Oncle'yü Beklerken

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/oncleyu-beklerken/

image

Genç yazar, öykü fikri bulmak için uyguladığı rasyonel yöntemlerin başarısızlığının ardından, irrasyonel bir yol denemeye karar verdi: Rüyaya yatmak, yani bir tür istihâre yapmak. Başka seçeneği kalmamıştı. Son teslim tarihi, freni patlamış bir kamyon gibi süratle yaklaşıyordu. Aslında öykünün ne hakkında olacağı günler öncesinden belliydi: Oncle Cauchemere; nam-ı diğer Rüya Prensesi Amca. Yazarlar bu karakteri… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Tam benlik bir konuymuş aslında ama kaçırmışım. :slight_smile:

Bir yazar ve onun kaynağı rüyalar. Öykünüzün içeriği hiçbir yere dallanıp budaklanmadan bir bütün olarak konuya sadık kalmış. Bence bu güzel bir durum. Öykü ne kadar kısa olursa olsun kendini yine de okutmalıdır. Sizinki de tam söylediğim gibi olmuş. Sade, yormadan ve kendini merakla okutturuyor.

Kaleminize sağlık.

merhaba,
bilimkurgu kulübünden de aşinayım öykülerinize. istikrarlı bir şekilde öykü yazıyorsunuz, ne güzel ama bu öyküye gerekli vakti ayırmadığınızı hissettim öyküyü okuduktan sonra. bilmiyorum, belki öyküde geçenler sizin gerçek hikayeniz ama yine de daha etkili ve başarılı bir öykü beklerdim kaleminizden seçki özel sayısı için.
kaleminize sağlık.

Teşekkür ederim. Sağ olasın!

Yorumunuz ve eleştiriniz için teşekkür ederim. Doğrusu, bu yılki konu üzerine kalem oynatmakta biraz zorlandım. Bu zorluğu bir şekilde öyküleştirerek aşmaya çalıştım. Umarım, daha iyi öykülerle karşınıza tekrar çıkarım.

1 Beğeni

Merhabalar,

Kısa bir öykü olmuş ama aslında anlatmak istediğini anlatmış. Özellikle giriş kısmı, sanırım ben de Oncle Cauchemére üzerine yazmaya başlamadan zorlandığım için bana çok tanıdık geldi :smiley: Hatta teslim tarihini de kaçıracağım diye düşünmedim değil. Öykünüzle ilgili aklıma bir nokta takıldı, karakterimiz öykünün sonunda yaşıyor. Oysa ak sakallı dedemiz neden sakınması gerektiğini bile söylemeden rüyasından ayrılıp gidiyordu, o yüzden olsa gerek daha hüzünlü bir son beklemiştim ben :slight_smile: Yine de elinize sağlık.

Sevgiler

Öncelikle, teşekkür ederim. Öykümü okuyup yorumladığınız için çok sağ olun. Öyküye gelirsek, karakterimiz hata yaparak, Ak Sakallı Dedeyi küstürüyor; ancak dedemiz her şeye rağmen, karaktere acıyarak onu ölümden kurtarıyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba; Öykünüzün ironisini çok sevdim özellikle ak sakallı dede ile geçen rüyadaki konuşmalar. Aslında sonunda yazar karakterinin ölümünü beklerdim ama kıyamadınız sanırım:) Ellerinize yüreğinize sağlık

Beğenmenize sevindim. Evet, kıyamadım karaktere. Kendime. :slight_smile:

Merhabalar,

Kısacık bir öykü, devasa bir Oncle arayışıyla geçti diyebiliriz sanıyorum ki. İsim tercihindeki atıf güzeldi. Bunun dışında kurgu kendi içinde bir yazar kabusuna dönüştüğü için aslında temaya bir hayli temas etmekteydi. Mizah unsuru makul bir seviyedeydi. Öykü içerisinde yeterli bilgilendirme yer almaktaydı. Karakter yaşamdan beslenen bir yazar mı yoksa yaşamı kaçıp gidiyor mu bu ilham arayışlarında bu kısmı çözemedim sadece :smiley: Bu durum yaratıcılık ve üretkenlik gerektiren herhangi bir alandaki herkes için geçerli bir tespite dönüştü bir anda ama. Keyifli bir okumaydı; kaleminize sağlık!

Çok teşekkür ederim. Yazdıklarınız beni çok mutlu etti. Sağ olun. :slight_smile:

1 Beğeni