En Küçük Olmak

Öykü Seçkisi'nde okumak için: En Küçük Olmak – Aylık Öykü Seçkisi

image

Gün doğumuyla uyanan orman doğanın nazlı gelini edasıyla yavaş yavaş yüzünü gösterdi. Yeşilin her tonunu içinde barındırdığı gibi eşsiz manzarasıyla dillere destandı. Gürül gürül akan nehri, egzotik ağaç evleri, şifalı bitkileri sayesinde çok ziyaretçi çekerdi. Bu kez ormanın önemli bir misafiri vardı. Beline kadar uzanan sarı saçları rüzgârda savrulan Lider Cender gözlerini kapatmış doğayı dinliyordu.… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Merhabalar Duygucum,

Bitmemiş romanının başka karakterlerini görmek beni gülümsetti. Önceki öykünde işlediğin Zorkan’a burada atıf yapman hoş bir ayrıntı. Lider Cender ve sadık yardımcısı Garnap güzel bir ikili. Karakterleri gerçekten güzel yansıtıyorsun. Gerek diyalog gerek fiillerle bu ortaya çıkıyor. Unutmadan, Garnap’ın serçe ve kartal benzetmesi güldürdü beni. Daha önce söylesem de tekrar söylemek istiyorum. :smile:

Öykün baştan sona su gibi geldi, hoş bir etki bıraktı. Sanki Naruto tadı aldım bir parça. Güçlü betimlemeler gördüm. İzliyor gibiydim yani.

Karakterlerin ruh halleri, gerek dövüş sahneleri bir o kadar güçlü işlenmişti. Gizemli ve karanlık bir yanı da vardı öykünün. Alev soluyan karakteri bu bakımdan bayağı ilgi çekiciydi.

“Her dövüş kalbe kir sıçratır Garnap. Hadi onu taşıyalım ve kirden arınmayı ihmal etmeyelim.”

Bu cümleye ayrı bayıldığımı söylemeden edemeyeceğim. Güzel bir şekilde de bitirdiğini düşünüyorum. Temayı iyi bir noktaya kondurmuşsun. Hayal gücüne ve yüreğine sağlık. :blush:

1 Beğeni

Merhaba Mervecim

Yorumun beni mutlu etti. Lider Cender’ i yazma konusunda kararsızdım. Çünkü oldukça garip bir karakter, yapay durmasından çekiniyordum. Yine de yazarken eğlendim. :slight_smile:

Öyküde Naruto tadı almana ve betimlemeleri beğenmene sevindim. Desteğin için teşekkür ederim. :slight_smile:

1 Beğeni

En kısa zamanda bu bitmemiş roman yazılır da biz de okuruz inşaallah. Hatta belki filmi de olur. Çünkü okurken film izliyormuşum gibi geldi. Sahneleri öyle güzel kurgulamışsın ki. Bazı yazarlar sahne kuramaz ya da karakterler aksak kalır. Seninki öyle değil. Her şey fazlasıyla tam. Üzerinde incelikle çalıştığın çok belli Duygu. Her zaman yazdıklarını okumak, başka dünyalara yolculuk etmek çok keyifli. Kaleminin yolunun açık olduğuna eminim. Hep yaz!

Ayrıca öyküde en beğendiğim cümlelerden birini söylemeden de geçmemeliyim: “Her hoşgörü doğru adımlara kaynaklık eder.”

Görüşmek üzere!

1 Beğeni

Böyle güzel övgüler almayı beklemiyordum. Değerli yorumun çok mutlu etti beni. İnşallah bir gün bitiririm. Altı yıl önce yazmaya başladığım için şuanki düzeyde değil tabii ama baştan düzenliyordum ara ara.

Böyle düşünmen daha da mutlu etti beni. İstediğim ayarı tutturabilmişim sanırım. Tekrar teşekkürler, görüşmek üzere. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba,

Geçen seçkide de romandan yazmıştınız. Bu öyküde biraz daha bahsetmişsiniz.
Karakterler oldukça özgün ve güzel tasarlanmışlar. Özellikleri, ırkları vs. anlamda söylüyorum özellikle. Bu bir roman olduğu için karakterlerinin ayrımının tarafınızca yüzlerce sayfa içinde aynı şekilde tasarlandığına güveniyorum.

