Karaberk'le Gelen

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Karaberk’le Gelen – Aylık Öykü Seçkisi

image

“Gelmeyeceğini bile bile beklemek zordur, çok zordur,” diye mırıldandı kalın perdeleri aralarken Ömer. “Ama bir ümit işte, gözü kör olasıca bir ümit…” Çok dalgın ve düşünceli olduğu zamanlardaki gibi fark etmeden derin bir iç çekti. Pişmanlık vardı içinde… Hiç bitmeyecek bir pişmanlık. “Öfkeme hakim olamadım, ayıp ettim.” diye geçirdi içinden. Gözlerini uzağa; gözünün alabildiği en… (DEVAMI…)

Merhaba :slight_smile:
İlgi çekici parçalar barındıran bir öyküydü. Kadir karakterini hem çok merak ettim hem de çok sevdim. Açıkçası, ana karakter olarak onu görmek isterdim.
Gizemli güçleri olan bir dağ… Halk hikayelerinde çok geçtiği için köklü ve derinleştirilmeye müsait bir öğe.
Kayıp ve beklenen bir hediye… Hüzün ağırlıklı duyguları kavurmaya başlamak için ideal bir araç.
Tek başına, hayalini ve takıntısını arayan avare bir çocuk… Heyecan uyandırıcı bir tema.
Ama… Bir sebepten öykü bunların hiç birisini kullanamamış. Gerek ‘’şöyle bir bahsedip geçmesi, temelini vermemesi’’ ile, gerek empatiyi kurdurtacak ifadeler yerine olay betimlemesine ağırlık vermesiyle bunu yapmış. Belki, başka bir takım şeyler daha…
Bilemiyorum. Belki de özellikle tercih ettin böyle bir anlatımı? Ama, açıkçası, yukarıda bahsettiğim özelliklerin tüm verimiyle kullanıldığını görmek isterdim. O dağı tanımak, o çocuğun hırsına kapılmak, o meczubun gizeminde kaybolmak…

Öykü için teşekkürler. Daha sonra görüşmek dileğiyle…