…