Kökler ve Dallar

Ben aslında sizin öykülerinizi eş öyküler sandım. Çok düşündüm bunu böyle bağlantılar yakalamaya çalıştım. Senin öykünde de bir kadın polis vardı, dedim acaba… Ama ikisini de ayrı ayrı okuyunca baktım öyle bir durum yokmuş. :sweat_smile: Çok umutlanmıştım.

2 Beğeni

Merhaba @ulu.kasvet Şimdi bahane gibi gelecek sana ama, ben akşam 9’dan önce eve varamayan bir moda tasarimcisiyim. Bilgisayarı her açtığımda yazmak isterken, çizmek durumunda kalıyorum. :blush: Aslında halimden çok da şikayetçi değilim ama eskisi kadar üzerinden geçip düzenleme yapma imkanım yok. Hatta hiç okumadan gönderiyorum. Hatırlarsın belki, sana daha evvel birkaç kez okuma yapmadan yollamadigimi söylemiştim. Artık öyle bir imkana sahip değilim.
Cesaretim daha fazlasını yazdırdı esasen bana, ama son anda bazı cümleleri sildim. Belki başka bir öyküde biraz daha sivriltirim kalemimi.
Güzel sözlerin için teşekkürler. Eleştirilerin hafif yüzümü kizartti😊 Atlamisim.
Bu ay seni aradı gözlerim. Fazla ara verme.
Görüşürüz, sevgiyle✌

1 Beğeni

@Muge_Kocak @merveriii
Bu ay isim misafirimsiniz canimlar😊
@ulu.kasvet iyi fikirmis​:blush: Bir gün belki yaparız @Muge_Kocak :blush:

3 Beğeni

Yapalım @gayekcelik ben varım. Yapıp söylemeyelim kimseye :))

1 Beğeni

Vay arkadaş yaaa valla çok özür dilerim :frowning: @gayekcelik @Muge_Kocak ben daha kimsenin öyküsünü okuyamadım zamansızlıktan. Şöyle uzun uzun okuyup uzun uzun yorumlamak istediğim için yapamadım yorum. O zaman niyet ettim okumaya dedim ve başladım. Gaye cinsiyet, aşk, cinayet, korkunç aileler derken ortaya birçok yaraya parmak basan güzel bir öykü çıkmış. Uçan daireyi bir otel odasının dönen dairesi yapman, üç kadının bir piramit oluşturması cidden çoook hoşuma gitti! Hatta bir an uçan daireyi görünce yahu dedim acaba ben geçen ay Gaye’yi okumadım mı? Böyle bir şey olabilir mi, olamaz çünkü. :rofl: Sonra tarihe baktım, piramit kısmını da görünce rahatladım. Çok beğendiğim bir kısmı özellikle alıntılamak istiyorum: "Panoya hızla vurup, kadınların resimlerini gösterdi.“Açıları, diğer eskort kadını gösteriyor. Onların cinayeti, onun ölümünü işaret ediyor. Piramitlerin güneşe olan açısını yakaladıklarına, hatta ve hatta kendi içlerindeki sırları saklamak üzere yok edildiklerine eminim. Tıpkı bir piramit gibi, içlerindeki gizli odaları, gizli mezarları saklıyorlar.”
İnce düşünülmüş gerçekten. Bu arada Merve’yi de öldürmene bir şey diyemiyciiim. :rofl:
Bu güzel öykü için teşekkür ederim. Nicelerine. :hatched_chick:

1 Beğeni

gaye :heart:
polisiye okurken sıkılan ve daha henüz bir kitap dışında polisiye kitabı bitirememiş bir okuyucu olarak öykünü keyifle ve sıkılmadan okudum har kısıtlamasından olsa gerek sonlara doğru öykünün hızlanması beni rahatsız etmedi. betimlemelerin ve verdiğin ayrıntıların beni her öykünde mest ediyor. sevdiğim bir gurubu dinlerken aldığım keyfi alıyorum öykülerini okurken. sevgiyle kal

1 Beğeni

Merveee😍 Aşırı pozitif, aşırı şeker bir yorum olmuş bu! Tıpkı senin gibi😊
Uçan Daire olarak basladim; Piramit’e evirdim. Yani iki temayı aynı anda okumuş oldun. Yoksa kacirtmazdim ben sana, bir yerlerde karşına cikarirdim😁
Teşekkür ederim canım güzel sözlerin için. Bu gece ya da en gec yarın seni okuyacağım. Çünkü okumamam gibi bir şey olabilir mi? Namumkun😁
Merve’nin başına gelenler için Üzgünüm, bir önceki temada kapima mektup birakmadigin için oldu bütün bunlar😶
Öperim, sevgiyle✌

1 Beğeni

Canim o kitap muhtemelen benim henuz basilmayan kitabım diye düşünüyorum. Çünkü sen okuyan 5 kişiden birisin.
Teşekkür ederim canım dostum. Verdiğin güçle, daha iyilerine✌

Merhaba,

Gerilim ve polisiye türlerine karşı zaafım olduğu için, bu öyküyü ıskalasaydım kendime çok kızardım, orası kesin.
Sürükleyiciydi. Başlangıç kısmı daha zorlayıcı, okuyucuya daha çok heyecan verip hayal kurduran türdendi. O yüzden girizgah, tüm metnin üzerine çıktı bana göre.

