Alper Çağlar'ın Göktürk Üçlemesi

Eski Türk tarihi uzmanı Ahmet Taşağıl’ın yutub kanalında yer alan filmle ilgili video:

2 Beğeni

Açıkçası filmin hedef kitlesi ben değilim. Ama yine de bu kadar yazılmışken tarihe de not olsun diye yazıyorum.

Ben filmin bir fiyasko olacağına ve olabildiğince yüzeysel bir anlatışla sadece belirli bir kesime hitap edeceğine inanıyorum. Bu konuda yanılmayı ve bu üçlemenin türk sinemasında bir milat olmasını istiyorum. Ama bunun olacağına inanmıyorum. Umarım yanılırım.

1 Beğeni

Tabi ki bu üçleme gişe rekorları kırmayacak Türkiye’de. İzleyici kitlesi hemen hemen bellidir; Türk tarihine, özellikle de GökTürk tarihine meraklı izleyici takip edecektir.
Gişe konusunda milat olmayacaktır, ama çekim teknikleri konusunda ben iyi şeyler bekliyorum.

@Faust dostum biliyorsun filmin başarılı olmasını en çok isteyenlerden biriyim. Fiyasko denince buna katılmadım. Dediğim gibi gişe rekorları kırmasını beklemiyorum, ama istiyorum :wink:

1 Beğeni

Alper Çağlar’a bu konuda ben de güveniyorum.

2 Beğeni

Ben tersini düşünüyorum. Halk böyle bir filime aç, iştahı kabarık… Görsel açıdan zengin olup, izleyiciyi coşku içine sokarsa çok iyi iş yapacaktır…

2 Beğeni

Yanılmanızı can-ı gönülden diliyorum… :wink:

5 Beğeni

Gişeden bahsetmiyorum. Tam tersine ben gişesinin beklenenden çok daha yüksek olacağına inanıyorum. Gişe rekorlarını Recep İvedik kırarken gişeyi bir filmle ilgili ölçü olarak kabul edemeyiz.

Benin kastettiğim, ideolojilerden bağımsız olarak baktığımızda filmin ne kadar kaliteli olduğu. Dünya çapında göreceği değeri belirleyecek olan da bu olacak.

1 Beğeni

Halk olarak işte burada yanlışa düşüyoruz ve Türk tarihi ile ilgili bir filmin şovenizm kokacağını sanıyoruz. Türk tarihi ile ilgili bir film neden ideolojik olsun ki? Tarihi filim işte, sadece o kadar…

Aslında bu, şuna benziyor: Ülkücülerin bozkurt simgesini kullanmalarından dolayı Türk mitolojisinin önemli motiflerinden biri olan bozkurt’u yok saymak, hatta onu, adını verdiğim siyasi görüşün tekelinde sanmak…

4 Beğeni

Yanlış bir açıklama yaptınız.

Kaliteli film kalitelidir. Hangi ideolojiyi, hangi görüşü hangi inancı savunursa savunsun kalitelidir.

Kaliteli iş saygı görür. Beğenilir. Her neyi savunursa savunsun, tamamen zıttını düşünenlerin bile saygısını kazanır.

Alper Çağlar’ın film çekme kararını açıklarken, onların süper kahramanları varsa bizim de tarihimiz var diyerek karar verme sürecini anlatışını hatırlıyorum. Bence bu ana amacı kaliteli film çekmek olan biri için fazla yüzeysel bir motivasyon. O nedenle ben işin ideolojik boyutunun film kalitesinden daha öncelikli olacağını düşünüyorum. Bu nedenle yeterli kalitede olamayıp, sadece ideolojik yönüyle kendi kesimine hitap edeceğini tahmin ediyorum.

Tabii ki daha film çıkmadı. Çok kaliteli bir yapım olmasını, bütün dünyada beğenilmesini, insanlara türk kültürünü anlatmasını isterim. Ama bunun olacağına şu an inanmıyorum.

3 Beğeni

Ama zaten Göktürk zamanından kalan bütün kaynaklar, hikayeler, destanlar ideolojik değil mi? Hatta ilerideki nesillere ideoloji aşılamak için yazılmamış mı?
Ben bu filmi idelojisi olmadan nasıl yaparlar bilimiyorum. Ki çok da önem vermiyorum.
İşte burda @Lezek nin dediğine geliyoruz.
Sonuçta bir Dağ 2 ile Er Ryan’ı Kurtarmak’ı ayıran kalite.

İdeolojik derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Özel olarak Göktürk çağını anlatacak bir tarihi filmin ideolojik kaygısı olmaz. Türklüğü anlatacak film. Türklük de bir ideoloji değildir.
Başta Prof.Dr. Ahmet Taşağıl olmak üzere o çağa hakim bazı tarihçiler filme danışmanlık yapıyor. Özellikle Çin kaynakları ve Türk kaynakları baz alınıyor. O çağı, gerçek tarihi belgelere, yazıtlara dayanarak anlatmaya çalışıyor Alper bey. Tabi bunun yanında birtakım kurgusal karakterler ve olaylar da olacaktır.

1 Beğeni

Göktürk tarihinden kalan hikayeler, destanlar ideolojiktir ne demek? Bu tür görüşler ortada dolanır durur ve gerçekten de hiçbir anlam taşımaz.

Yani Türk tarihi ile ilgili bir film yapılınca ideolojik olacak öyle mi? Ortalıkta bir sürü film dolaşıyor ve bunların bir kısmı başka ulusların/halkların tarihi ile ilgili. Ama onların hiçbiri ideolojik olarak tanımlanmıyor. Türk tarihi ile ilgili olduğunda ise hemen ideolojik oluveriyorlar.

