Çizgi Roman Okurları Cemiyeti

Allah arzı olsun hocam bir kaç yerde de bunu görünce kafayı yemiştim.

1 Beğeni

The walking dead gibi başka bir seri önerebilir misiniz. The walking dead’e başlarken vakit geçirmek için çerezlik zombi serisi olarak başlamıştım. Kesinlikle bu kadar doyurucu bir şey beklemiyordum. Çok uzun olduğundan internetten okumuştum. Üç ay güncel takip ettikten sonra bitti. Bir kaç aydır güncel seri takip etmiyorum. Diğer sevdiğim seriler ise Y The Last Men, Saga, Sandman, From Hell, V for Vendetta, Watchmen, Güngezgini(Daytripper), Kingdom Come, Superman Red Son ve Dark Knight Returns. Şimdi fark ettim hiç marvel sevmemişim. Beğendiklerime benzer marvel çizgi romanı önerisine de açığım.

Gene Robert Kirkman’ın Outcast’ine bakabilirsiniz. Marvel’in son yıllardaki en iyi işleri de Hawkeye(Fraction, Aja) ve Moon Knight(Lemire, Smalwood) bence.

Merhaba burada soruma cevap bulabileceğimi düşünüyorum.

The Incal’ı dune filmi için 1970lerde hazırlanmış konsept çalışmalarından yola çıkılarak yapıldığını öğrendiğimde okumaya karar verdim. Ancak

• Dune serisini henüz okumadım ithaki 5 ve 6’yı çıkarsın diye bekliyorum. Ve serinin Dune ile ilişkisinden dolayı hikayesinde benzerlik var mıdır?

• The Incal ana seri ve türkçe olarak mevcut ilk onu okumaya başladım ancak bunun before, after ve final mı
    ne devamı var, bunlar nedir ve türkçe olarak basılacaklar mı?

Sandman de okunayı düşündüğüm ancak bir sürü spin off sayısı olduğundan erteledikçe erteliyorum. Bu sayılar nedir, okunmalı mıdır, hangi sırayla okunmalıdır?

Bir diğer sorum da Saga okurlarına. Akıbeti nedir 1 seneden fazladır yeni sayı gelmiyor 54. sayıdan sonra.

Son olarak mangayı da sadece japon çizgiromanı varsayarak Nausicaa valley of the wind, Akira, Saga benzeri çok da uzun olmayan önerilerinize açığım.

Incal’dan sonra Watchmen (sadece ana seri before ve doomsday cloack ve dc bağlantısı yokmuş gibi davranacağım. Zaten marvel ve dc olunca bir de bunlar sağdan soldan birbirine bağlanınca çok hızlı tükeniyorum.) Maus ve işin içinden çıkabilirsem Sandman.

İncal’i okumadım.

Sandman’i ana seriden okumaya başlayın. Spin offları okumak için karakterleri biraz tanımak lazım. En iyisi önce ana seriyi bitirmek.
Sonra prequeli olan Overture’yi de okuyabilirsiniz.
Tüm spin offları Gaiman’ın yazmadığını da belirtmek lazım.

Saga’nın geçen sene süresiz bir molaya girdiği açıklanmıştı. Vaughan seneye(2019) seriyi devam ettirebiliriz demişti.

Manga olarak Oyasumi punpun öneririm.

1 Beğeni

Teşekkür ederim cevabınız için.

Sandman ana seriyi önce okuyacağım ama spin off serileri okumazsam sanki eksik kalacakmış gibi hissediyorum.

Saga’nın süresiz mola vermesi benim talihsiz kaderim sanırım.
Zamanında Berserk okumaya başladım senede 2 sayı ya çıkıyor ya çıkmıyor.
Vagabond okumaya başladım. güncele geldim 2 sayı güncelde takip ettim. 3 senedir yeni sayı yok.
Bir ara D-Gray man okuyordum. Ara verdi ve 3 ayda bir yayınlanmaya başladı ve koptum seriden.

Oyasumi punpun’u da yazdım listeme.