Önümüzdeki ay sizi tekrar okuyabilmek ümidiyle, saygılar

1 Beğeni

Merhaba,

Kadın, kelimesi metinde çokça tekrar edilmiş gibi geldi bana, bir de giriş kısımlarındaki diyalogların bazılarında hafif sarsıntılar vardı sanki. Haricinde karaktere güzel giriyorsunuz, iyi de yazıyorsunuz ve en güzeli öyküleriniz kuru kuru ilerlemiyor. Polisiye delisi değilim ama herkes birazcık giz sever, o açıdan temaya bağlanan güzel fikriyle de öykünün ruhuna girebildim. Uzunluğunu hissettirmedi. İçinde birden fazla öykü barındıran bir yapıdaydı ve en sevdiğim yanı da bu oldu sanıyorum.

Bu güzel öykü için teşekkür ederek,

Elinize kaleminize sağlık.

1 Beğeni

Merhaba @Umutunjelibonu
Çok teşekkür ediyorum.
Giriş bölümü benim için en keyif duyarak yazdığım bölümdü. Beğenilmesi keyif verici.
Görüşmek üzere. :open_hands:

1 Beğeni

Merhaba @Osman_Eliuz
Kadın kelimesi karakteri isimlendirmeden önce kullandigim hitap şekliydi. Yeniden bakıp duzenleyecegim. Cümle sarsintilari diyalog olarak mı yoksa zaman kipi olarak mı kestiremedim. Ona da bakacağım.
Güzel ve yureklendirici sözlerin için de teşekkür ediyorum. Sırtımı sivazladin.
Daim olalım. Sevgiyle✌

1 Beğeni

Selam Gaye,

Geç de olsa sonunda zaman ayırıp seçkiye göz atma fırsatını yakaladım.

Öncelikle senin polisiye merakından haberdarım. Ben de çok olmasa da yer yer yazmaya çalışıyorum. Ve daha önce de söylemişimdir, 5.000 kelime bu tür için çok kısıtlayıcı. Ben zaten katilin belli olduğu bir öyküyü seçkiden izin alarak 8.700 kelime yazabilmiştim. Gerçi ortaya çıkan da Agatha Christie değildi. :sweat_smile:

Ama bu söylediklerimi olumlu anlamda söyledim. Yani bence oldukça dengeli olmuş. Final biraz hızlı geldi ama ben bunu Müge’nin kendini gerçekleştirmesi olarak aldığım için mantık silsileme oturttum. Twisti de ayrıca beğendim. Bir kitap olsaydı bu, çok daha iyi olurdu ayrıca. O materyali kurmuşsun kafanda hem de üstün bir başarıyla.

Bir tek geri bildirim yapacağım. Müge’nin kendini gerçekleştirmesinden hareketle; karakterlerin etnik/kültürel/bilinçaltı hasılı kimliğini çözemedim ben. Türk gibi değiller tam, yabancı gibi de değiller. Müge’ye haksızlık yapmayayım ama amir, savcı ve Ali’nin babası konusunda bir konumlandırma sorunu yaşadım. Evsiz de gidip geldi. Ben özellikle yerelci de değilim bu da bunların kimliğidir sorun yok. Sadece biraz meşgul etti beni kimlikleri.

Son bir soru; Şahin’in takıntısı twiste hizmet ediyordu ama katil bu suçun ona kalmasını sağlayacak kadar sorgunun buraya geleceğini biliyor muydu?

Görüşmek dileğiyle…

1 Beğeni

Merhaba @MuratBarisSari :blush:
Okuyup yorumladigin için teşekkür ederim. Yoğunluğunun içinde büyük lütuf, farkındayım. :open_hands:
Ben Secki’deki polisiye defterini bu öykümle kapatiyorum😊 Gerçekten hem yorucu hem de istediğim kadar doyurucu olmuyor.
Öykülere odaklanmak esasen zorluyor beni bu ara. Elbette bahane olmamalı, ama evlilik, is, çocuklarım, hayvanlarım derken haftasonu geceleri bir şeyler yazabiliyorum . Karakterlerin tam olarak içine girmem tam anlamı ile mümkün olamıyor sanırım bu kısıtlı zamanda.
Bir de bu ara yabancı kitap okuyorum ve yerli polisiye pek olmadigi için yabancılarını izliyorum. Belki bunu etkisiyle karakterlerim yorungelerini sasmis olabilir.
Sahin’in takıntısı kısmına gelince, sanırım @Muge_Kocak bana bunu daha önce sormuştu özelden konuştuğumuzda diye hatırlıyorum.
Şöyle ki belki biraz daha anlatmaliydim ama Secki’den izin alıp 1000 kelime daha eklemek gelmedi aklıma. Katıl, bu takıntiyi kullanıyor. Yani bir nebze polisin yönünü ona kaydiriyor. Odasındaki Piramit tablosunda esinlenmesine kadar, işareti fişeğini Sahin’in yuvasından atıyor.
Yeniden teşekkür ederim. Bu ay es geçtim ben, umarım sen varsindir.
Görüşmek üzere, sevgilerimle :blush:

2 Beğeni

Selam Gaye.

Est. Ne lütfu canım. O kadar da ayırmalıyım zaman. Senin işin daha zor benim de bir oğlum var biliyorsun ama anne gibi olmuyor baba ne de olsa. Bir de ben gerçekten o uyuduktan sonra eve gelebiliyorum. Bu ay dinlenmek iyi gelir. İyi yapmışsın.

Polisiye defterini kapatma bence. Seviyorsun o türü. Ben seçkiden izin aldığımda özel sayıydı. O açıdan kendimce en iyisini çıkartmaya çalışıyordum. Yoksa açıkçası ben de sınırların içinde kalma taraftarıyım. Piramit kesinlikle planlıydı ve belliydi, düzen takıntısı için belki biraz daha açılabilirmiş ama sınırlar içinde kalmak da son derece akla yatkın bir seçenek. Bence çok başarılı. Ben de bu konuları iyi değip geçmemek için çeşitlendiriyorum. Yoksa iyi değil son derece iyi bence.

Bu ay sanırım varım belki de yokum. Şöyle ki; 07.03 son tarihli seçkiye 8’i 9’a bağlayan gece yarım ile 03.00 arası yazdım öyküyü. Kabul ederlerse varım, bu işin bir yönü. Ve yorum yapamayıp seçkide olmam konusunda bu söylediğim yazım takvimi de ikinci yönü işin. Geçen ay da yine terminden iki gün sonra sabaha karşı 05.30’da göndermiştim. Yoksa gerçekten crazy time çalışıyorum inan.

Görüşmek üzere ve kolay gelsin Gaye :wave:

2 Beğeni

Hah ben de tam @MuratBarisSari nin yazdıklarına benzer bir şeyler yazacaktım. Öncelikle, bence polisiye defterini kapatma. Sevdiğin tür bu, doyurucu olmuyor diye düşünmeden yazmaya devam etmen gerekiyor. Açıkçası, ben eleştirilerimi özelden yaparken bunu tamamen şöyle düşünerek yaptım “Gaye artık olgun bir kalem, o zaman detaylı incelemelere girmek lazım.” Yani çoğunluğun gözüne gözükmeyen yerlere odaklandım belki. Bunu kendim için de yapıyorum. Yani değerlendirme skalası her yazar için farklı oluyor bende. Sen o skalanın çok üstündesin. Yazmaya devam. Ancak, ev, iş, aile, gibi unsurlardan sana zamanın kalmamasını çok iyi anlıyorum. Aşağıda bir yazarın hayatından bir alıntı paylaşacağım

…bir süre sonra kendi hikayelerini yazmaya karar veriyor. Her gece çocukları uyuttuktan sonra sabahlara kadar yazdığı öyküleri beğenen yok. Hangi dergiye gönderdiyse red cevabı alıyor, şurada burada tek tük şiirleri çıksa da editörler onun yazdıklarıyla ilgilenmiyor. Peki ya sonra?

Bu kişi; Ursula K. Le Guin. Başka bir röpörtajında da sanırım diyordu ki “çocuklar varken elbette onlarla ilgilendim, çünkü onların aban ihtiyacı vardı” böyle bir şeydi sanırım.

Yani bahane dediğin şeyler, bence hayatımızın büyük bir parçası.
Ben kendi adıma seni okumaktan çok keyif alıyorum ve polisiye türünde yazmanı da destekliyorum arkadaşım :+1:

@MuratBarisSari ya not: Bu ay ben de 1 gün için izin alıp, ne yazık ki 2 gün gecikmeli gönderdim ve son gün tamamladım. Olur muyum bilemedim.

Olsak da olmasak da herkesin eline emeğine sağlık.

2 Beğeni

Umarım yayınlarlar Müge. Ve de yayınlayacaklardır da… Sonuçta sen buranın elit kalemlerindensin.

Benimki??? Umarım. Ama iki ay üst üste diye belki bir set çekmek isteyebilirler. Gerçi durumu detaylıca anlattım. Bakalım…

1 Beğeni

Estağfurullah ya elit falan. İşte hepimiz yazıyoruz. Eğer yayınlanırsa bu ay, pek hoş bir kurgu değil benimki. :grimacing: Umarım senin yazın da yayınlanır :pray:

2 Beğeni

Müge, bir yayınevinden red cevabı almışken ne iyi geldi bu yazdığın.
Umarım o günleri beraberce görür, dönmediğimiz yollara teşekkür göndeririz.
Her ikinizin de öyküsü gelmiş. Tebrikler arkadaşlar. @MuratBarisSari @Muge_Kocak Her ay yeni hikayeler anlatmak zor. Birbirinden farklı yollarda yürümek, bir temaya bağlı kalmak meşaggatli. Kaleminiz hep yazsın.
Sevgilerimle!

2 Beğeni

Likewise…
Yayınevleri konusunda… Yani zor bir eşik. Ama denemeye devam. Hepimiz için söylüyorum…

1 Beğeni