David Eddings Kitapları

David%20Eddings

BİYOGRAFİ

David Eddings epik fantezi türünde yazan ABD’li yazar.

David Eddings’in eşi Leigh Eddings birçok kitabında adı geçmeden yardımcı yazar olarak katkıda bulunmuştur; son kitaplarında her iki yazarın da adı geçmektedir.

Doğum yeri Spokane Washington ABD’dir. Eddings Puget Sound’da büyüdü. Lisansını 1954’te Reed College’da ve lisansüstünü (MA) University of Washington 'da 1961’de yaptı. Yazar olmadan önce Amerikan Ordusu ve Boeing’de çalıştı.

Eddings’in ilk kitapları genel kurgu (roman) türündeydi, sonra çok başarılı olduğu epik fantezi türüne geçti.
Kaynak: Wikipedia

Ayrıca yazarın Türkçe’ye çevrilmemiş olan The Dreamers adlı 4 kitaplık serisi bulunmaktadır. Çevirisi yapılmadığı için listeye eklenmedi.

ÇIKAN KİTAPLARI (Seri olarak sıralıdır.)

1. BELGARİAD SERİSİ (Metis Yayınları)

1. Kehanetin Oyuncağı
    2. Büyücüler Kraliçesi
    3. Sihirbazın Tuzağı
    4. Büyülü Şato
    5. Efsuncunun Son Oyunu

Belgariad%20-1%20Kehanetin%20Oyunca%C4%9F%C4%B1 Belgariad%20-2%20B%C3%BCy%C3%BCc%C3%BCler%20Krali%C3%A7esi Belgariad%20-3%20Sihirbaz%C4%B1n%20Tuza%C4%9F%C4%B1 Belgariad%20-4%20B%C3%BCy%C3%BCl%C3%BC%20%C5%9Eato Belgariad%20-5%20Efsuncunun%20Son%20Oyunu

1. MALLORYON SERİSİ (Metis Yayınları)

1. Batının Muhafızları
    2. Murgoların Kralı
    3. Karanda’nın İfrit Beyi
    4. Darshiva Büyücüsü
    5. Kell Kahinesi

Malloryon%20-1%20Bat%C4%B1n%C4%B1n%20Muhaf%C4%B1zlar%C4%B1 Malloryon%20-2%20Murgolar%C4%B1n%20Kral%C4%B1 Malloryon%20-3%20Karanda'n%C4%B1n%20%C4%B0frit%20Beyi Malloryon%20-4%20Darshiva%20B%C3%BCy%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC Malloryon%20-5%20Kell%20Kahinesi

1. ELENİUM SERİSİ (Altı Kırkbeş Yayınları)

1. Elmas Taht
    2. Yakut Şövalye
    3. Safir Gül

Elenium%20-1%20Elmas%20Taht Elenium%20-2%20Yakut%20%C5%9E%C3%B6valye Elenium%20-3%20Safir%20G%C3%BCl

1. TAMULİ SERİSİ (Altı Kırkbeş Yayınları)

1. Ateşten Kubbeler
    2. Parıldayan İnsanlar
    3. Saklı Şehir

Tamuli%20-1%20Ate%C5%9Ften%20Kubbeler Tamuli%20-2%20Par%C4%B1ldayan%20%C4%B0nasnlar Tamuli%20-3%20Sakl%C4%B1%20%C5%9Eehir

1. DİĞER KİTAPLARI

1. Althalus’un Dönüşümü (Artemis Yayınları)

Althalus'un%20D%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCm%C3%BC

13 Beğeni

c87526de3eedd2d90abc1decdd30a1ec-1-19230

2 Beğeni

Belgariad serisini şöyle bir araştırdım.Kitap yurdundaki yorumlara baktım. Kötü diyen bir kişi bile denk gelmedi. Sadece kapağı kimse beğenmemiş haklılar da. :grin: Fantastik bir türmüş. Listeme aldım ileriki zamanlar için . :+1:t6:

2 Beğeni

Ben birkaç yıl önce Belgariad serisine başlamış fakat ilk kitabın 100’üncü sayfasına zor gelmiştim. Fazla çocuksu , fazla basit gelmişti bana. Dilini sevemedim ya da.

2 Beğeni

Bazı yorumlarda da cocuksu diye yazan olmuş.Oldukça fazla yazım hatalarıda varmış.Araştırdıkça soğumaya başladım. :grin:

3 Beğeni

Bende bir ara okumayı düşünüyordum ancak çocuklar için daha uygun olduğundan vazgeçtim. Yani evet bir çocuksuluğu var :grin::grin::grin:

2 Beğeni

Yetişkin biriyseniz, boşverin okumayın. Çok basit kaçar size. Ben ilk kitabı okudum devam edemedim. Ama ortaokul-lise çağındaki birine fantastik kurguyu sevdirmek için okutturulabilir.

2 Beğeni

David Eddings (ve aslında ismi kitaplarda olmasa da eşi Leigh) benim en sevdiğim yazarlardan biri. Fantastik edebiyata başladığımda okuduğum ilk serilerden Belgariad ve Elenium gerçekten de oldukça etkiliydi. Althalus’un Dönüşümü de aynı şekilde okurken keyif aldığım bir eserdi.

Kitaplar için çocuksu denmiş. Öncelikle şuna net bir açıklama getirelim: Kesinlikle değil. Evet, fantazya edebiyatının ileri seviyesi için olmayabilir, evet başlangıç adına daha uygun kitaplar denebilir ama çocuk kitapları değiller. Sıkıcı gelmesinin nedeni de içerisinde diğer fantastik eserlerde bolca gördüğünüz ve artık bu alanda klişe olarak tabir edebileceğimiz unsurlardan bolca bulunması. Haliyle okurken bu anlamda biraz canınız sıkılabilir. Ama aslında serideki karakterleri sivri dilli ve havalı yapan şeyler de biraz bu unsurlardı.

Kısaca, fantazya dünyasına yeni giriyorsanız bu serileri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Okurken en keyif aldığım ve diline hayran olduğum bir isimdi. Arşiv forumda bulunan eski isimler hatırlayacaktır bu ismi ne çok önerdiğimi. :krs:

Seviyoruz :two_hearts:

13 Beğeni

David Eddingsin serilerinin hikayeleri birbiri ile alakalı mı, yani önce Belgeriad sonra Malloryon’u mu okumak lazım yoksa tamamen farklı hikayeler mi?

2 Beğeni

Evet, asında yukarıda da belirtmiş. Belgariad serisinden sonra Malloryon. Elenium serisinden sonra da Tamuli geliyor. (Bu arada Belgariad ve Elenium farklı seriler.)

Açıkçası ne Malloryon ne de Tamuli ilk seriler kadar heyecan vermedi bana. İlkler her zaman daha iyiydi.

8 Beğeni
Belgariad Serisi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Pawn of Prophecy Kehanetin Oyuncağı Metis Var 1982
Queen of Sorcery Büyücüler Kraliçesi Metis Var 1982
Magician’s Gambit Sihirbazın Tuzağı Metis Var 1983
Castle of Wizardry Büyülü Şato Metis Var 1984
Enchanter’s End Game Efsuncunun Son Oyunu Metis Var 1984
Malloryon Serisi Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Guardians of the West Batının Muhafızları Metis Var 1987
King of the Murgos Murgoların Kralı Metis Var 1988
Demon Lord of Karanda Karanda’nın İfrit Beyi Metis Var 1988
Sorceress of Darshiva Darshiva Büyücüsü Metis Var 1989
The Seeress of Kell Kell Kahinesi Metis Var 1991
Diğer Belgariad/Malloreon Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Belgarath the Sorcerer 1995
Polgara the Sorceress 1997
The Rivan Codex 1998
Elenium Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
The Diamond Throne Elmas Taht Altıkırkbeş Yok 1989
The Ruby Knight Yakut Şövalye Altıkırkbeş Az Sayıda Var* 1990
The Sapphire Rose Safir Gül Altıkırkbeş Yok 1991
Tamuli Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
Domes of Fire Ateşten Kubbeler Altıkırkbeş Yok 1992
The Shining Ones Parıldayan İnsanlar Altıkırkbeş Az Sayıda Var* 1993
The Hidden City Saklı Şehir Altıkırkbeş Yok 1994
Dreamers Kitapları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
The Elder Gods 2003
The Treasured Ones 2004
Crystal Gorge 2005
The Younger Gods 2006
Tekli Kitaplar Türkçe İsim Yayınevi Baskı Yıl
High Hunt 1973
The Losers 1992
Regina’s Song 2000
The Redemption of Althalus Althaus’un Dönüşümü Artemis Yok 2000

Yazarın Locus Ödül/Anketleri Sıralamaları

Yıl Kitap Tür Sıralama
1993 Domes of Fire Fantastik 9
1990 Sorceress of Darshiva Fantastik 9
1989 King of the Murgos Fantastik 5
1988 Guardians of the West Fantastik 10
1985 Castle of Wizardry Fantastik 12
1985 Enchanter’s End Game Fantastik 8
1984 Magician’s Gambit Fantastik 16
1983 Pawn of Prophecy Fantastik 11

* : Az sayıda kitap kitapyurdu sitesindeki veriler gözönünde bulundurularak söylenmiştir. Her iki kitap da kitapyurdunda satışta bulunmaktadır
Linkler kitapların eğer Türkçe’si varsa Türkçe GoodReads sayfasına, yoksa İngilizce sayfasına açılmaktadır.

10 Beğeni

David Eddings’i lisedeyken okumuştum. İyi ki de okumuşum. Şu an geriye baktığımda olaylardan çok mükemmel karakterlerini hatırlıyorum. Kurik, Sparhawk, İpek, Belgarath… İsimlerini duyduğumda sanki birkaç roman karakterinden değil de eski arkadaşlarımdan bahsediliyormuş gibi hissediyorum.

2 Beğeni

Bende tüm kitapları olan tek yazar Eddings sanırım.

Arkadaşlar elimde Elenium ve Tamuli serileri var şu an. Belgariad ve Malloryon ile başlamam gerekir mi? Yoksa ayrı hikaye derken Elenium ve devamında Tamuliyi okumak bir şey kaçırmama sebep olur mu?

Gerekmez hocam, ayrı seriler.

1 Beğeni

Tesekkur ederim. Diğer serileri daha kolay bulunabiliyordu. Karaborsaya düşmeden bunları toplayayım dedim önce :smiley:

1 sene önce Kidega’dan almış olduğum ürün.

Şu an Kidega

Bu set için 732 TL etiket fiyatı gerçekten de abartı değil mi?

6 Beğeni

Karaborsaya düşmeden önce toplamıştım ama ithakiye kızıp unutulmuş diyarların laika baskılarını toplamak için yakın zamanda satmış bulundum okumadan. 10 kattan fazla nasıl artar ya? Yuh diyorum :smiley: