Kunalı Oğlu Atsız'ın Oğuz'a Bilenmesi

Muhteşemdi. Son derece profesyonel, özenle hazırlanmış bir öykü okuduğumu düşünüyorum. Kalemine, aklına ve yüreğine sağlık Osman. Uzun bir öykü olmasına rağmen soluksuz okudum. Dede Korkut temasının senin tarzına uyduğunu ve ortaya karanlık bir hikaye çıkacağını tahmin etmiştim. Yanılmamışım.

Bir kere öykünün dili Dede Korkut hikayelerine çok yakın olmuş. Senin zaten kelime haznen ve bezetmelerine hastayım. Burada da müthiş başarılı kullanmışsın her bir kelimeyi. Dede Korkut eserlerinin bilindik öğelerini nefis yerleştirmişsin öyküye. Hi sırıtmamışlar. Çok başarılı buldum.

Bununla birlikte hikaye bütünlüğü konusunda bir iki önerim olacak. Araya serpiştirdiğin bazı karakterler ve olayların finalde tekrar karşımıza çıkacağını ummuştum. Okurken öyle bir beklenti oluştu bende. Fakat öykü içerisinde kahramanların ve olay örgüsünün gelişiminde görevlerini yapıp gitti bu karakterler. Onları bir şekilde tekrar karşımıza çıkartıp bağlasan daha iyi olabilir miydi acaba?

Bir de Dede Korkut karakteri kısıtlı bir rolde kalmış. Bir tık daha ön plana çıksa belki daha da lezzetli olabilirmiş.

Nefisti, nefis. :+1:

1 Beğeni