Cemal yahut Homo Homini Lupus

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Cemal yahut Homo Homini Lupus – Aylık Öykü Seçkisi

image

“İnsanlar hepsini birden korku altında tutacak genel bir güç olmadan yaşadıkları vakit, savaş denilen o durumun içindedirler ve bu savaş herkesin herkese karşı savaşıdır.” – Leviathan Etin tadı güzeldi, insan insanın kurduydu. Peki daha önce ne oldu? Kollarını cennete uzatmış kulelerin arasında, adını İslam’dan almış bir kentin sokaklarını adımlıyordu kahraman. Klavyenin tuşlarıyla lekelenmiş pelerinini omuzlarına,… (DEVAMI…)

samimiyim ki;
ne diyor “lan” bu? Diye basladim…
du be bisi anlatiyor diyerek devam ettim…
hmm itici ama okutan bir tarzi var dedim.
SUPERMIS BE ile bitirdim. Klavye tutan eller dert gormesin…

1 Beğeni

Merhaba,
Anlatım güzeldi. Cümleler hoştu fakat ben sonunu anlayamadım. Muhtemelen “Godot” nedir hiç duymadığımdan. Söyle bir araştırdım. “Godot’yu Beklerken” diye bir eserle karşılaştım. Godot ise God (Tanrı) ve Idiot(Budala) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş. Esere hakim olmadığımdan da anlatmak istediğini net olarak anlamadığımı düşünüyorum. Tabi eğer siz de bundan esinlendiyseniz. Aslında beni bir aydınlatırsanız sevinirim. Yeni şeyler öğrenmek güzel. Bana yeni bir şey kattığınız için ve güzel anlatımınız için teşekkür ederim.

İlginiz için ben çok teşekkür ve tebrik ederim. Hikâye bütününde tek bir anlam olsa da bazı noktalarda birkaç şeyi anlatmak istemiştim, okuyacak kişilere bu konuda rahatsızlık vermemek için sadece Godot’yu Beklerken’den bahsedeyim. Oyun temelinde iki kişinin hiç görmediğimiz “Godot” adında birini yola çıkmak için bir şart olarak görüp beklemesi üzerine. Eserde aslında insanların kendileri harekete geçmek yerine hayatlarını başka bireylere bağlamalarını anlatıyor, burada da ben aynı şekilde insanların bir "kurtarıcı"yı beklemelerini anlatmak istemiştim.

-Gidelim.
+Gidemeyiz.
-Neden?
+Godot’yu bekliyoruz.

Çok teşekkür ederim :slight_smile:

Açıklama için teşekkürler. Mükemmel bir noktaya değinmişsiniz. Şu an kafamda yerli yerine oturdu her şey ve hayran kaldım. Etkileyici gercekten. Vay canına neler öğreniyor insan. Kendi adıma çok çok teşekkür ederim. :blush:

1 Beğeni

Bu hikâyenin öncesi veya sonrası mı var? Çünkü hiçbir şey anlamadım.
Godot’u açıklamışsınız biraz anladım (sanırım) fakat homo homini lupus ne onu anlamadım. Yazının genelinden de üzgünüm ama bir şey anlamadım.

Hikâye kendi içerisinde tamamlanıyor, gündem bilgisi yeterli olacaktır. “Homo homini lupus.” ise popüler çevirisiyle “İnsan insanın kurdudur.” demek ve baştaki alıntı da bunu açıklıyor.