Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

En başından Ben Robot kitabının da Asimov Kitaplığında olması gerekiyordu. Ama Ben Robot kitabı BK’ye eklenince tekil kitapların BK’ye, seri kitapların Asimov Kitaplığına eklenmesi daha mantıklı duruyor.

9 Beğeni

22 Beğeni

Güzel. En azından artık Asimov basacaklar umarım. Robot serisini de bitirsinler sonra istedikleri netflix dizisinin kitabını basınlar. Asimov gördükçe mutlu oluyorum. Olaf Stapledon, Arthur Clarke da görelim artık.

6 Beğeni

Maymun ve öz ve İşte tanrılar merak ettiğim kitaplardı

1 Beğeni

Seriye çok yakışacak. Seri içindeki seriler hariç bilimkurgunun farklı yönlerini öne çıkaran güzel bir seçki yaptıklarını düşünüyorum, bu kitap da yine başka bir boyut katacak, Asimov’un genel çizgisinin dışında özgün bir kitap

4 Beğeni

Asimov kitapları mekanik olarak kusursuza yakın ancak edebi olarak zayıf, tatsız oldu benim için. Yıldızım barışmadı hiç. Bu benim edebi zevkimle alakalı elbette. Ben, Robot kitabındaki bir hikayeyi çok beğenmiştim. Onun dışında zaman atlamaları, hikayelerin kopuk kopuk ilerlemesi, teknolojiyi sihir işleviyle kullanması bana hitap etmiyor. Frank Herbert çizgisindeki bilimkurgu daha çok hoşuma gidiyor.

Bakalım okuyanların yorumuna göre şans verebilirim. Şu an için okuma listemde Asimov yok.

2 Beğeni

Her satırına katılıyorum.

Vakıf serisinin ilk 5,robot serisinin de 3 kitabını okuyan biri olarak ben de katılıyorum.
Tamam seriler çok güzel fikirler üzerine kurulu tamam kurgu, zaman zaman gereksiz derecede, şaşırtıcı ve heyecanlı olabiliyor ama karakter derinliklerinin sıfır olması, insanı etik, felsefi düşüncelere daldırmaması, edebi değerinin düşük olması asimovu benim için iyi bilimkurgu yazarından öte biri yapmıyor.
Mesela 1984 ve Androidler elektrikli koyun düşler mi kitaplarını okuyunca insanı çarpıp afallatıyor ancak asimov kitapları çıtır çerezlik kıvamda oluyor.
Herkesin tercihlerine saygı duymakla birlikte bu hype’ı asla anlayamayacağım…

1 Beğeni

Genel olarak kitapları yazıldığı zamanlara göre değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Evet Asimov karakter analizi ve sürekliliği, felsefi altyapı gibi önemli konularda zayıf kalabiliyor ama o döneme göre bilim kurgusal olarak çok ileri fikirleri içeriyor. Yalnız örneğin Vakıf serisinde sosyolojik ve politik konularda çok arkada kalmayarak bu eksikliğini bir nebze azaltıyor. Daha sonra gelenler ise en azından Clarke, Asimov gibi önemli fikirlerden etkilenebilme hakkına (şansına) sahip olarak türe yeni boyutlar kazadırmışlar. Tıpkı bilim gibi bilim kurgu da yuvarlanarak ilerlemiş. Ursula, Lem gibi isimler bilim kurgusal olarak iyi fikirlerin yanına felsefe, karakter derinliği, edebi yönün kuvvetlenmesi gibi eklemeler yapmışlar. Ellili yılların öncesine ait bilim kurguları okuduğunuz zaman Asimov, Clarke gibi yazarların nasıl bir devrim yaptıklarını, devamına baktığınız zaman da PKD, Lem gibi isimlerin neler kazandırdığını ve modern bilim kurgunun neleri vaad ettiğini daha iyi farkediyorsunuz.

