Kalbin Kadar Temiz Bu Sayfayı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/kalbin-kadar-temiz-bu-sayfayi/

image

Belle Epoch… Güzel Çağ. Asrın sonu. Garp medeniyeti kendisini zapt eden, arzularına mani olan köhne ahlak kurallarını, cemiyet adabını, bir yosmanın menekşe esanslı korsesini çıkarıp atması gibi atıyor üstünden. Geriye ay ışığında kucaklanmayı bekleyen pürüzsüz fildişi bir beden kalıyor. Kuralsızlığın aç gövdesi. Günahın kıvrımları ve kuytuları. Garplı olmayanlar da şayet başarabilirlerse, ucundan bucağından katılmaya çalışıyor… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Temayı kullanarak bir sanatçının motivasyonları hakkında harika bir deneme/öykü kaleme almışsınız.

Tabi format bir öykü ama aslında bir deneme gibi değerlendirdim ben.
Sanat sanat için midir, yoksa toplum için mi? Yoksa belki de sadece kendimiz için mi? Bu soruyu cesurca sormuşsunuz. Hepimizin içinde kalbimizi kemiren o yaratık metaforu ile sanki "kendimiz için"de karar kılmışsınız. Veya ben böyle düşündüğüm için -biraz suçluluk da duyarak- bu yorumu seçtim kendime.

Siz ödülleri olan, tasvirlerle maddeyi ve analizlerle manayı -duygusal efekti de ıskalamadan- harika anlatan bir yazarsınız. Zaten herşeyden önce bir yazarsınız, yazar adayı değil. Ancak naçizane bir geri bildirimde bulunmama izin verin:

Bazı durumlarda kendi anlatım ve tasvirlerinizi yetersiz bulup aynı durumu birkaç farklı şekilde tekrar tekrar tanımlama gereği duyuyor olabilirsiniz. Bence buna gerek yok, tek seferde de doğru ve vurucu formatı buluyorsunuz aslında.

Selam ve saygılarımla…

merhaba,
bu ay seçkide birbirinden güzel öyküler toplanmış ama şapka çıkartacak öykü bu olmuş fikrimce. kıskandım :slight_smile: müthiş bir öykü; gerek kurgu gerek temayı ele alış; kullanılan dil ve eşsiz benzetmeler “… Paris’in bordo kiremitli çatılarının üzerinde gazap yüklü bir fırtına yanaklarını şişirip şehre doğru karanlık bulutlar üflerken; bulvarların sokak lambalarının isli camlarının ardında gazla yanan alevler, fırtınanın kibri ile titreşip can çekişirken…” ki bunların sayısı da çok, Fransızca kelimeler ve Fransız kültürüne ait detayların yarattığı gerçekçi atmosfer, fantastiğe bakış açısı, müthiş final, etkili başlangıç… daha ne sayayım :slight_smile:
özenli öykü, çalışılmış ve yıldız gibi parlayan bir öykü diye buna derim ben. öykünün adı da tam on ikiden.
kaleminize kuvvet.