Rıhtım Kuralları

1. Öncelikle forumda düzgün Türkçe kullanımına dikkat ediniz. Israrla bozuk kelimeler kurmak uyarı alınmasına sebep olur.
2. Forum içerisinde açılan başlıkla alakasız ciddi kişisel tartışmalar yürütmek yasaktır.
3. Din, siyaset, ırkçılık gibi konuları foruma taşımak ve bu konularda ağır eleştirilerde, hakaretlerde bulunmak yasaktır.
4. Sitede telifi bulunan yabancı ya da yerli e-kitap, çizgi roman, film, manga vb. türdeki materyalleri yayınlamanız yasaktır.
5. Çok gerekli değilse art arda mesaj atmayınız (flood yapmayınız). Düzenle butonunu kullanınız. Bunun ısrarla suistimali halinde ceza uygulanır.
6. Pornografi, kumar ve safi reklam içerikli konular kesinlikle yasaktır.
7. Argo ve küfür kullanımlarını forum içi sohbetlerinizinden yok ediniz. Israrla kullanımı cezalara sebep olur.
8. Açacağınız başlıkların içeriği ifade etmesine dikkat edin. Düzgün ve anlamlı olsun. (“bakın çok önemli!!11!” yerine içerikten bahsedin) Tüm harfler büyük olamaz. Aynı şekilde mesajların içeriğinde de tüm harfler büyük olamaz.
9. Üyeliğinize ait tüm ya da oldukça fazla mesajı silerek forumu terk etmeye çalışabilirsiniz. Ancak bu toplu eylem sonucu silinen mesajlarınız geri alınır.

Rıhtım Halk Kuralları

1. Konulara yazdığınız yalnızca kişisel coşkular içeren boş mesajlar saygınlığınıza ve diğerlerinin gözünden bulunduğunuz konuma kötü eklentiler yapmanıza sebep olur.
2. Paylaştığınız öykülerinize herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Ancak bunun dışına çıkıp forum içi konulara argoyu ve küfrü yaymak ceza almadan önce forumdan dışlanmanıza sebep verir.
3. İnsanlarla ağız dalaşına girmemeye çalışın. Bir şeyi bilmiyorsanız susmasını öğrenin. Ya da öğrenip öyle cevap verin.
4. Forumda öğrenmek ve eğlenmek için bulunduğunuzu unutmayın. Kişisel çıkar peşinde koşmayın.
5. Forum içi kültürü sekteye uğratmayın.
6. Yöneticiler tarafından cevaplanmış istek konularını aynı argümanlarla tekrar tekrar gündeme getirmeniz bir goblinin zeka düzeyine sahip olduğunuz yargısı uyandırır. Ve goblinler halk arasında dolaşmamalıdır.
7. Rıhtım halkının asıl endişesi denize atılan çöpler. Bunu yapmayın. Yoksa bir gün kendinizi o çöplerle suda yüzer halde bulursunuz. Çevreyi kirletmek yasaktır.
8. Kitap tanıtımı yapacaksanız okuduğunuz kitapların tanıtımını yapmaya özen gösterin. Kendi kişisel görüşünüzü ve izleniminizi içermeyen tanıtımlar uyarı yapılmaksızın silinecektir. İnsanlar başkaları neler düşünmüş onları görmek için buraya geliyor. Bu nedenle okumadığınız bir kitabın sadece bir yerden alıntısını içeren tanıtımı ya da sadece arka kapak yazısı olan tanıtımlar silinecektir. (Bu kurala piyasaya çıkmamış kitaplar dahil değildir.)
9. Yine tanıtımı bir yerden alıntı olan ve kişisel görünüşünüzü içermeyen dizi ve film tanıtımları (vizyona yeni girecek bir film değilse) uyarı olmaksızın silinecektir. İzlediğiniz film ve dizileri tanıtın.
10. Alıntı yapılan konularda kaynak belirtmek zorunludur.
11. İncelemelerinizi, hikâyelerinizi, makalelerinizi ya da beğendiğiniz bir konuyu foruma taşırken mesajınızın içeriğine sadece o yazının/konunun vs linkini yapıştırdığınız takdirde konunuz silinir. Hikâyelerinizi veya forumda yer almasını istediğiniz yazının kendisini konuya direkt olarak eklemeniz gerekmektedir. Forumumuz link çöplüğüne dönmesin.
12. Gönderileriniz, forumdaki orijinal konusuna link verilmek kaydıyla kısaltılıp portal haberlerine konu edinilebilir.
13. Paylaştığınız öyküler üzerinden siteniz ya da blogunuzun reklamını yapmanız yerine, burada yalnızca eserlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz. Burası insanların yazınsal gelişimine katkı sağlamak için var olan bir oluşumdur. Site ya da blogunuzun tanıtımını eserlerinizden uzak tutunuz.

Rıhtım Kanunları forumlarımıza üye olduğunuz andan itibaren geçerlidir.