Öykü bazında, gerçekten hoşgörü ve kavganın kalbi kirletmesi konusundaki önermeleri çok beğendim. Liderin elindeki yonca dövmesi, eşinin resmi gibi detaylar ve özellikle Garnap ile kemanı çok hoş detaylar olmuş.

Geçen ayki öykü biraz koşuyordu demiştim, bu koşmuyor temposunu çok beğendim.

Romanınızda başarılar diliyorum ayrıca.
Gelecek seçkilerde tekrar görüşmek dileğiyle…

1 Beğeni

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Karakterleri özgün bulmanıza sevindim. Dediğiniz gibi çok karakter yazdığım için romanda herbirinin birbirinden farklı yanlarını ortaya çıkarmak zorundaydım. O yüzden karakterler üzerinde bayağı çaba sarf etmiştim. Bu bakımdan yorumunuz da mutlu etti. :slight_smile:

İçerikle ilgili görüşleriniz de önemliydi benim için. Temponun daha yerli yerinde olmasına da sevindim. Bazen farkında olmadan kaptırıp gidiyorum. :slight_smile:
Görüşmek üzere.

Merhaba Duygu,

Bu güzel öykü için teşekkürler. Tasarladığın evrenin içerisinde dolaşmak keyif veriyor gerçekten. Bizi bundan mahrum etme lütfen. :slight_smile:

Tek bir noktaya takıldım öykünde. Özellikle zindandaki diyaloglar daha doğal olabilirdi gibi hissettim. Okurken “böyle konuşmuş olamazlar” diye geçirdim içimden.

Onun dışında gayet keyifli bir öyküydü. Bir öyküden çok, daha geniş bir hikayenin içindeki bir alıntıyı okur gibi hissettim. Bu da oldukça hoşuma gitti. Asıl filme Spin-off çekmişsin gibi. :stuck_out_tongue:

Kalemine, yüreğine sağlık.

2 Beğeni

Merhaba Ufuk,
Yorumun için teşekkür ederim. Keyif almana sevindim. Diyaloglar daha farklı olabilirdi evet. Biraz daha dikkat etmeliydim. :slight_smile:

Bir bakıma öyle yapıyorum zaten. :smiley: Ama diğer temalarda devam etmeyeceğim artık, başka öykülere geçeceğim.
Diğer seçkilerde görüşmek üzere.

1 Beğeni

Sevgili Duygu,
Foruma bakınca, bu ayın en çok okunan öyküsü olduğunu gördüm.
Çok hak etmişsin. Karakterler, ruhsal değişimler öyle güzel verilmiş ki, bir çırpıda hikayenin sonunda buluyorsun kendini.
Tebrikler :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba Gaye
Vakit ayırıp yorumladığın için teşekkür ederim. Samimi yorumun mutlu etti. Karakterleri ve ruhsal değişimleri beğenmene sevindim. :slight_smile:

Merhaba; anlatımınız çok hoştu. Ortamı güzel ifade etmişsiniz. bir iki yere takıldım. Garnap’ın kolu kesildi demişsiniz ama sonra bir şey yok. Bir de kemanın gücü ne? Bunlar belki de devam ettiğiniz karakterler ama ilk kez okuyan biri için soru işareti. Lideri seveyim mi karar veremedim. Hem sanatçı hem savaşçı:) İkisi bir arada… Ellerinize sağlık.

1 Beğeni

Merhabalar
Vakit ayırıp yorunladığınız için teşekkür ederim. Garnap fiziksel olarak dayanıklı biri olunca kolundan biraz yara aldığı için sonradan çok üstünde durmadım. Kemanın uyutucu gücü var, sadece çalanın kontrol edebileceği özel bir müzik aleti. Kafamdaki hazır dünyayı aktarınca biraz yüzeysel geçme hatasına düştüm sanırım. :slight_smile:

Lider Cender benim de çözemediğim biri. Yazarken ilginç şekilde ben de kararsız kalıyorum çünkü sadece kendi istediği zaman istediği yanını gösteren biri. Yine de yazması zevkli bir karakter. :smiley:
Tekrar teşekkürler. Diğer seçkilerde görüşmek üzere.

