DNA

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/dna-pelin-cansu-dede/

image

Bataklıkta “Yeni doğan,” dedi Adli Tıp doktoru, yere çömeldiği yerden başını hiç kaldırmadan. Lateks eldivenli parmaklarını nazikçe ölü bebeğin boynunda gezdirdi. “Elle boğma gibi görünüyor, ama otopsi olmadan kesin bir şey diyemem.” “Canlı gömülmüş olma ihtimali de var yani?” diye sordu Komiser Mehmet, yüzünde karanlık bir ifadeyle. “Boğazı açmadan ona da bir şey diyemem,” dedi… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Şişirme olmayan bir metin. Gerçekçiliği sırtlanarak akıcılığın zirvesine ulaşan diyaloglar ve basit ama etkili bir kurgu. Daha başka ne beklenebilir ki! Ellerinize sağlık.

Çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum :slight_smile:

Özellikle ana hatları ile güzel kurgulanmış bir öykü. Dili kullanımınız ve açık anlatımı da beğendiğimi belirtmeliyim.

Bununla birlikte polisiye öykü yazmanın bazı handikapları oluyor. Açıkçası 5.000 kelime polisiye bir öykü için çok yeterli bir alan sağlamıyor. Bu tarz öyküler daha uzun bir süreye yayılmış daha küçük detayları okuyucuya bir eureka anına götürdüğünde çok etkili olabiliyorlar ama işte ciddi bir alana ihtiyaç duyuyorlar bunun için.

Elinize sağlık…

Yorum için çok teşekkürler.

Polisiye öykü konusunda haklısınız, beş bin kelime bile yeterli değil. Ben bu öyküyü olabildiğince az kelime kullanarak -bin üç yüz- yazmaya çalıştım, çünkü Seçki’de yeni sayılırım ve insanların tanımadığı birinin upuzun öyküsünü okuması için pek bir neden olmuyor ortada. Kısa bir şeyler yazarak kendimce bir motivasyon sağlamak istedim. Yoksa polisiyenin hakkını vermek, bu kadar kısa bir metinde pek mümkün değil.

1 Beğeni

Okurken sadece karakterlerin konumları paragraf içinde verilse imiş dedim kendi kendime. Onun dışında keyifli bir öyküydü benim için, elinize sağlık.

Okumaktan çok keyif aldığım bir öykü oldu. Başladığı andan itibaren aktı, gitti. Ellerinize sağlık :slight_smile:

Hem öyküyü kısaltabilmek, hem de ara başlıkların nasıl duracağını görmek için böyle bir şey denedim. Olumsuz bir izlenim bıraktığını bilmek benim için önemli. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Çok teşekkürler :slight_smile: