2019 Yılında En Beğendiğiniz 10 Kitap

Gaimanın iskandinav mitolojisi ve Harrisin lokinin müjdesi kitabını kesin okumalısın okumadıysan.
Ben oyununu oynamadım tabi😅

@Agape böyle mi :slight_smile::see_no_evil: çok üzgünüm bunu dikkate alarak artık böyle yapacağım. Siteyi tam çözemedim :smile: üzgünüm. Ve çok teşekkür ederim.

Ben bulamamıştım:)))) ve gözüm korkuyor mu evet çok fazla

:))) @LordKratos Bende oyun için söylediğini dikkate alacağım rica ederim ve de teşekkür :blush:

@Agape ithaki’den baskısı olsa ne güzel olurdu hemen bakıyorum🥰

2 Beğeni

Mutlaka oynamalısın o zaman muhteşem bir oyun. Dediğin kitapları mutlaka okuyacağım. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Evet, bu şekilde. :blush: Herkese toplu yanıtlarsan hem de düzenli olur. :hugs:

Diskdünya külliyatı Delidolu yayınlarından çıkıyor. Forumdaki arama çubuğunu kullanarak Terry Pratchett yazarsan birçok konu ve bilgi bulabilirsin. :blush:

1 Beğeni

Sillmarilion
Kkg
İnce memed
Genç bir doktorun anıları
Dikenlikler Prensi
Bir dinozorun anıları
Dune
Elantris
Sonsuzluğun sonu
Puslu Kıtalar atlası
Sıralama yok.

4 Beğeni

@abkaen Muhteşem bir yılı arkanda bıraktın sanırım cidden harika :slight_smile: tebrik ederim

@Rozm
Kamburu geçen yıl okumuştum baya beğenmiştim Gürbüzün 18 yaşında inanamadım.
Çocukluğun sonunu bende bu yıl okudum baya güzeldi. :slight_smile: yazarın diğer kitabı olan 2001: Bir Uzay Destanına filminden dolayı hâlâ önyargılıyım tabi bakalım nasıl olacak :smile:

1 Beğeni

**Mort - Terry Pratchett
***Kambur - Şule Gürbüz
Aşk Konuştuğumuzda Ne Konuşuruz - Raymond Carver
Bizim Büyük Çaresizliğimiz - Barış Bıçakçı
Yol - Cormac McCarthy
Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke
***Denizi Yitiren Denizci - Yukio Mishima
*After The Quake - Haruki Murakami
Benliğin Gölgeleri (Sissoylu 5) - Brandon Sanderson (Bütün sissoylu serisinde beğendiğim tek kitap oldu Secret History’yi saymazsak.)
*Gecenin Dibi - Ryu Murakami

3 yıldız şaşıp kalma derecesinde beğendiklerim. Diğer yıldız sayıları da geri kalanlara göre beğeni ölçütü olarak alabilirsiniz.

6 Beğeni

Kaçan Ayna
Karamazov kardeşler
Yasak olmayan hazlar
Karanlığın sol eli
Oathbringer
Algernon’a çiçekler
Benliğini arayan çocuk
Dorian Gray’in portresi
Beden asla yalan söylemez
Sevme sanatı

8 Beğeni

Tutunamayankar - Oğuz Atay
Kendileriyle Savaşanlar - Stefan Zweig
Aylak Adam - Yusuf Atılgan
Yaşlı Adam ve Deniz - Ernest Hemingway
Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar - Ursula K. Le Guin
Körlük - José Saramago
İnce Memed - Yaşar Kemal
Bütün Öyküler - Franz Kafka
İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali
Kendine Ait Bir Oda - Virginia Woolf

10 Beğeni

@syl tebrik ederim :slight_smile:
@Med Bende gelecek yıl okuyabilirim umarım birçoğunu :smile:

Ne güzel istisnalar olsa da herkesin listesinde Le Guin var.:cherry_blossom:

@annihilator çok güzel bir yorum oldu. Dağcı ile genç temuçin kitabıyla tanışmıştım. Bende sevmiştim. Korkunç Yıllarda listemdeydi 2020 kitaplarımdan biri olacak gibi

