Hatırat

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/hatirat/

image

Latent faz bitmiş; komplo teorileri aktifleşmişti. Boşlukta yüzen kıyafeti seyre daldı mekiktekiler. Kesif karanlığın temaslarıyla okşanmaktaydı her yanı. İçerisindeki oksijen, hiç tüketilmemek üzere sonsuzluğa salıverilmişti. Yoldaşları için sembolik bir armağandı. Başarıya ulaşmışlardı; bir kayıpla birlikte tüm insanlığın yeniden doğan, hiç yok olmamış, vahşeti dökülmüştü ortalığa. Gerisi her zaman varlığı iddia edilen lakin hep eser miktarda… (DEVAMI…)

İçeriğe dair belli noktalarda endişelerim var aslında fakat yine de keyif alarak yazdığım bir öykü oldu. Seçkide yer almak kısmi bir alışkanlığa doğru gideceğe benzer :slight_smile:

Sevgili @zencefilos

İfadelerin zenginliği için özel bir çaba harcandığını görüyorum. Yazarlık bana her zaman biraz heykeltraşlık gibi gelmiştir. Biçimsiz bir kütükten, bir avuç kilden ya da bir devasa bir kaya parçasının içindeki en ideal potansiyeli bulup çıkarmak için onun orada olduğunu bilen biri gerekir. Aynısı cümleler içinde geçerlidir. Bir cümleyi sanat eserine çevirmek de içindeki potansiyeli görmekle başlar. Bu yüzden gösterdiğin özene çok saygı duyuyorum. Bu yüzden aşağıdakileri seninle paylaşmak isterim

Her bir cümle kendi içinde mantık testine tabi tutulmalı. Örneğin aşağıdaki cümle: “varlığı iddia ediliyorsa” bu iddia edilenin genel geçer anlayışa göre “yok” olduğu anlamına geldiğinden “eser miktarda” bile olsa tesir etmesi pek mümkün değildir. Bu biz bir yol ayrımına getiriyor. Vicdan bu paragraf ve hikayenin geri kalanı için çok önemli bir öğe.
“Gerisi her zaman varlığı iddia edilen lakin hep eser miktarda tesir eden vicdanın derdiydi.”

Bu cümle öyle güzel bir potansiyel barındırıyor ki; onu şöyle okumayı tercih edebilirim:
““Gerisi her zaman insanın içinde ruhu kadar büyük olduğu iddia edilen lakin hep eser miktarda tesir eden vicdanın derdiydi.”

Eline ve düşgücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

Cümlelerinizdeki titizlik ve akıcılığı sevdim. Kurgu gerçekten güzel, sanki bir film izliyormuşum gibi hisse kapıldım. Sadece birkaç cümle gözüme takıldı, okurken akıcılığı bozan. Sona yaklaştıkça öykü daha merak uyandırıcı bir hâl aldı. Sonraki seçkilerde de öykülerinizi okumak isterim.

Merhabalar @Dipsiz

Öncelikle bu şahane yorum için gerçekten çok teşekkür ederim. İtinayla yapılmış bir analiz okumak çok keyifliydi ve kesinlikle şevklendirici bir etkisi oldu benim için. Vicdan konusundaysa düzeltme hoşuma gitti; güzel bir bakış açısı sağladı benim için. Ama aslında iddia kısmında gerçekten yok seviyesinde tutmak istediğim için bu tarz bir cümle kurmuştum. Daima var olduğu bilinen ama uygulama konusunda etkisiz kalan birçok ögeden biri gibi geliyor bana vicdan. Lakin senin yapmış olduğun düzenlemeden de yola çıkarak tekrar bir güncelleme yapacağım metin içerisinde. Belki bir miktar daha netlik sağlamak gerekmektedir. Tekrar teşekkür ederim güzel ve yapıcı fikirlerin için :slight_smile:

Merhabalar @maviadige

Yazım aşamasında yoğun bir şekilde zihinde kurgulanması güç olabilir gibi hissetmiştim. Ve bu fikrimi yıkan yorumunla şu an şen şakrak bir havaya büründüm gerçekten. Akıcılık açısından pürüz yaratan cümleleri kısmen biliyorum sanırım; biraz vakit geçtikten sonra tekrar düzenlemek niyetindeyim hikayeyi. Fakat bu irdeleme teşviki kısmen bu yorumlar sayesinde oldu diyebilirim. Çok teşekkür ederim bu kıymetli değerlendirme için umuyorum ki sonraki seçkilerde de buralarda olacağım :slight_smile:

1 Beğeni