Hayalet Seremonisi

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Hayalet Seremonisi – Aylık Öykü Seçkisi

image

Uğuldayan Kurt ateşin başında ayakta duruyor, etrafında halka oluşturan kabile gençlerini teker teker yanına çağırıp yüzlerine kil, ağaç kabuğu ve otsu bitkilerin meyvelerinden yapılmış savaş boyalarını sürüyordu. Bu ritüel devam ederken kabilenin kadınları Batı Apache dilinde ilahiler okuyup, belirli bir ritme ayak uydurarak şarkılar söylüyorlardı. Arizona kırsalına yerleşmiş Apache kabilesinin her sene gerçekleştirdiği yetişkinlik imtihanı,… (DEVAMI…)

Merhaba
Öykü boyunca görevleri okurken sanki kimsenin başarılı olması istenmiyor diye geçirdim içimden. Gerçekten de öyle oldu. Ama bu sonu beğendim. Klasik sonların aksine açık farkla kazanan biri yoktu. Son paragrafta vurgulanan ‘adalet’ kelimesi öykünün özeti olmuş sanki.
Anlatım akıcı, içerik de ince düşünülmüş. Farklı bir tınısı olan öyküyü sevdim. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba Duygu, öykümü okuyup yorum yazdığın için teşekkür ederim. Son anda yetiştirebildiğim bir öykü oldu. Neredeyse beğenmeyip göndermiyordum. Hatta kesin geleceğini düşündüğüm olumsuz eleştirileri göğüslemek için üzerime zırh, kafama kask, ağzıma dişlik bile takmıştım. Senin güzel yorumun ile içim ferahladı, tekrardan teşekkürler. :slight_smile:

Senin de belirttiğin gibi, gerçek bir mutlu son yok öyküde. Hayatın kendisi gibi aslında. Tutarsız, belirsiz, kekremsi ama umut vadeden… :slight_smile:

1 Beğeni

Merhabalar,

Vakit ayırıp yorum yazdığınız için teşekkürler. Akıcılık benim öykülerimde önem verdiğim hususların başında gelir. Ağdalı ve yoğun tasvirle, okuyucunun başını şişiren anlatımlardan ziyadesiyle kaçarım. Bu konuda benzer hislere sahip olmamızdan memnun oldum. :slight_smile:

Bu gibi öyküleri çok severim; çocukların bir şekilde sınandığı, kabul mahiyetinde bu gibi seremonileri. Diyaloglar çok güzeldi; çocukların iç seslerine de yer verilmiş ve bu çok hoşuma gitti. Ayriyeten şu ne güzel bir benzetme öyle:

Karanlığa doğru koşarken gözlerinden dökülüp toprağa düşen yaşlar ona köyün yolunu gösteren ekmek kırıntılarına benziyordu.

İlk bakışta çocuklara verilen görevler acımasızca duruyor, Duygu’nun da dediği gibi sanki kimse kabileye geri dönmesin için bulunmuş sınavlar gibi. Ama bazen en iyisi uzaklaşmak değil midir? Son paragraf da bu açıdan çok güzeldi. Belki böyle olmasa asla ‘Çözüm Bulan’ olmayacaktı Çağlayan Nehir.

Ellerine kalemine sağlık.

1 Beğeni

Teşekkür ederim Osman. Öyküyü gönderme konusunda senin iteklemen etkili oldu açıkçası. Neredeyse pas geçiyordum bu ayı.

Beğenmene sevindim. :slight_smile:

İç sesleri karakter derinliği açısından katkı yapacaklarını düşünerek ekledim. Değinmiş olman iyi oldu. :slight_smile:

Dediğin gibi, olaylar bu şekilde gelişmese Çağlayan Nehir’in geleceği bambaşka olabilirdi. Yaşananlar acı verici ama sonunda olması gereken kişiye evrilmesini sağlıyor.

1 Beğeni

Selam Ufuk, öykü güzeldi. Ben görevlerin yapılışını bekledim açıkcası. Onun dışında akıcılık güzel ama tempoyu düsük buldum öyküde. Sondaki bir anda sonuca bağlanış ve caglayan nehirin vedası hoştu eline sağlık :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba Erdoğan, teşekkür ederim yorumun için, beğenmene sevindim. :slight_smile:

Görevlerin detayına girmek ve nasıl sonuçlandıklarını açıklama niyetim vardı ama öykünün çok uzayacağını gördüm. Zaten geç başladığım bir öyküydü, bir de o topa girsem mümkün değil bitiremezdim. Temposu düşük gelmiş olabilir doğrudur ama ben stabil/durağan demeyi tercih ederim. Duygu ve aksiyon anlamında çok fazla iniş ve çıkış yok öyküde. Bir anlatı gibi gidiyor aslında.

Bu ay şartlar buna el verdi, sonrakilerde daha iyilerine inşallah.

Sağlıcakla,

1 Beğeni

Hikayenin finaline kadar bazı şeyler kafamda oturmamıştı. Ancak final bir ana fikir olarak olayı topladı. Final olmasaydı birkaç noktaya değinirdim ancak şu anda gerek yok artık. Bir mesaj vermek istemişsin ve vermişsin. Hoş ve merak uyandıran bir süreç ve güzel finaliyle oldukça hoş bir öyküydü.
Önümüzdeki seçkilerde görüşmek dileğiyle.

1 Beğeni

Öykümü okuyup yorum bıraktığın için teşekkür ederim Murat. Senin de dediğin gibi final bu şekilde olmasa bayağı eleştirilecek kısım kalırdı. Seçimlerim, kurgu ve karakterler eleştirilebilirdi. Ama finalde o saçma seçimlerin bir nedeni olduğunu görünce “O zaman tamam” demesini bekledim okuyucunun. Sanırım bu hissi verebilmişim. :slight_smile:

Yorumun için tekrardan teşekkürler. Diğer seçkilerde görüşmek üzere…

1 Beğeni

Okudum ve öykünüze bayıldım. Güzel düşünülmüş. Anlatımı da iyiydi. Ve forumdaki ilk yorumum :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba, öykümü okuyup yorum yazıdğınız için teşekkür ederim. Öykümü beğenmenize sevindim.

İlk yorumunuzu benim öyküme bırakmış olmanızdan ayrıca mutlu oldum. :blush: