EtYiyenSarmaşıkUşağı Senin Nefretini Seçiyor

Öykü Seçkisi'nde okumak için: EtYiyenSarmaşıkUşağı Senin Nefretini Seçiyor – Aylık Öykü Seçkisi

image

Dünyanın en sıkıcı günleri geçmekteydi. Az biraz önce doluya dönüşen iri yağmur damlaları evin camlarına dadanıyor, şimşekler çakıyor ve kuvvetle esen fırtınayla beraber ev, oradan oraya savruluyordu. Bu kasvet altında hüküm süren evde yapacak hiçbir şey yoktu. İnternet gidip gelirken; elektrikler de geri kalmıyor, günün en az 3- 4 saati kesintide kalıyordu. “Kışın niye insan… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Merhabalar. Öykünüzü şimdi okudum. Oldukça ilginç ve karanlık bir öykü olmuş. Çok sevdim.
Belki biraz fazla uzun bir öykü olduğu için, şans verilmesi biraz zor olabilir.
Bir iki imla hatası ve devrik cümle vardı. Onlar tabii ki düzeltilecek şeyler. Belki bir kaç okuma daha yapılması gerekir.
Öykünün sanırım en ilginç tarafı, bir çocuk masalı, hikayesi gibi gözükmesi ama içerisinde oldukça rahatsız edici tasvirler olmasıydı. aklıma Clive Barker’ı getirdi.
Bu hikaye biraz daha genişletilip, bir de illüstrasyon eklense, şahane bir şeye dönüşür.
Özellikle etten yapılma asansör ve gözlerden oluşan kıyafet fikrini epey sevdim. Final ise çok güçlü ve karanlıktı.
Tebrikler.

1 Beğeni

Elinize sağlık Dağhan Özek!

Öncelikle şunu söylemeliyim, baş kısımlarında çok sıkıldığımdan ikinci bir kez oturup okumam gerekti. Ama sonrası çok akıcı ilerledi. İlgimi çekti, görsel dünyanız gözümün önünde canlanıverdi. Kendimi bir Gorillaz klibi ile Alice Harikalar Diyarı arasında bir yerde hissettim. Araya biraz H.P Lovecraft ve Tim Burton serpiştirilmiş. Sanki bir uyuşturucu aldık ve rahatsız bir pozisyonda uykuya daldık. Gerçekten tam bir bad trip yaşadık. Garip bir şekilde güzeldi. Elinize sağlık. Üretmeye devam. :+1:

1 Beğeni

Merhaba Kau,
Çok teşekkür ederim güzel cümleleriniz için. Dikkate alacağım eleştirilerinizi.
Bu arada bende bir Clive Barker hayranıyım :slight_smile:
Tekrar teşekkür ederim.

Merhaba Kasvet Ulu,
Çok hoşuma gitti dürüstçe yazdığınız bu yorum. Bende hikayeyi tekrar evvelsi gün okudum ve gerçekten ilk bölümü çok uzatmış olduğumu fark ettim. Başkasının öyküsü olsaydı, muhtemelen sıkılır ve devam etmezdim. Bunun üzerine biraz daha çalışmam gerekiyor. Şimdi sizin de bu yorumunuzu görünce, daha net oldu kafamda :slight_smile:

İtici bir ergen karakter yaratmaya çalıştım. Bunu yaparken de ilk bölümde, tam olarak ne yapacağımı bilemedim açıkçası. Bataklıkta geçen bölümden itibaren, daha özgür hissettim kendimi. Böylece yazarken de daha mutlu oldum.

Bende yoğunluktan henüz bu seçkiden bir öykü okuyabildim. Sizinde öykünüz radarımda, bu gece okurum diye düşünüyorum.
Tekrar çok sağ ol yorum için:hugs:

Merhabalar,
Açıkçası bu kadar uzun bir öyküyü okumakta tereddüt ettim. Sonra yorumlar kısmında birinin yazdığı bir cümle sayesinde öyküye fırsat vermeye karar verdim. İyi ki de öyle yapmışım. Ortalama başlayan hikaye, ana karakter Nisanın, bataklığa varmasıyla kalkışa geçmiş. Bu ay bu seçkide okuduğum en iyi yazılmış öykü diyemem fakatt en sağlam hayal gücüyle yazılmış öykü bu diyebilirim kesinlikle.
Masal, korku ve fantastik türleri kırması.
Karanlık hayal gücünüze sağlık .

1 Beğeni

Merhaba Darkage
Çok çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Bu kadar uzun bir öyküye şans tanıdığınız için de ayrıca tebrikler:stuck_out_tongue_closed_eyes:

Yazınızı çok beğendim.
Bataklık perisi, onun kıyafetindeki gözler, tüm gözlerden akan yaşlar, ailenin balçık halini alması bir kabusun tasviri gibiydi tüm hikaye ya da karmaşık bir tablonun. Fikir o kadar geliştirmeye açık ki üzerinde daha fazla uğraşsanız biz okuyucular için derin sembolik anlamları üzerine kafa yorabileceğimiz türden başlı başına bir roman bile olur.
Hikayenin içinde bir modern zaman insanının olması da çok hoşuma gitti. Öykü okurken ; instagram kullanan, k-pop dinleyen, selfie çeken karakterler görmeye aşina değiliz; hatta tertemiz bir Türkçe’yle yazmaya çalışırken alternatifleri olmayan-olsa da gündelik konuşma dilini yansıtmayan- bu kelimeleri hikaye içinde kullanmak yazara da belki tuhaf hissettiriyordur. Çünkü ben yazmaya çalışırken bana biraz tuhaf hissetiriyor ve hikayenin edebi yönüne zarar veriyormuş gibi geliyor. Bu hikayede bu kaygımın yersiz olduğunu gördüm. Tebrikler.

1 Beğeni

Merhabalar,
Çok çok teşekkür ederim bu güzel yorum için. Bende yazarken fikrin geliştirilebileceğini fark ettim. Kim bilir belki bir gün, hikayeyi geliştirip-genişletip, başka bir forma ulaştırırım. Bu güzel yorumlar motivasyon oluyor.
İnstagram, k-pop gibi kavramları hikayeye eklerken benzer şeyleri bende düşündüm. Fakat sonra baktım ki, bunları metinden ayıklarsam, ana karakterim eksik olacak. Genelleme yaparsak, sonuçta 13 yaşında bir genç kızı, bunlardan bağımsız düşünemiyorum. Bu yüzden ki hikayenin içinde olmalı diye karar verdim.
Tekrar cidden teşekkür ediyorum. Sizin de öykülerinizi okumak dileğiyle…