Selam Duygu
Öyküyü okuyalım bayağı oldu ama şimdi yazabilirim. Eline sağlık akıcı, ilgi çekici ve dolu bir öykü olmuş. Kendi romanınmş inşallah tamamlarsın basılır da okuruz. Tekrar görüşmek üzere! :grinning:

1 Beğeni

Selam Erdoğan
Yorumun için teşekkür ederim. Beğenmene sevindim.

O konuda ümidim olmadığı için bari öyküye dökeyim boşa gitmesin dedim. :sweat_smile: Yine de iyi dileğin için sağol.

Merhabalar Duygu!

Çok keyifli bir öykü okusam da asıl hissettiğim şey merak oldu. Keza son iki öyküdür temayı içerecek şekilde romanına atıflar yazıyor olman ve bunların arkasında daha bir sürü öyküden oluşan bir eser olması beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Bu konuda minik baskılara başlayabilirim, şimdiden uyarayım haberin olsun :smiley:

Öyküye gelirsek Lider Cender’in fiziksel tasviri başlangıçta elfleri anımsatsa da dünyevi konulara yaklaşımı olayı farklı bir noktaya taşıdı. Eh minik bir kandırma hamlesini yuttum sanıyorum ki… Karşımdakinin savaş yetilerinin olmadığına inanmak yerine bundan kaçındığını geç fark ettim. Ama hoş bir nüans oldu fırça darbelerinin ardından kılıçla kutsanmak. Ya da tam tersi bilemiyorum.

Liderleri ve ülkelerini tasarladığına eminim elbette lakin şimdilik bize ait bu dar pencerede Meguan’ı ve Lider Cender’i pek sevdiğimi söyleyebilirim. Ormana, saraya, tablolara hatta akvaryuma kadar hakim olduğun bu evrenin içinde kalemin çok daha başka bir tat veriyor emin ol.

Diyalogların akışı ve yer yer umarsızlık gibi gelen bilgelik hissiyatı da hoştu. Alev Soluyanın yaklaşımındaki değişim Cender’e bir miktar daha saygı duymamı sağladı. Lakin burada Ölüm Neferlerine dair bilinmezlikler heybesine de bir soru attın. Burada neler oluyor sahiden? Eh Alev Soluyanın ilerde bu borcu ödeyeceği bir durum da gelecektir elbet ama biz ne zaman okuruz bilemiyorum tabi ki :smiley:

Kalemine, yüreğine ve zihnine sağlık :slight_smile: Merakta olduğumu unutma dedikten sonra seçki yazarlarına ve okurlarına selam ediyorsun gibi gelen öyküden bir parçayı bırakıp kaçıyorum!

1 Beğeni

Merhaba Ezgi,
Seni görmek güzel. Değerli yorumun ve güzel desteğin beni mutlu etti. :smiley:

Bu konudaki baskılardan çekinmem, merak etme. :smiley:

Lider Cender’ le ilgili esas da burada yatıyor. Onu baştan itibaren belirsiz ve şaşrtıcı bir karakter olarak yazmaya başlamıştım.

Liderleri ve ülkeleri çoktan tasarladıysam da hikayeye ekstra detaylar kattım. Mesela Alev Soluyan ve Lider Cender’ in karşılaşması, sarayla ilgili detaylar… Ancak romanı düzenlediğimde bunları göz önünde bulundurmayı düşünüyorum. Tabii çok karakter kullandığım için romanda bu kadar detaya inememiştim. :slight_smile:

Açıkçası bu mesele şundan kaynaklı. Ölüm Neferlerinin tüm üyeleri yüzyıllar önce öldü, daha doğrusu intihar ettiler. Çok zalim oldukları için Alev Soluyanlar da dengesizlik ve acımasızlık yönünden biraz onlara benziyor. Yani pek güvenilmeyen kişiler. Buradaki Alev Soluyan da bunu çürütmeye çalışan biri.

Sondaki güzel yorumun için ayrıca teşekkür ederim. Görüşmek üzere. :slight_smile: