Sayıklamalar

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Sayıklamalar – Aylık Öykü Seçkisi

image

Denemekten bahsediyorlar ve yanılmaktan. Bir parça yorulmak da var işin içinde. Başlamaktan ve sürdürmekten dem vuruyorlar sonlar hiç yokmuşçasına. Ne yapıyorsan dur, kalk ve bir ayna bul. Yansımanla işin yok. Suretinin ötesindekileri deşmek gerek. Orada bir yerlerdesin. Çok uzaklaşmış olamazsın. Henüz kalbinin kıpırtıları sönmemiş. Duyuyorsun nabzını, kanın fokurduyor ve çarpıyor damarlarının daralmış çeperlerine. Nefeslenişin ateşi… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Merhabalar Ezgi :slight_smile:
Çok sevdiğim; ancak cesaret edemediğim bir tarz kullanmışsın. Hem yazarın gözünden, hem de karakterin gözünden anlatmışsın. İkisini beraber harmanlamak zor zanaat.
Cümlelerinin ve devasa kelimelerinin gücüne söyleyecek pek bir şeyim yok. Konu biraz daha genişlese hoşuma gidebilirdi. Ellerine, emeğine sağlık :slight_smile:
Yanardağ temasında görüşürüz :slight_smile:

1 Beğeni

Gerçekten bir sanat barındıran bu öykünün özelliğinin anlattıklarından ziyade hissettirdikleri olduğunu düşünüyorum.

Bir tür düz yazı şiiri gibiydi.

Elinize sağlık

1 Beğeni

Merhabalar Gaye,

Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Galiba bahsettiğin metodu istemsizce sürekli kullanıyorum birkaç katmanlı işleri seviyorum diye buraya varıyor her denemem :slight_smile: Konu kendi içinde farklı bir derinliğe sahip olduğu için detaylandırmak istemedim aslında. Ayrıntılar, gerçekler ve kurgu birbirine geçmiş durumdaydı artık.

Çokça teşekkür ederim bolca ilham diliyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Merhabalar,

Şiir işinden aslında pek anlamam on üç yıl evvel denediğimde şiir yerine öyküler çıkmıştı :smiley: Bu şekilde değerlendirmenize sevindim bu sebepten. Demek ki esintileri saklı kalmış.

Bu arada ana hedefim kesinlikle hissettirdikleriydi. Biraz deneysel bir is oldu benim için de.

Kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim

Sevgili @zencefilos ,

Sanki evin balkonuna çıkmış, ara ara izlemekten hoşlandığın ve dedikodusunu arada yapmaktan hoşlandığın komşu apartmanı yazmak için nedensiz bir istek duymuşsun. Hikayen öznel, kendine özgü ve olayları senin algılanman çerçevesinde yazıldığını düşünüyorum. Bununla beraber hikaye, kendi bakış açısını bizimle paylaşan, paylaşımının içerdiği en yüksek derecedeki doğallık ve samimiyet ile kendisine has subjektifliğini okuyucuya anında kabul ettirerek genelleştiren çok güzel bir hikaye idi. Açıkçası, hikayeler, kurgular, yapılar arasında bir nefes almak gibiydi.

Hikayeleri gecikmeli takip ediyorum ama bunları söylemeden yeni seçkiye geçmek istemedim.

Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Her zaman bir öykünün hissettirdikleriyle ilgilenirim önce. Şekil kaygıları hep birkaç basamak altta kalır. Ezgi, itiraf etmeliyim ki senin öykülerinin hissettirdiklerini seçkide bana hiçbir öykü hissettiremiyor. Hem gönül hem kalem olarak seni kendime yakın bulmuş olduğumdan olsa gerek bu. Hep yaz Ezgi. Kitaplar da yaz. Önünde upuzun ve güllerle döşeli bir yol var. En sadık okurlarından biri olacağıma şimdiden söz veriyorum.

1 Beğeni

Merhabalar @Dipsiz ,

Tespitlerin nokta atışlarıyla doluydu desem yeridir. Çocukluktan kalma bir gözlemin yeniden yorumlanmış haliydi tüm kurgu. Yorumunla fark ettim ki anılarımdaki karakterleri öyküye aktarırken, olayların aslından hayli kopmuşum; her şeyi olmasını dilediğim noktaya taşımışım gerçekten. Bu öyküyü bu netlikte yakalayan diğer kişi de annemdi fakat olayların tamamına hakim olması onu bir sıfır öne atıyor sanırım.

Kıymetli analizin ve yorumun için çokça teşekkür ederim.

İlhamın bol olsun!

1 Beğeni

Merhabalar Merve,

Yaklaşımın insanı yüreklendiren bir enerjiyle dolu gerçekten. Yorumunu yüzümde geniş bir tebessümle okudum. Yazılan her metnin farklı bir ruhu olduğuna inanıyorum; benimkiler seni yakaladıysa gerçekten ne mutlu bana. Frekansın tutması gibi bir tabir kullanılır ya yakınlık açısından; senin için ben de aynı tabiri canı gönülden kurabilirim. Muhteşem desteğin için minnettarım, her kelimen güzel bir gelecek müjdesi gibi.

Sihirli kelimelerinle insanlara dokunmaktan vazgeçme :slight_smile:

İlhamın bol, keyifli enerjin daim olsun!

1 Beğeni

Kabul edilmiş gözle görmeden gönül gözüyle birbirimize dokunduğumuz çok belli. Ben de çok teşekkür ederim güzel sözlerin için Ezgi :slight_smile:

1 Beğeni