@Leingrad bu yılki kitaplarimizdan 3’ü ortakmış.
Poe’nun kitabıni hâlâ okuyorum bu yıl bitecek tabi benim tembelligime geldi :smiley: liste için teşekkürler​:+1:

4 Beğeni

Korkunç Yıllar-Cengiz Dağcı
Terör-Dan Simmons
Suç ve Ceza-Dostoyevski
Oblomov-İvan Gonçarov
Gece Kuşları-George R.R. Martin
Althalus’un Dönüşümü-David&Leigh Edgins
Kumsalda-Nevil Shute
Zamanımızın Bir Kahramanı
Lukundoo ve Başka Korkular-E. Lucas White
Dişi Kurdun Rüyaları-Cengiz Aytmatov

Kitapların çoğunu yorumlamıştım fakat bu vesileyle bir iki kelam daha etmek istiyorum. Terör kitabını bulabilenler mutlaka okusunlar. Olağanüstü bir kitap. Konusuyla, kurgusuyla, anlatımıyla bana çok az kitabın yaşattığı hazzı yaşattı. Suç ve Ceza’yı okumak için 30 yaş geç olabilir, buna rağmen kitaba aşık oldum, belki de en doğru zamanda okumuşum. Dostoyevski’nin dehasının önünde saygıyla eğiliyorum. Korkunç Yıllar soluksuz okuduğum , tadı hala damağımda olan bir kitap. Lukundoo ve Gece Kuşları bu sene okuduğum en iyi hikaye kitaplarıydı. Althalus sayesinde Edgins’le sonunda yıldızım barıştı. Aytmatov için söylenecek pek bir şey yok, dünya edebiyatının en iyilerinden.

10 Beğeni
  • Leonid Andreyev - Kızıl Kahkaha
  • Umberto Eco - Gülün Adı
  • Alexandre Dumas - Monte Cristo Kontu
  • Cixin Liu - Üç Cisim Problemi
  • Frank Herbert - Dune
  • C. W. Ceram - Tanrılar Mezarlar ve Bilginler
  • Edgar Allan Poe - Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü
  • Elizabeth Kolbert - Altıncı Yok Oluş
  • Ernst Gombrich - Sanatın Öyküsü
  • Gılgamış Destanı (İş Bankası Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)
10 Beğeni

Korkunç Yıllar için şunu diyeyim. Bu tek kitabı okuyarak yazarın tüm kitaplarını okumaya karar verdim. Dili su gibi akıyor ve anlatılanları yaşatıyor insana. Hele bir de anlatılanların bir kısmının veya çoğunun yazarın başından geçtiğini düşününce kitabın çarpıcılığı daha da artıyor.

2 Beğeni

Merdivenler Kenti - Robert Jackson Bennett
Aylak Adam - Yusuf Atılgan
Kara Elf serisi - R. A. Salvatore
Dorian Gray’in Portresi - Oscar Wilde
Ekmek Arası - Charles Bukowski
Yaşamak - Yu Hua
Tıkanma - Chuck Palahniuk
Vardiya - Hugh Howey(ki şuanda Toz’u okuyorum, yani bu değişebilir)
Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin
Eşit Haklar - Terry Pratchett

Herhangi bir sıralama yok, konuya girer girmez aklıma gelen kitapları yazdım. Hatta bazılarını sildim çünkü bu yıl okumadığımı hatırladım :smiley:
*Eşit Haklar’ı, Mort’tan daha fazla sevdiğim için onu yazdım. Mort bana Rincewind ya da Eskarina kadar sempatik gelmedi okurken içimde bir sıkıntı vardı. Diskdünya’da sıra Hasbüyü’de ama her yıl iki Diskdünya gittiğim için seneye okurum belki diğer kitaplarında severim Mort’ u :sweat_smile:

10 Beğeni

@annihilator kitabın devamı vardı. Yurdunu Kaybeden Adam diye biliyorum :slight_smile: bende ne zaman kısmet olursa. Erteleme huyumu yenersem Dağcıyla tekrar buluşurum elbet :smiley:

