Nilüfer

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/nilufer-hediye-gasimova-nar/

image

Rivayete göre kadim diyarların birinde yaşlı ana ve babasıyla yaşayan genç bir neyzen varmış. Sanatıyla, adabıyla büyük bir mahallin sayılıp seçilen kişilerinden olmasıyla birlikte, Hz. Yusuf gibi zahiri güzelliğiyle de genç kızların hayallerini süsleyen yakışıklı bir Tanrı kuluymuş hem de. Nefesinin nalan ezgilerini dinleyenler, ayağının yerden kesilerek semaya yükseldiğini sanır, uzun boyunu, yapılı cüssesini ve… (DEVAMI…)

Sevgili Hediye,

Burada kendin için belirlediğin Nick’i bulamadım. Ancak karşıma Alıya Gasımova diye bir isim çıktı. Belki kardeşlerdir ve beraber Kayıp Rıhtım okuyucusudurlar diye güzel bir dilek düştü aklıma.

Seçkideki ilk öykün olduğunu görüyorum.Hikayenin adını görünce Ziya Gökalp’in Nilüfer isimli masalı geldi aklıma, belki okursun diye buraya adını bırakmış olayım. Bununla beraber aramıza böyle verdiği duygu, gelişimi ve kavuşmaya kadar giden yoldaki olay silsilesi ile dengeli ve tutar bir masalla katılmana çok sevindim, Hoşgeldin. Masalı çok güzel anlatmışsın.Keyifle, merakla ve duygu dolarak okudum.

Masalı okurken aklıma kısacık gelen notları da seninle paylaşmak isterim:

Örneğin kelimesi geçiyor yukarıda, o kelime masal içinde fazlalık bence, anlatımındaki akışta göze çarpıyor. Bulunduğu cümleyi önceki başka bir şekilde bağlayabileceğini düşünüyorum.

Anlatımını yoğunlaştırmak için iç içe geçmiş cümle yapıları kullandığını görüyorum. Yapısal olarak birbirinin devam olduklarından dolayı (noktalama işaretlerinin bir daha üzerinden geçilmesiyle) üzerinde çalışabilecek güzel cümleler. Ancak, bende yazarken özellikle bu cümleleri tasvirler ya da bir ruh durumunun anlatımında kullanmayı seviyorum. Çünkü bu tip cümlelerde “vurucu” dediğimiz ve hikayelerin dönüm noktası olabilecek yerler kaybolabiliyor ya da ne yaparsak yapalım okuyucu o kısmın önemli olduğunu anlamadan hikayede ilerlemiş sonra önemli olduğu ortaya çıkınca o kısmı yeteri kadar içselleştirememiş oluyor.

Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz