Eskitilmiş Gerçekler

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Eskitilmiş Gerçekler – Aylık Öykü Seçkisi

image

Güneşin, kendini kozalağından yeni çıkan bir kelebek gibi sergilediği vakitler yaşlı adam yaşının getirdiği çöküntüyle sandalyede oturup bir şeylerle uğraşıyordu. Parmakları, aklına gelen her cümlede, her kelimede garip tozlu tuşlarda dolanıyordu… Her bastığı harfle beraber ona cılız ve garip bir ses eşlik ediyordu. Yazıyordu ki, bunca zaman sustuğu gerçekler bir dalga olup okuyanları alıp bilinmedik… (DEVAMI…)

Sevgili Ceren,

İlk öykünü okudum az önce, aramıza hoşgeldin. Umarım seni sonraki seçkilerde de rıhtımın bu yakasında görmeye devam ederiz.

Anladığım kadarı ile yazmayı seviyorsun. Aklında, anlatmak istediğin öykünün giriş-gelişme-sonuç aşamaları net bir şekilde oluşuyor. Aynı zamanda okuyucuya vermek istediğin mesaj/ana fikir konusunda da net olduğunu görüyorum.

Yazmak uzun süreli bir maceradır. Gelişmek isteyen yazarın sürekli yazması gerektiğine - kimse okumaycak olsa bile- inanmışımdır. Yazarlar yazdıkça; zamanları kullanımın tüm hikayelerinde gittikçe daha tutarlı olduğunu görürler. Bu sayede okuyucuyu yönlendiren cümle yapıları gittikçe daha netleşmeye başlar. Böylece olay örgüsünden karakterin duygusal bütünlüğüne ya da anlatılan anın yoğunluğuna kadar, yazar okuyucuyu hikaye içinde istediği gibi gezdirir.

Bir yerden sonra yazarın anlatım kabiliyeti öyle bir noktaya çıkar ki verilmek istenen mesaj/anafikir hikayenin geneline ince ince işlenmiştir bu yüzden yazar artık ne demek istediğini açıklamak yerine, okuyucunun kendisinin oraya ulaşacağını bilir.

Güzel bir macera olacak seninki. Yazmaya devam.

Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

Sevgili Dipsiz,
Bu güzel yorum için size teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağımı bilmenizi isterim. Umarım sizin gibi, pek çok yazımı rıhtıma ulaştırabilirim… Kendimi yazmak kabiliyeti açısından geliştirmeyi çok istiyorum. Bu yazma serüveninde rıhtımında bana eşlik etmesini diliyorum. Kaleminizdeki mürekkebin, yazdıkça daha da artması dileğiyle. Sağlıcakla kalın.