@Karahayalci yine Le Guin tanrim çok güzel listeler bunlar. Merdivenler kenti :slight_smile: kitaplığımdaydi beklemeyeyim gelecek yıl o zaman. Daha ben karaelfe gelemedi Drizztim de bana küstü. Ve Buko bende bu kitabıyla onu sevdim. Rengarenk bir liste

@AugusteDupin
PKD kitabına ben çok büyük beklenti ile girdiğimden mi bilmem benim için 7 ydi puanı ama dilini ve kurguyu sevdim. Bu yıl bitmeden bilimkurgu klasiklerinden ne okusam diyordum mars yıllıkları puanlaman çok güzel

@krampusnaht :slight_smile: ilk 3 kadron baya güzel :+1:

@Mustafaizmirli 2018 de başladım babil serisine 2020 de bitecek inşallah :grin: çerezlik kitaplar ama neden böyle oldu anlamadim. Aşık şeytan favorilerimden

@oguzeren vakıf serisini okumuş muydun. Sonsuzluğun sonunu once okuyun diyenler var da

5 Beğeni

1- Leonid Andreyev - Kızıl Kahkaha (9,0)
2- Ray Bradbury - Mars Yıllıkları (8,8)
3- Victor Hugo - Notre Dame’ın Kamburu (8,8)
4- Harlan Ellison - Korkunun Bütün Sesleri (8,5)
5- PKD - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (8,5)
6- Balzac - Gizli Başyapıt (8,4)
7- H. Walpole - Otranto Şatosu (8,4)
8- C.Dickens - Bir Noel Şarkısı (8,1)
9- Alan Moore - Watchmen (8,0)

(Parantez içindekiler kitaplara 10 üzerinden verdiğim notlar. Şu ana kadar okuduğum kitaplar arasındaki en yüksek puan 9,8 ile A. Dumas - Monte Cristo Kontu ve C. Dickens - İki Şehrin Hikayesi kitaplarına ait.)

Şu anda C. Dickens - David Copperfield kitabını okuyorum ve bittiğinde, bu seneki listede 1. veya 2. sırada olacağından eminim.

11 Beğeni

1-Dune - Frank Herbert
2-Watchmen- Alan Moore
3-Karanlığın Sol Eli- Ursula K. Le Guin
4-Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi ? -PKD
5-Sıradan Zaferler - Manu Larcenet
6-Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
7-Uzaktan Kumandalı Kız- James Tiptree Jr
8-Kızıl Nehirler - Jean Cristophe Grange
9-Essex County- Jeff Lemire
10-Büyünün Rengi- Terry Pratchett

5 Beğeni

Yol radarımda ve kitaplığımda o bana ben ona bakıp duruyoruz/bakışıyoruz. :sweat_smile: Babil kitaplığı serisini tavsiye edebilirim. Ara ara okunabilir. Micromegas da var aralarında… :star_struck:

@_Ged Aşık şeytan güzeldi iş bankası da basmış, geçende gördüm. Ben de Sevimsiz Öyküleri sevmiştim. :+1:

2 Beğeni

Evet gördüm. Tam bir klasik başyapıt hani almasalar büyük ayıp olurdu:) Rus öyküleri de öyle sevimsizine gelmedim/ geleceğim :grin::+1: müthiş bir seri aslında fantastikseverlerin için kacirilmamasi gereken eserler olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

Yazılanları hızlıca bir gözden geçirince alışveriş listesine 3-5 ekleme yaptım. Ben de yazayım öyleyse.

1. Benjamin Franklin - Walter İsaacson İş Kültür
  2. Üç Silahşör - Dumas HAY
  3. Belgrad 500 Yıl Sonra - Süha umar
  4. Dörtlükler - HAY
  5. Klasik Bilimkurgu Öyküleri - Çınar
  6. Kumsalda - BKK
  7. Muhteşem Gatsby - İş kültür
  8. Felaketzedeler Evi - Jaguar
  9. Kaplan Kaplan - BKK
  10. Katip Bartleby - İthaki
  11. Zamanımızın Bir Kahramanı - Can

Numara sırasının çok bir önemi yok.