Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi

O konuda bir bilgim yok maalesef.

1 Beğeni

Dizinin editörlerinden birine sorduğum soru ve gelen cevap:

Çok sevdiğim Hay bin Yakzan’ı Hasan Ali Yücel klasiklerinde de görecek olmak beni çok sevindirdi. Zamanına göre bir şaheser.

21 Beğeni

“Stepançikovo Köyü” ciltli yeni baskı geliyor. :slight_smile:

“Öteki” yeni ciltli baskıda gelir herhalde.

8 Beğeni

Efsane yayınevinin 60.yıl videosu. Kaç kere izledim hatırlamıyorum bile.

10 Beğeni

Yeniler. Bu sene hızlı girdiler. Aynen devam inşallah.

15 Beğeni

Bence biraz yavaşlasa daha iyi. Yetişemiyorum serilere :sweat_smile:

2 Beğeni

Ooooooofff offffffff ! Hasan Âli Yücel klasikleri demek, inkisar-ı hayal demek, bir türlü beklenen heyecanı yaratamadı, Dostoyevski’nin ‘İnsancıklar’ ını bir basamadı gitti, ‘Ötekiler’ romanını ciltli baskısını yayımlamadı gitti…, ne kadar soru sorarsan sor, cevapları hep kandırmaca, başlarından savmaca ezbere cevaplar; ‘yok programımızda yok çeviri aşamasında’, yok arkadaş artık dünya klasiklerine yer verdikleri yok bunların…

3 Beğeni

Bandrol aldıkları beklenen kitaplar çok oldu geçenlerde. Hızı iyi aldılar bence yakındır daha çok beklediğimiz eserler ve baskılar.

1 Beğeni

E diğer yayınlarda var ki zaten İnsancıklar? Hem Varlık yayınlarında koskoca Nihal Yalaza Taluy, hem de Can’da Sabri Gürses (ben çok beğenmesem de) çevirileriyle arzı endam ediyor kitap. Charles Dickens’ın bütün kitaplarını seriye eklemediler diye kızanlar da vardı, ne alaka yani :smile: Sanki iş kültür bu kitaplardan bizi mahrum bırakıyormuş gibi sitem ediliyor da, öyle bir şey yok. İsteyen istediği an iyi çevirilerle ulaşabiliyor bu kitaplara. Diziye kızılmasının sebebini anlayamadım ben. Dünyadaki bütün kitapları bünyesine katmak gibi bir zorunluluğu olmamasına rağmen belki de ülkemizin en kapsamlı klasikler dizisini yarattılar.

3 Beğeni

İşkültur’ün Hasan Âli Yücel Serisinde ciltli olarak bastığı onca Dostoyevski kitaplarindan sonra, bu başarılı girişiminin külliyatında ‘İnsanciklar’ ya da ‘Öteki’ adlı eserlerini göremeyince yoksunluk duygusuna kapılıyoruz…

1 Beğeni

Aynı şey değil, bir çok okur, kitaplarının aynı yayınevi hatta mümkünse aynı tasarım, kapak dizayn içerisinde çıkmasını ister. Bu baskıyı almayı tercih eder ki ben de genelde böyle yaparım.

6 Beğeni

Kesinlikle haklısın Alper, sağolasın…

1 Beğeni

Bilemedim o zaman. Bana garip geldi. Misal, telifli olduğu için İthaki’den başka kimsenin basamadığı Dune’u senelerdir bitiremediler diye İthaki’ye kızmak doğru, ama bir yayınevine sırf zaten piyasada 20 farklı yayınevinden baskısı bulunan (ve bunların en az 3-4 tanesi kaliteli çevirilerle basılmış olan) telifsiz bir klasiği yayınlayan 21. yayınevi olmadılar diye bizi bu kitaptan mahrum bırakıyolarmış gibi sitem edilmesi bana abes geliyor. Koleksiyonculuk gibi heralde, garipsiyorum ama saygı duyarım. Şahsen benim için kitaplığımdaki yayınevi çeşitliliği artması daha iyi. Aynı kitabın farklı baskılarını toplamam ama yazarın farklı kitaplarını farklı yayınevleriyle ve bu sayede farklı kapak tasarımı ve baskılarla görmek hoşuma gidiyor. Zaten klasiklerde de en iyi çeviri peşinden koştuğum için genelde bir yazarın bütün kitaplarının en iyi çevirileri tek bir yayınevinde toplanamıyor, 2 iş kültür 1 iletişim 2 can gibi toplama oluyor, gayet de güzel oluyor bence :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Charles Dickens’ı doğru düzgün basan bir yayınevi yok. İş Bankası tüm eserlerini seri içinde basacağını söyledi diye hatırlıyorum. Basıyorlar da. Gerçi ben çok bilinen eserlerden ziyade geride kalmışlara öncelik vermelerini isterdim ama zamanla diğerleri de gelir.

2 Beğeni

9 Beğeni

Bu nedir yahu, bu nedir ya… Beklentilerimize ne zaman yanıt verecek H.A.Y ?.. Dünya klasiklerinin ve tükenmiş baskıların ciltli tekrar baskılarının çıkmasını bekle dur, bekle…bek…le…bek…be…b… (şairane bir serzeniş olsun istedim)

1 Beğeni

Hay sizin yapacağınız işe… (Hay yani hem serzeniş hem de Hasan Ali Yücel kısaltması olarak)

3 Beğeni

Sesli güldüm yahu😆 hepimizin ortak HAY beklentisi var, dikkat çekerek yetkilileri sesimize kulak versin istiyoruz…

İki Şehrin Hikayesi’nin Ciltli versiyonunun tekrar baskısını bekliyorum bir süredir, bandrol alınmıştı sanırım ama çıkmadı bir türlü :roll_eyes: :roll_eyes:

1 Beğeni
5 Beğeni