İnkâr Edilemez İcatlar Mucidi

Öykü Seçkisi'nde okumak için: İnkâr Edilemez İcatlar Mucidi – Aylık Öykü Seçkisi

image

1867’nin sert Kasım ayı, taş evlerin duvarlarında bile sarsıntı yaratacak fırtınalar sunuyordu. Mucit Christopher Latham Sholes, siyah renkli düşüncelere dalan gözlerini boş duvardan toplayıp sabah olmadan bu işi bitirmek istiyordu. Ne yakın çalışma arkadaşı Carlos Gudden, ne de başka biri, ona daktilonun icadının 1700’lerde kaldığını anlatamazdı. Mucit Sholes’e göre, harf çubuklarının ucundaki segmanların daha iyisini… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Merhabalar,

Mucitler dünyasına kafa üstü çakılmış gibi hissediyorum kendimi. Nereden başlamalı nerelere varmalı? Hikâyeyi bitirir bitirmez kutsal bilgi kaynağında küçük bir tarama yaptım. Mucidin tutkusunun gerçekliğe dayanıyor oluşunu görmek beni derinden rahatlattı. Bitlerinin sitemini paylaşabilirdim farklı bir sonuçla karşılaşsaydım.

Okumanın ötesinde onunla yenilik için çabalamış gibi hissettim. Aynı anda nüktedan kalemin sayesinde insani olan birçok şeyi farklı yollardan tartma şansına eriştim. Hırs, kin, tutku, yaşamsal faaliyetler, adanış, çelişkiler, umut… Hepsi bu öykünün içeriğinde gözüme sokuldu ya da yeni bir sesle doluştu kulaklarıma. Diyeceğim o ki kaleminde gerçeğin yansımaları daha kuvvetli geldi bana.

Gönderilmemiş mektup öbekleri söyleyemediğim milyon yakarışıma tekabül etti, bitleri düşünmeye başlayınca asla beni rahat bırakmayan fikir öbeklerimdi ve güvercinler ise karşılıksız sunduğum nezaketimin kopma noktasıydı. Sholes dünyadaki kalıcılığına bir boyut daha kazandırdı seninle; ekstra çılgın bir ihtiyar olarak selam etti bizlere.

Zihnine sağlık!

1 Beğeni

Sevgili @Elif

Her zaman ayrı bir macera!

Eline ve düşgücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Merhabalar
Öyküdeki karakterler, mekan, her şey çok gerçekçiydi. Olay örgüsünü sevdim. Her şey detaylı yazıldığından nostaljik atmosfer daha ön plana çıkmış. Tadını çıkararak okudum. Diğer seçkilerde görüşmek üzere.

1 Beğeni

Merhabalar herkese,

@zencefilos detaylı yorumun bu öyküyü yazmış olduğum için mutlu olmamı yineledi. Mucitle tanışınca bitli olmaması imkânsız gibi gelmişti. Umarım o da bir şekilde okuyup senin kadar beğenmiştir. Sevgiler!

@Dipsiz maceraların hayranıyım. Teşekkürler ve sevgiler.

@maviadige daktiloyu modern biçimde anlatabilene saygılar. Beni asırlar öncesine götürdü. Her zaman görüşmek dileğiyle, sevgiler!

2 Beğeni