Filmlerde/Dizilerde Bahsi Geçen Kitaplar 📚

-Leyla ile Mecnun-

Büyük Saat
Tehlikeli Oyunlar

resim

8 Beğeni

Psycho-Pass birinci sezonu.

• Konuşmada geçen, Philip K. Dick - Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? kitabı.
12 Beğeni

Film: Weathering With You
Kitap: Catcher in the Rye / J.D. Salinger

5 Beğeni

Ben de ikinci kitabı bulamadığım için çıktı alıp cilt ettirmiştim. Öyle okumuştum. Kitaplıkta çok komik duruyor ama olsun :slight_smile:

1 Beğeni

Film: The Game (1997)
Kitap: To Kill A Mockingbird / Harper Lee

4 Beğeni

Kesin vardır diye girdim konuya ama kimse koymamış. :slight_smile:

The Matrix filminde Jean Baudrillard’ ın Simulacra and Simulation kitabı (Türkçe-Simulakrlar ve Simulasyon-Doğubatı Yayınları) ilk sahnelerden birinde gözükmekte. Thomas A. Anderson (Neo) gizlediği yasadışı yazılımları vs. bu kitabın “On Nihilism” bölümüne açtığı gizli bölmede saklamakta. Bir başka sahnede ise Morpheus’ un “gerçeğin çölü” benzetmesi de Baudrillard’ ın kitabına bir gönderme olduğu gibi, filmde Baudrillard’ ın eserlerine göndermeler bulunmaktadır. Wachowski kardeşler The Matrix’ i yaratırlarken Baudrillard’ ın kitaplarından fazlasıyla etkilenmişler. Hatta filmin sonunda Baudrillard’ ın ismini de geçirmeyi teklif etmişler ancak yazar kabul etmemiş. Kitabın üstünde isminin yazmaması da bu sebepten olabilir. Zaten kitabın böyle bir baskısı bulunmamakta. Ancak orasının gerçek dünya değil de “Matrix” olması da kitabın farklı bir versiyonunu görüyor olmamızda etkisi vardır. :slight_smile:

13 Beğeni

Film: Needful Things
Kitap: Treasure Island (Define Adası)

7 Beğeni

Film: Zodiac: Director’s Cut (2007)
Kitaplar: The Codebreakers, Code and Ciphers, Secret Writing

6 Beğeni

Film: Persona, Ingmar Bergman (1966)
Kitap: Zamanımızın Bir Kahramanı, Lermontov (1840)
‘‘Şu anlamsız dünya ruhumu bozmuş, kafam tedirgin, yüreğim doymak bilmiyor; hiçbir şeyle yetinmiyorum, zevke nasıl alıştıysam acıya da öyle alışıyorum, hayatım günden güne daha boş oluyor.’’

5 Beğeni

Lodge49 Dune :blush:
resim

6 Beğeni

Film: Captain Fantastic
Kitaplar: Karamazov Kardeşler
Tüfek, Mikrop ve Çelik
The Fabric of the Cosmos
Middlemarch

10 Beğeni

Film: The 400 Blows, François Truffaut (1959)
Kitap: Mutlak Peşinde, Balzac (1834)
‘‘Toplum yüze vuran şeylerle yetinir; aslı var mı yok mu düşünmez, gördüğüne bakar yalnızca.
Gerçek acı bir gösteridir onun için, bir tür eğlencedir ve bu yüzden her şeyi, bir caniyi bile bağışlayabilir; heyecana bayıldığı için hiç fark gözetmeden kendini ağlatana da, güldürene de aynı biçimde davranır.’’

10 Beğeni

Film: Geleceğe Dönüş 1
Kitap: UZAYLI ÇÖPÇATAN :grinning:

7 Beğeni

Film: Eurotrip (2004)
Kitap: Sinners, Jackie Collins (1971)

5 Beğeni

Bu filmin kur farkı ile dalga geçen sahnesi efsaneler arasında. Ne zaman görsem gülerim.

1 Beğeni

Ben de ne zaman görsem üzülürüm. :frowning:

2 Beğeni

Film: A Single Man (2009)
Kitap: After Many a Summer - Aldous Huxley
Kitap, Huxley sonrasında korkuyla devam eden güzel bir tartışma sahnesi var.

7 Beğeni

Yıllar önce izledim, hatırladığım kadarıyla Hermann Hesse ve Marcel Proust’tan da okuduğunu ya da okuyacağını ifade ediyordu.

1 Beğeni

Ek olarak görebildiklerim;

1. Tırpan - Fakir Bayburt,
  2. Tütün - Dimitır Dimov,
  3. Gece Yarısı İtirafı - Georges Duhamel,
  4. Hazreti Muhammed - Maxime Rodinson,
  5. Faust - Johann Wolfgang von Goethe,
  6. Maksat Vatan Kurtulsun - Oktay Verel,
  7. Dilan - Ömer Polat,
  8. Kelepçe - Muammer Hacıoğlu.

4051307.jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx

The Bookshop filmi, Fahrenheit 451 - Ray Bradbury