Uzay Yarışı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/uzay-yarisi/

image

1957’de uzaya çıkan tatlı köpek “Laika”yı hepiniz bilirsiniz. 1961’de uzaya çıkıp sağ salim geri dönen Yuri Gagarin’i kesin duymuşsunuzdur. 1963’te uzaya giden ilk kadın olan Valentina Tereshkova’yı ve 1965’de ilk uzay yürüyüşünü yapan Alexei Leonov’un isimlerini belki duymamışsınızdır ama 1969’da aya ilk ayak basan adam, Neil Armstrong’u kesin duymuşsunuzdur. Bu adamlar (ve köpek) tarih kitaplarına… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Merhaba, sade anlatım tarzınız ve hikayenin akışı gayet güzeldi. Biraz daha gizem katmaya çalışabilirdiniz ama bu haliyle de oldukça keyifle okunan bir öykü yazmışsınız elinize sağlık.

Merhaba Bahadır. :slight_smile:

Öncelikle ellerine sağlık. Çok iyi bir kurgu yaratmışsın. Çok beğendim.

Ancak okurken bir öyküden ziyade daha çok bir biyografi ya da araştırma yazısı okuyormuşum izlenimi yarattı.

Bunun sebebi olarak çok fazla geniş zaman kullanmış olmanı örnek gösteebilirim. Elbette bunu tercihen de yapmış olabilirsin. Öyleyse eğer bir şey diyemem. :slight_smile: İlk kısım ve son kısım öykü havasını yakalıyor. Baştan sona bu şekilde gitseydi bence daha iyi olurdu kanısındayım.

İşlediğin konu,tarihsel kurgu,dokunduğun mevzular çok hoştu. İlk paragrafta adı geçen astronotlar ve kozmonotların içinde hayatını kaybedenleri de aramadım dersem yalan olur. Keşke onlar da olsaymış :slight_smile:

Ellerine sağlık. Görüşmek dileğiyle.

Beğenmenize sevindim. Çok teşekkür ederim. Amerika aslında aya gitmedi konusunu, en azından buna niyetlendi şeklinde anlatmaya çalıştım. Kendince bir gizemi var sanki :slight_smile:

Aslında geniş zamana son 3-4 gün geçtim. Hikayeyi Mike’ın arkadaşı anlattığı için bu şekilde seçmiştim ama gitmiş gelmiş şeklinde de olabilirdi belki.
İlk paragrafı çok uzatmamak için, ölümleri hikayenin içine katmaya çalıştım.

Beğendiğine çok sevindim çok teşekkürler

Akıcı ve merak uyandırıcı bir öyküydü. Güçlü bir anlatımınız var. Kurguyu beğendim, çok gerçekçiydi. Karakterin duruşu, aldığı kararlar güzel detaylardı. Kaleminize sağlık.

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim.

Çok gerçekçi, detaylı ve akıcı bir öyküydü. Daha çok biyografiye benziyordu. Gerçek tarih akışının içine sanki gerçekmiş gibi çok iyi yedirilmiş bir eserdi, beğendim. Elinize sağlık.

Murat Bey çok teşekkür ederim yorumunuza. Beğenmenize çok sevindim