1 Beğeni

Incal’ın Dune ile neredeyse hiç alakası yok. Ben Dune’un sadece ilk kitabını okudum ama gidişattan kestirebildiğim kadarıyla benzerlik olacak gibi de değil (Yanılıyor olabilirim tabii ki). Evet Jodorowsky Dune filmini çekmeye çalıştı ama Incal’i Incal yapan bence Mœbius’un çizimleri. Kitabı okurken de farkedeceksiniz, kitabın çizimleri muazzam. Zaten Mœbius’un çok büyük bir hayran kitlesi olması da sürpriz değil kesinlikle.
Konusu ise çok garip ve bence sadece Incal’ı okuyunca anlaşılacak gibi değil(Diğer eserleri okumadığımı da söyleyeyim). Yani ben anlamadım çünkü daldan dala atlıyor. Bayağı saykodelik ve yazarın da pek bir şey anlatma çabası yok gibi hissettim. Hatta bazen acaba sayfa mı atladım diye geriye bile döndüm.

Bildiğim kadarıyla İncal’ın before ve afterları da basılacak denmiş zamanında ama şu an akıbeti ne bilmiyorum. Gerekli Şeyler’in sosyal medya hesaplarına sorabilirsiniz.

Bu arada bildiğim kadarıyla Watchmen DC’den çıkıyor olsa bile tam Marvel, DC tarzı süper kahraman hikayesi olmadığı için dediğiniz kalabalık olma durumu yok. Hatta bildiğim kadarıyla Serinin yaratıcısı Alan Moore yayıncıların Watchmen’i devam ettirme çabasına fazlasıyla uyuz oluyor. Kendisi bildiğim kadarıyla Watchmen’i İthaki’nin toplu bastığı 12 sayıdan ibaret planlamıştı ve zaten okuyunca tamamlanmış bir eser okuduğunuzu hissediyorsunuz.

1 Beğeni

Manga olarak biraz uzun ama naoki urasawa’nın monster’ını öneririm. Sandman’de bence de önce ana seri okunmalı. Normal çizgi roman olarak okumadıysanız Y The Last Man(Brian K Vaughan’ın en iyi iki serisinden biri ) ve Güngezgini kesinlikle öneririm.

1 Beğeni

@malady ve @Akahige Cevabınız için teşekkür ederim.

Incal’ın gerçekten de inanı içine çeken bir tarzı var. ilk sayfalardan beri çizimine hayran kaldım diyebilirim. Türkçe çıkmasını da beklemeyeceğim sanırım.

Doomsday Cloack’da şu mavi olan Dr. Manhattan hayattan sıkılmış da dc evrenini yaratmış gibi bir şeye giriyorlar sanırım. Dediğiniz gibi farz edip onu görmezden geleceğim. Alan Moore’a hak veriyorum her şey bir birine bağlanmak zorunda değil. Bırakın özgün ve tek başına kalsın eser. Tuttu diye dandik hikayelerinize origin olmak zorunda değil. (Muhtemelen çok güzel hikayeler vardır ama bence aradan çekmek çok zor.)

Monster’a çok denk geliyorum bir yerde yollarımız kesişecek. Y the last man’ı ise bir ara okumaya başladığımı hatırlıyorum ama neden bıraktığım konusunda emin değilim. Öyle ilk cildin ortalarında bıraktım. Güngezgini ise ilgimi çekti en kısa sürede okuyacağım.

1 Beğeni

Y the last man okumaya başlayıp bırakabilen kişiyi ilk defa gördüm. Bence biraz devam edin. Normalde çizgi roman serisi okursam yavaş yavaş alırım 5. cildi bitirdikten sonra İstanbul kitap fuarından diğer 5 cildi toplu almıştım öyle söyleyeyim.

Y son erkek serisini ben de okumak istiyorum, ilgimi çekiyor. Seriye kaç puan verirsiniz? Biraz bahseder misiniz konusunu vs.

10 üzerinden 9 bence. Dünyadaki ana karakter hariç tüm erkekler bilinmeyen bir nedenle ölür. Bundan sonra o son erkeği korumak için cia benzeri bir örgütten gelen ajan 355 ve insan klonlama üzerine çalışan doktor alisson mann’in başından geçenler. Güzel anlatamadım aslında ama eğer saga’yı okuyup sevdiyseniz bunu kesin seversiniz

2 Beğeni

Tamamdır, uzun süreden beri okumak istiyordum. Artık başlamanın zamanı geldi. :slight_smile:

Bir göz attım da sece ilk cildin ortasına kadar okumuşum. Başı biraz baydı beni sanırım. Bir anda amazonların ortaya çıkmış olması ve herkesin duruma çok çabuk adapte olması baydı beni emin değilim. Bir de nasıl üreyeceklerini düşünüyor bu erkek düşmanları vs. diye düşünüp hikayeye odaklanamamış olabilirim. Okuyalı çok oldu belki şimdi okusam daha çok severim.

Bende Paralelevren’den The Sheriff off Babylon - The Deluxe Edition’u aldım. Aslında Türkçesi çıkmış ama özel baskısı olmadığı için koleksiyon için bu versiyonunu aldım. Mister Miracle Deluxe Edition’u da paralelevrene sipariş verdim yurtdışından bir ay içinde gelecek. Sizde benim gibi hardcover ve kağıt kalitesine önem veriyor musunuz merak ediyorum?

Hocam seçme imkanım varsa ciltli almaya çalışıyorum, ama bazen o kadar pahalı oluyor ki hangisini alsam diye düşünemiyorum. Örneğin incal’ın ciltli baskısı 200-300 lira ve kitap başına oyle bir bütçem kesinlikle yok. Olsa ciltlisi çıkan hiçbir kitabı ciltsiz almazdım herhalde. Bir ara amazon’dan 2. El kitap alıyordum, aynı fiyatsa ciltli seçiyordum.
Kağıt olarak da değişiyor fikrim. Mesela yeni nesil marvel çizgi romanlarındaki kuşe kağıdı beğenmiyorum, eski usül kalın hamur kağıt ve o eski renk skalası daha çok hoşuma gidiyor.

1 Beğeni

Aslında hocam İncal’in ciltli baskısı 90 liraya çıktı ama malesef sahafçılar ve fırsatçılar hepsini topladılar. Bende tüm özel baskılar var Türkçe çıkan ama İngilizce özel baskı topluyorum artık. O yüzden Türkçe özel ciltleri dağıtabilirimde. Omnibuslar çok hoşuma gidiyor benim 32 tane topladım şu ana kadar. Kağıt kalitesindede ben eski tip kağıtları seviyorum mesela en son JBC’den çıkan Absolute Öldüren Şaka’nın orjinal kağıtlı versiyonuda vardı içinde çok beğenmiştim. Ama 2000 sonrası çizgi romanlar için kalın mat kuşe seviyorum.

1 Beğeni

Omnibuslar bütçeniz varsa inanılmaz güzel. Ben pandora’da sandman omnibus’unu görmüştüm gerçekten muazzam.
Koleksiyonu satacaksanız haber verirseniz sevinirim hocam. :grin:

1 Beğeni

Selamlar yardımlarınızı rica edeceğim, new 52 ve rebirth haricindeki batman grafik romanlarının çoğunu toplayıp okudum(arada Watchmen, V for Vendetta falan da okudum) ama hep ortadanlık hissi vardı, devam etmeme hissi. Bugün Batman’in new 52 hikayelerinin 10 cilt olduğunu görünce(a çizgi romana göre azmış) deyip hepsini sipariş ettim, lütfen bu çizgi roman cahiline yardım edin, sadece bu 10 cildi okusam ortadanlık, atlama vb hisler olmadan new 52 Batmani komple okumuş-anlamış olur muyum? Youtubeta bir videoda yok şu ciltten sonra Justice League cilt bilmem kaça yok şundan sonra Superman bilmemkaça falan gidin diyor, Marvel’ı bana okutmayan bu ortadanlık-bağlantılar yüzünden hikaye boşluğu-atlama hisleri mi yaşatacak yoksa DC de bana! Lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

Hepsini okumadım ama New 52 deki Detective Comics serisiyle bağlantılı olduğunu biliyorum. Zaten aynı evrende farklı hikayeler işliyorlar. 4 cilt okuduğum kadarıyla da serinin kendi hikayesini çok etkilemiyor. Snyder reisin de çok o işlere gireceğini sanmam. Rebirthde bile mis gibi all-starı yapıp gitti.