Mezar Uğrusu Gece Gezeni'nin Tükenmez Uykusu ve Baş Ağrısı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/mezar-ugrusu-gece-gezeninin-tukenmez-uykusu-ve-bas-agrisi/

image

Memnuniyetsizlik, sadece yüzünden oluşan bedeninin her noktasına yerleşmişti. Mezar Uğrusu’nun adı sürekli şekil değiştiren ve bir görünüp bir kaybolan ellerinin uzanabildiği en derin mezarları çalmadıkça unutulmaya başlamıştı. Geceleri seçilmeyen upuzun, şekilsiz kostümünün altında hiçbir şey yoktu. Sadece, gerçek bir bedeni olsaydı, titreyen çenesinin altında tedirginlikle kaynayan bir göğüs kafesi bulabilirdik. Gece Gezeni’nin yeni bir mezar… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Sevgili @Elif

Cok guclu bir ilk cumle okudum. Boyle keskin baslangiclari seviyorum. Yazma eylemi bazen bir his bazen bir amac ya da boyle vurucu bir cumleyle baslayip sonra akip gidiyor ve hikaye yerini boyle buluyor gibi gelir bana. Eger bu kurguya baslarken seni bu yola.sokan ilk cumlen ise, buna hic sasirmayacagimi soylemek isterim.

Biraz daha cunle yapisinin ve noktalama isaretlerinin uzerine egilirsen belki okuyucuya daha kolay kavrayacagi bir olaylar dizimi sunabilirsin. Bununla beraber kotucul bir yaratigin yalnizligini, varolus mucadelesini ve tukenme noktasindaki cirpinisina dair hissiyatlari cok guzel verdigini dusunuyorum.

Hikayenin girisinde Gece Gezeni ve Mezar Ugrusu’num ayni mi yoksa farkli yaratiklar mi oldugundan emin olamadigimi itiraf etmem gerek. Eger karakter Mezar Ugrusu( Mezarlara Ugrayan Yaratik anlaminda mi yoksa Ugurdan turetilmis bir kendi icinde metafor mu?) Ayni zamanda gece gezen bir yaratik oldugu icin ikincisini ilkini niteleyen bir ifade gibi dusundum ilk okurken. Yani buyuk harfle ayri bir karaktermis gibi yazilmasinin uzerine dusunmem gerekti. Itiraf edeyim bu iki karakterin bir sekilde karsi karsiya gelecegini bile dusundum ve bunlarin hepsini ilk paragrafi okurken yaptim :slight_smile:

Guzel bir dunya, kendine ait kurallari ve dinamikleri uzerine calisirsa gozumun onunde netlesen goruntuden yazim urunu anlaminda buyuk beklentilerim olabilir:)

Daha cok yazman dilegiyle
Bence cok guzel bir yoldasin

Eline ve dus gucune saglik
Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Merhaba @Dipsiz
Öncelikle teşekkür ederim. Tavsiyelerini dikkate alacağım. Evet, ilk cümleyi yazarken aklımda sadece o cümle vardı. Öyküde bunların yaşanacağını bilmiyordum.
Mezar uğrusu, mezar çalan ve mezar hırsızı anlamına geliyor. Derin Dünya mensuplarının (Gece Gezenleri, cüceler vs.) her birinin bir görevi var ve bizimki de Mezar Uğrusu. Mezar Uğrusu Gece Gezeni. Anlaşılmamasından ben sorumluyum, daha iyi açıklamalıydım. Maalesef öykü için kısa bir zamanım vardı.
Bu dünyada başka olaylar çıkarmayı düşünüyorum. Umarım karşılaşırız.
Teşekkürler, sevgiler.

1 Beğeni