Artık bu tür sözlerden bana gına geldi. Bu ülkede Türk’üm demek suç oldu artık; bu ülkede Türk tarihi ile ilgili film, belgesel yapmak da suç oldu demek…

Türk tarihi ile ilgili bir film ideolojik sınıfına sokuldu ya, pes doğrusu… İyi o zaman Türk tarihi ile ilgili film yapılmasın, belgesel yapılmasın, roman yazılmasın, TTK kapatılsın, TDK lağvedilsin… Türkler de bu ülkeden defolup gitsin, esamaleri bile okunmasın artık…

Yeter artık yani…

3 Beğeni

Çok tepki gösterilecek bir durum yok aslında. Arkadaş her hangi bir tarihsel olayın kimin anlattığına bağlı olarak farklı yorumlanabileceğini anlatıyor, “Ertuğrul” dizisinde yaşanılanları 3-5 bölüm izleyen herkes görmüştür. Döneme ait olmayan kavramlarla günümüzün meselelerine yönelik tutum takılıyor. Tarih her zaman gerçeğin birebir aktarılması değildir, kimin aktardığına göre gerçeğin sadece bir tarafı ya da yorumudur.

Dostum sorun o değil… Sorun Türk tarihi ile ilgili bir filme hemen “ideolojik” yaftasının yapıştırılması. Şimdiye kadar tonlarca Viking filmi izledik ama kimse bu filmlere ideolojik demedi ama söz konusu Türk tarihi olunca otomatik olarak ideolojik oluyor…

Ertuğrul filmini hiç sorma, tarihi açıdan saçmalıklarla dolu. Gündüz Alp’ı Süleyman Şah yapmalar, şaman olan Ertuğrul bey ile Gündüz Alp’ı islam mücahidi olarak göstermeler, Moğollara karşı savaşan Kayılar; saçmalık üstüne saçmalık… Bırak Ertuğrul’u Osman bey bile sonradan müslüman oldu ve Otman olan adını Osman ile değiştirdi.

Hele Moğollar’a karşı savaşmalar, puf yani. Yahu Kayılar (Kayılar’ın Osmanlıların neşet ettikleri bölümünü kastediyorum) Anadolu’ya son gelen Türklerdendir ve bizzat İlhanlı hakanı tarafından uç (sınır) muhafızı olmaları için yollanmışlardır…

Her neyse konu o değil…

3 Beğeni

İdeoloji TDK: Siyasal veya toplumsal bir öğreti oluşturan, bir hükûmetin, bir partinin, bir grubun davranışlarına yön veren politik, hukuki, bilimsel, felsefi, dinî, moral, estetik düşünceler bütünü.

Hocam, aslında çekilmiş filmlerin hemen hemen hepsi az ya da çok belirli bir ideoloji içerir. O bahsettiğiniz Viking filmleri de, Holywood yapımı aksiyon filmleri de buna dahil. Bu kötü ya da yanlış bir şey değil.

Önemli olan filmin kalitesi ve seyir zevki. İnsanların izleyip sevme sebebi bu. Eğer bu varsa, hangi konuyu anlatırsa anlatsın iyi bir filmdir. Bu yoksa, Kara Murat filmleri gibi bakar bakar mutlu oluruz en fazla.

1 Beğeni

O zaman dostum biraz da biz yapalım şu ideolojik filmleri… :wink: Aslında benim filmin ideolojik olup olmaması ile ilgim yok. Benim istediğim adını taşıdığım insanların geçmişinin ekrana (ya da perdeye) doğru düzgün ve kaliteli bir biçimde aktarılması. Tarihi gerçeklerden aşırı ölçüde sapmaması (film bir belgesel olmadığı için elbette hayali unsurlar olacaktır ve dozu uygun oldukça bir sıkıntı yaratmaz). Velhasıl Viking filmlerinde yaşadığım coşkuyu, atalarımı anlatan bir filmin bana kat kat fazla yaşatmasını istiyorum…

3 Beğeni

Bu konuda yetkin biri değilim ama bildiğim kadarıyla Türklerde tarih yazıcılığı pek yoktu. Hele objektif bir tarih yazıcılığının olduğunu hiç sanmıyorum ama zaten bu yazılar bir ideoloji çerçevesinde yazılmasaydı asimile olmaz mıydık? Kitabelerdeki öğütler de türkler için yazılmadı mı? Bir cihan fethi ideali yok muydu?

Ben bu yazıtların ideolojik olduğunu düşünüyorum. Yoksa ne için yazsınlar?
Ve de ideolojik olmasının iyi bir şey olduğunu düşünüyorum.

İdeolojik olmayan da bir film yapılabilir tabi ama ideolojik olması bence daha mantıklı. İsteyen istediği filmi, belgeseli çeksin.

Siz bana karşı argümanlarla ya da örneklerle gelin. Mantıklıysa size katılmamam için bir sebep yok. Kızmaya ise hiç gerek yok. Sonuçta akıl akıldan üstündür.

Bir yutup kanalından (Enver Kahvecioğlu) Göktürk üçlemesi ile ilgili güzel bir yorum videosu.

1 Beğeni
1 Beğeni

Ben bu Üçlemenin efsane olacağını düşünüyorum. Alper hoca bu işi başaracak ve bizler de destek olacağız.

4 Beğeni