Harry Potter Serisini Okumamışlar Cemiyeti

Filmlerini çocukça bulduğumdan izlemedim. Kitaplarını okuyacak yaşta da param yoktu azıcık paramda başka kitaplara gitmişti. Sonrada yaş geçti artık. :slight_smile:

5 Beğeni

Okumadınız mı? :frowning:

3 Beğeni

Çocuk kitabı olarak gören başka biri daha… Başlığa bunun hakkında bir açıklama lazım. Sadece şunu diyeceğim. 10 yaşında çocuğun önüne 1114 sayfalık kitabı koy ve ona bu kitap çocuk kitabı de!

Ekleme: Harry Potter’ın ödüller aldığı çocuk kitabı törenleri varsa, J.R.R. Tolkien’in başyapıtı Orta Dünya’nın başlangıç kitabı Hobbit için de yayıncısı Allen & Unwin tarafından verilmiş kapı gibi bir 5-9 yaş arası çocuklara uygundur tavsiyesi vardır.
Harry Potter ne çocuk kitabıdır ne de yetişkin kitabı, coming of age kitabıdır yani çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci. Satır aralarını okumayı bilen “yetişkin” okur kitlesi çocukların anlamadığı birçok ayrıntıyı fark edecektir.

5 Beğeni

25 yaşındayım hâlâ aradan kitap seçip okurum

7 Beğeni

Ben cemiyete ilk sıradan katılabilirim. Hatta sinemada gittiğim ilk film sınıfça gittiğimiz Felsefe Taşı filmiydi. Filmi o yaşta sevmeme rağmen aslında kitaplarının olduğunu öğrenmem baya sonra olmuştu.
O dönemdede kitaplara ilgim azaldığı için okumadım :smiley: Yüzüklerin efendisiyle başladım fantastik seri okumaya hep onda aldığım tadı aradım ama bulamadım bir çok kitapta. HP da da bulamam diyip okumadım :neutral_face: @Expelliarmus

4 Beğeni

Yaz yaz beni bire yaz

4 Beğeni

Genel bir cevap vereyim bu soruya.
Sanırım bilim yönü ağır basan eserleri sevdiğimdendir. Daha ilkokuldayken, aldığımız gazetede yarım sayfa olarak verilen bilim/teknoloji sayfalarını kesip biriktirmiştim. Okuduğum ilk kitaplardan biri “80 günde devri alem” dir. İlk gördüğüm bilimkurgu kitabı dedemlerin evindeki “Seyyareler Çarpışıyor” olup yaşım 7-8 civarıdır. Hatta kendi kendime “Teyyare (Uçak) yerine Seyyare” yazmışlar demiştim. :slight_smile:
Kendimi bildim bileli hep bilim dergilerini takip ediyorum. Aldığım ilk bilimkurgu kitabı Baskan bilimkurgu serine ait bir kitaptı. Durum böyle olunca bilim ve bilimkurgudan başka bir türe merak sarmadım.
Fantastik kurgu iyidir veya kötüdür birşey demiyorum. Sadece bana hitap etmiyor. Bir yerde zevkler ve renkler durumu yani.

2 Beğeni

ben de okumadım. 2 ay önce aldım kitapları ve daha çooook var sanırım sıranın onlara gelmesine.

5 Beğeni

Ortak üyeler artıyor :smiling_imp:

3 Beğeni

Yüzüklerin efendisi cemiyetinden ayrılmak için işe koyuldum. Tek ciltlik bir kitap gelmek üzere. Allahın izniyle 1-2 aya istifamı veririm yüzüklerin efendisi cemiyetine.O iş hal olduktan sonra bir sonra ki işim bu cemiyetten ayrılmak olacak

5 Beğeni

Hadi inşallah, istifa demeyelim, adınızın yanına tik koyacağım diyelim :smirk:

5 Beğeni

Fantastik sevmeyenlere bir şey diyemem ama Harry Potter serisine çocuk serisi diyenlere söylenecek çok fazla şey var. Ben 10 yaşında bir çocuğun tüm o hortkuluk, ölüm yadigarları, kan mühürü vs meseleleri anlayacağını düşünmüyorum. Evet, o yaştakiler sihirli şeyler sevebilirler, ama bu onların tüm sihir meselelerini anladığı anlamına gelmez.
NOT: FC bu konuda bir şeyler yazmamış mıydı?

3 Beğeni

Felsefe Taşı, Sırlar Odası ve Ölüm Yadigarları dışında hiçbir kitabını okumadım. Acayip bir şekilde serinin ilk okuduğum kitabı Ölüm Yadigarları idi. Küçük yaşta ve sadece filmlerini izlemiş olduğum için kafamda pek bir yere oturtamamış ve sevmemiştim.

Kelimenin tam anlamıyla filmleri ile büyümüş olmama rağmen kitapları ben pek çekmiyor açıkçası. Serinin ilerlemesiyle çocuk kitabı olmaktan da çıkıyorlar biliyorum ama çok pis üşeniyorum. Percy Jackson’ı milyon kez baştan sona okuyabilirim mesela ama Harry Potter da bu kafayı bir türlü yakalayamadım. :confused:

@Hermione8Granger 11 yaşındaki çocukların maceralarının anlatıldığı kitap çocuk kitabıdır :slight_smile: hortkuluk meseleleri zaten karakterler büyüdükçe işin içine giriyor. Seri genç-yetişkin olarak bitiyor. Bu yüzden çocuk kitabı demek yanlış olmuyor. Hem bu kötü bir tabir de değil zaten. :smile:

3 Beğeni

:roll_eyes: Ben de kendiminkine garip diyordum, ben ilk Sırlar odasını okumuştum, çok fazla şeyi anlamamıştım ama yine de sevmiştim ve seriyi 1. kitaptan başlayarak okumaya başladım. Ilk iki kitabı okudum ama diğerleri elinde olmadığı için filmlerini izlemeye başladım. Filmler bitince de tekrar 1. kitaptan okumaya başladım.
Düzenleme: Farkında olmadan flood yapmışım. :sweat_smile:

Evet ama çocuk serisi demek ve sırf bu yüzden okumamak yanlış oluyor. :slightly_smiling_face:

:laughing:

3 Beğeni

Artık kendimi belli etmemin zamanı geldi. :sweat_smile:
Küçükken filmlerini izlemiştim. Hani öyle hayranı da değilim sadece sırlar odasını severim(onda da sadece son sahneleri)
Galiba ben bu seri için geç kaldım. Eğer biraz daha erken elime alsaydım kitabını sevebilirdim belki bilmiyorum. Birkaç kez ilk kitabı elime aldım ama içimden gelmedi okumak. Keşke filmlerden önce kitaplarını okuyabilseydim ya da biraz daha minik olsaydım severdim herhalde. :thinking:

4 Beğeni

Kendimi ifşa ediyorum okumadım :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:

6 Beğeni

Ortak üyeler… :rofl:

4 Beğeni

Fantastikle hic aram olmadi :slight_smile:
Bi baktım da cok ciddî kitaplığım varmis :roll_eyes::roll_eyes:

6 Beğeni

Şuan nerede indirimde set olarak :smiley:
Temin edip okuyup gruptan çıkmaya azmu cezmu kast ettim :smile::smile:

5 Beğeni

Ben babannemle bile sohbet ediyor olsam bu seriyi okuduğunu farz ediyorum hep. Öyle de elzemdir benim gözümde. Nirengi noktasıdır. Kilometre taşıdır.

5 Beğeni