Gökyüzüne İmza

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Gökyüzüne İmza – Aylık Öykü Seçkisi

image

Ilık bir bahar akşamıydı. Rüzgar, Hezarfen’in penceresinden şefkatli bir dost gibi sokulup, evin içinde sakin sakin uğulduyordu. Hezarfen, başını kitaplarının arasına koymuş, hiç kıpırdamadan öylece duruyordu. Bir düşüncenin pençesine sıkışmış her insan gibi, ne uyanıktı ne de ayık. Onu bu dalgınlıktan uyandıran, en yakın dostu Fatih’in kapısını çalması oldu. Fatih ve Hezarfen, çocukluk yıllarını birlikte… (DEVAMI…)

Sevgili Cüneyt,

Çok derin ve usta işi bir cümle: “Bir düşüncenin pençesine sıkışmış her insan gibi, ne uyanıktı ne de ayık” bu ifadey,i yazarken hissettiklerinden ilham alarak kaleme aldığını düşünebilir miyiz :slight_smile: Akıcı bir öyküydü. Hazarfen’i daha önce sevdalanmış, halini okuyacağımı düşünmezdim. Güzel bir ayrıntı olmuş. Karakterde en çok takdir ettiğim ayrıntı kendisini anlatmak konusunda çok başarılı olması. Karakterin bir duruşu, sesi ve kelimelerin ötesinde hayal gücümüzde kapladığı bir alan var. BU yüzden seninle naçizane düşüncelerimi paylaşmak isterim;

Okuyucu, karakterin hikayedeki tercihlerini olduğunu gibi kabul etmek konusuda çoğu zaman direnc gösterir. Bu yüzden onları hazırlamanın yazarın en önemli işlerinden biri olduğunu düşünmüşümdür hep. Uçmak ve Hazarfen gibi bir konuda yazarken, karakterin bu eyleme iten amacı/nedeni ister istemez hikayenin mendireği oluyor. Burada Uçma sevdalısı olduğunu anlıyorum ama ikincil amaç olarak verilen önceki gün gördüğü mavi gözlüye aşık olmasını, uçarak ona ulaşıp sevdiğini ispatlamasının altının biraz daha dolması gerektiğini düşündüm.

Karakterin rüyası, mavi gözlü kadın, kanadın ucundaki serçe bunların arasında biraz kaybolduğumu itiraf etmeliyim. Ayrıca, cezayirden serçe mi gidip geliyor yoksa Hazarfen deniz aşırı mı uçıyor aşkı için, gibi sorular belirdi. Bazen hikaye yazmak bizim enerjimizi tüketir ve sona yaklaşmak isteriz. Bu yüzden hayal ettiğimiz hızda yazarız ancak bazen bu tekrar o kısma dönmemizi ister.

Bu iki konuyu değerlendirmene bırakıyorum.

Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz