Filmlerde/Dizilerde Bahsi Geçen Kitaplar 📚

Dizi: Lovecraft Country
Kitap: The Outsider and Others 1939 - H.P. LOVECRAFT

Kitap: The Count of Monte Cristo 1844 - Alexandre Dumas

7 Beğeni

Film: Things to Come (L’Avenir, 2016)

Kitaplar:

Minime Moralia - Theodor W. Adorno,
Pensees - Blaise Pascal,
The Unabomber Manifesto: Industrial Society and Its Future - Theodore Kaczynski,
Apologie des Sokrates - Platon

4 Beğeni

O_o o_O

5 Beğeni

Film: Tron: Legacy
Kitap: Voyages Extraordinaires: Voyages et aventures du capitaine Hatteras - Jules Verne

Voyages Extraordinaires, Jules Verne’nin 1863- 1905 tarihleri arasında basılan 54 kitabını içeren seridir.

Bu kitapsa ikinci romanı The Adventures of Captain Hatteras. Popülerlik açısından bir hayli talihsizdir. Çünkü Verne’in bundan önceki romanı Balonla Beş Hafta, bundan sonraki kitabıysa Dünya’nın Merkezine Seyahat’tir. Ünlü kardeşlerinin arasında romanın ismi ister istemez sönük kalmış.

6 Beğeni

Film: Equilibrium - (İsyan) spoiler içerebilir

Kitap: The Poetry of William Butler Yeats

İnsanların savaşarak kendini tüketmesini stabil olmayan duygusal yönüne bağlayan bir dikta yönetim sistemi ele geçirerek, insanlarda duygusal dalgalanmanın önüne geçecek her şeyi yasaklar. Tüm sanat eserleri de bundan nasibini alır. Özel bir birlik bulduğu her eseri yok etmeye başlar.

Sean Bean daha sonra yok etmek üzere resimdeki Yeats’ın şiir kitabını alır. Kitabı söylediği gibi sonradan yok etmediği öğrenilince Sean Bean her rolündeki ortak sona yine kavuşur. O esnada okuduğu şu şiir de çok hoştur.

"Benim olsaydı cennetin nakışlı örtüleri
Altın ve gümüş ışıklarla işlenmiş,
O mavi, loş ve koyu örtüleri
Gecenin, aydınlığın ve alacakaranlığın;
Ayaklarının altına sererdim.

Oysa beş parasızım, düşlerim var yalnız
Düşlerimi serdim ayaklarının altına
Usulca yürü, çünkü bastığın düşlerimdir."

Malum sahneyi de ekleyeyim belki etkilenip izlemek isteyen olur, çok güzel film kaçırmayın derim.

11 Beğeni

Bu film, ah… Her sahnesiyle bir efsane.

2 Beğeni

Film: Camp X-Ray
Kitaplar:

Poems of Emily Dickinson - Emily Dickinson

Harry Potter and the Deathly Hallows - J.K. Rowling

3 Beğeni

Geçenlerde kahvaltı sırasında televizyonda kanallara bakarken gözüme çarpmıştı, başlığı görünce hatırlayıp buldum.
Sihirli Annem - Ramses: Ebu Simbel’in Kraliçesi
Basımı olmayan ama merak ettiğim bir seri olduğu için görünce şaşırmıştım. :joy:

10 Beğeni
5 Beğeni

Dizi: Breaking bad

12 Beğeni

Bir tane de benden gelsin.
Dizi: Börü
Kitap: Vakıf

16 Beğeni

Film: Before Sunrise 1995
Kitap: Madame Edwarda/Le Mort/Histoire de l’oeil.

Kitap: KINSKI- ALL I NEED IS LOVE

Muzlu süt :smiling_face_with_three_hearts:

Sanrılar içindeyim
Kapkara kirpikler
Melek yüzlü sevgilim
Kadehime dökülsün göz yaşı
Şu badem gözlere bakın
Her şeyimsin benim
Şekerparem, muzlu sütüm
Her an seni sayıklıyorum
Hayallere dalıyorum
İlan-ı aşk ediyorum işte
Kalbimdekileri bilesin diye
Bilmiyorsun nereden geldiğimi
Bilmiyoruz nereye gittiğimizi
Takıldık hayata, nehirdeki dallar gibi
Akıntıya tutulmuş gidiyoruz
Ben seni taşırım sen de beni
İşte böyle olabilirdi
Tanımıyor musun beni?
Hala tanımıyor musun beni?

5 Beğeni

Dizi: Freaks and Geeks
Kitap:Suç ve Ceza

8 Beğeni

Film: Man Up (2015)
Kitap: Six Billion People And You: A Guide to Meeting Your Mate In The Modern World - Mary Campbell

Kitabı film için uydurulmuş sanıyordum. Meğersem gerçekmiş.

7 Beğeni

Film: Moonrise Kingdom (2012)
Yön. Wes Anderson

Filmde ana karakter Suzie’nin 6 kitabı var. Bu kitaplar gerçek değil, film için uydurulmuş. İzlerken, özellikle ortadaki “The Girl From Jupiter” kitabı dikkatimi çekti. Yazarın ismi, Isaac Clarke. Kitabın bilimkurgu temalı olduğunu düşününce bu adların, Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke’ın ad-soyad kombinasyonu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz :face_with_monocle:.

Ayrıca kitabın arka kapağı da Dune yani Arrakis haritası ile kaplanmış :eyes:.

19 Beğeni

Good Omens dizisinde nöbet tutan askerin okuduğu kitap ne tesadüf ki bir Neil Gaiman kitabı. :grin:
Bilmeyenler için ekleyeyim dizi yazarın Terry Pratchett ile yazdığı aynı isimli kitaptan uyarlama.

11 Beğeni

Dizi: Strangers From Hell (Taineun Jiokida)
Kitap: Franz Kafka - Dönüşüm

Dizi için modern bir Dönüşüm uyarlaması demem çok da yanlış olmaz. Çalışmak için Seoul’a giden bir adamın kendini acayip insanlarla dolu bir pansiyonda bulmasını anlatıyor. Psikolojik gerilim türünde ve sadece 10 bölüm. En sevdiğim dizilerden biri olduğu için özellikle öneririm. :smile:

9 Beğeni

Çemberimde Gül Oya adlı dizide Asimov fırtınası esiyor. Asimov kitaplarının sağında da 2001 Uzay Efsanesi var fakat görüntü alırken yakalayamadım. Merak edenler olursa 30. Bölüm 60. Dakikalarda bu sahne.

19 Beğeni

O kitaplar bende olacaktı ya.:heart_eyes: Ve gerçekten böyle bir diziye Asimov külliyatı koymaları değişik olmuş.:thinking:

1 Beğeni

Kitap ciltli şömizli sanırım. :heart_eyes:

2 Beğeni