@murgul’un yorumunun haklılığını teslim ederek (ve de beğenerek), Asimov’un okurlarının ikiye ayrıldığını net bir şekilde söyleyebiliriz: Benim gibi dönemine göre bilim kurgusal fikirlerine, yarattığı kurgulara ve kusurlu da olsa tarzına hayran olanlar (ki zaman geçişleri çok da önemli olmuyor bu durumda) ve karakterlerin havada kalması, edebi cümlelerin zayıflığı, önemli konuların son derece sıradan anlatılması gibi yönlerden dolayı kuru ve tatsız bulanlar. Her iki tarafın da haklılıkları var ve burada tamamen tercihler devreye giriyor. Bu tercihler ve eleştiriler de Asimov’u kötü bir yazar yapmıyor, tamamen kişisel zevklere göre ayrılıyor. Ayrıca @Abraxas’ın da belirttiği gibi bazı kitapları ikinci gruba da hitap edebiliyor. İşte Tanrılar kitabına gelirsek, aslında birbiriyle bağlantılı üç ayrı hikaye gibi ilerliyor konu. Tabii yine başta görünen karakterlerden birkaçı havada kalıyor, ikinci bölüm örneğin tam doyurmuyor, son bölümde ne oldu da buraya geldik dedirtebiliyor vs ama yine de çok güzel bir fikir ile, ilginç dünya yaratımıyla, paralel evren ana temasıyla, canlılığa farklı bir bakış getirmesi ile bence çok özel bir Asimov eseri. Lakin ikinci grup okurun yine çok sevmeyeceğini düşünüyorum. :slight_smile:

18 Beğeni

Kapaklar göründü.

26 Beğeni

Çevirmenler ne zamandan beri kapakta? Farketmemiştim. Çok hoş olmuş.

Bilgi: Dune Sapkınları’ndan beri varmış.

4 Beğeni
11 Beğeni

İşte Tanrılar elimde eski baskısı var ama bu kapağına hayran oldum. Seri biriktirmiyorum genelde, okuma üzerine kuruluyum ama sanırım bu kapak hatırına alacağım. Maymun Ve Öz de sanırım postapokaliptik bir metin. Onu da ekleyelim bakalım…

2 Beğeni

%50 indirimde ikisi 35 e geliyor. Fiyatta İthakinin BKK dışı fiyatlarına göre normal. :slight_smile:

2 Beğeni

Kindle’dan robot ve vakıf serisine devam edip bitirme kararı aldım bakalım

İşte Tanrılar’ın kapağı muazzam olmuş. Maymun ve Öz de pek olmamış gibi, daha farklı bir resim seçebilirlermiş.
Edit: Kitap Şeytana tapan bir tarikat tarafından esir alınmış bir biliminsanını anlatıyormuş. Tasarımcı ben olsam koyu kırmızı tonlarda bir kapak yapardım.

Eski kitabın çevirisi Gönül Suverenindi. Ünlü Stephen King çevirmeni. Yenisinin çevirmeni Cihan Karamancı. Hem kapağı hem çevirmen tercihini çok beğendim. Uzun zaman sonra bu seriden yeniden bir kitap alacağım.

3 Beğeni

İşte Tanrılar’ın kapağını çok beğenmedim. Asimov Kitaplığı’na dahil edilse daha güzel bir kapakla basılırdı muhtemelen. Zaten bu nedenle BK içerisinde basılmasını istemiyordum. Neyse, kapak konusu ikinci planda. Önemli olan Asimov kitaplarının basılması, hem de seri bir biçimde.

Ucuz olarak arayanlar varsa (%40 ind.) Kitap16’dan bakabilirler. Ben önceki alışverişimi oradan yaptım. Bursa’dan gönderim yaptıkları için geç gönderim yapıyorlar.

Düzenleme ihtiyacı: %35’e çekmişler.

1 Beğeni

Kitapyurdu’nda %45 indirimli. Mayıs ayı boyunca geçerli. Şuan daha satışa açılmadı ama açılınca en uygunu bura olacak gibi

3 Beğeni