Ve Dünya Uyandı

Sevgili @maviadige

@Osman_Eliuz arkadaşımıza katılıyorum. O cümle benim de dikkatimi çekti. Keyifle okudum.

Ayrıca; “Deniz isyan etti, kendini kıyılara vurdu. Yapraklar döküldü yere, mazlumlar yerine ezilmeyi seçti.” gibi cümlelere epik yazın diyorlar ama bence esas vurucu yeri kaçırıyorlar gibi geliyor. Bana göre Deniz’in ve Yapraklar’ın kişileştirilmesi gibi bir bakış açısına sahip olmak ilham tanrılarının yazara verdiği bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Kimsenin beklemediği gibi kurguyu oynatmak için özel biri olmak gerek. Seçkiyi çok uzun yıllardır okuyorum. İnan bunu yapabilen sınırlı sayıda arkadaş gördüm.

Aşağıdaki hususları naçizane paylaşmak isterim .

“Bir sabah büyük değişim gerçekleşti. Bilim adamları ve jeologlar yer kürede meydana gelen derin yarıkların sebebini araştırmaya başladı.”: İlk cümle bir şey olduğunu söylüyor. İkinci cümle ise olan şey için alınan aksiyonu anlatıyor. İki cümle arasında bir şey daha okumak istedim. Mesela “olan şeyin tanımını” eklersen aradığım döngü tamamlanmış gibi hissedebilirdim. Küçük bir cümle oyunu ile bunu çözebiliriz: “Yer kürenin çeşitli yerlerinde meydana gelen derin yarıklar dünyayı şaşkınlığa boğarken bilim adamları ve jeologlar çoktan yarıkların sebebini araştırmaya başlamıştı.” gibi…

Bazen dünyada kahramanlara ihtiyaç duyuyoruz. Ağaçların bu görevi devralması fikrine hayran kaldım.

Eline ve düşgücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni